POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [27.11.2021, 10:51:50] • Polska

Ruszyły lokalne centra nauki - czy to wystarczy młodzieży? Komentarz ekspertki

Ruszyły lokalne centra nauki - czy to wystarczy młodzieży? Komentarz ekspertki

fot. Organizator

W tym roku szkolnym już ponad 13 tys. młodych ludzi realizuje własne projekty społeczne w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Duża część z nich deklaruje chęć realizowania projektu technologicznego lub używania technologii odpowiadając na ważne problemy społeczne. Równolegle resort edukacji właśnie ogłosił, że do 2023 roku w Polsce rząd wyda 44 miliony złotych na lokalne minicentra nauki w ramach projektu Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności.

- Młodzi ludzie mają niesamowite wyczucie problemów społecznych i dużą motywację, by szukać na nie rozwiązań. Jeśli będą prawdziwie rozumieli naukę i znali nowe technologie, mogą wykorzystywać je jako narzędzi do działania, tak jak to zrobił w Zwolnionych z Teorii zespół licealistów z projektu Mimesis, który stworzył protezę bioniczną dłoni i przedramienia dla konkretnej osoby. Za pomocą sygnałów elektrycznych, przechodzących przez mięśnie, proteza sterowana jest jak prawdziwa ręka. Ma odczytywać sygnały elektryczne z mięśni, ale nie jest to proces inwazyjny, bo ma działać dzięki elektrodom naklejonym na skórę. Innym niesamowitym projektem technologicznym młodzieży ze Zwolnionych z Teorii jest Bee App, który poprzez opracowaną przez nich aplikację wspiera pszczelarzy.

Aplikacja pokazuje pszczelarzom wagę ula, dzięki czemu można ustalić, czy znajduje się w nim miód, jaka jest wilgoć, temperatura i inne parametry - mówi Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii.

- Jednak aby tworzyć takie projekty, nie wystarczy rozumieć naukę i orientować się w nowych technologiach.

SOWA czy "Laboratoria przyszłości" nie doprowadzą do wyższej innowacyjności, jeśli nie będą szły w parze z rozwojem umiejętności miękkich młodego pokolenia: pracy w zespole, krytycznego myślenia, kreatywności czy komunikacji, tzn. 4K. To łatwo brzmiące kompetencje, które stają się bardzo trudne w wykonaniu, a bez zaawansowanej współpracy po prostu nie da się tworzyć innowacji w dzisiejszym skomplikowanym świecie.

Inwestycje planowane przez rząd to wysokokosztowe rozwiązania, które aby przyniosły rezultat teraz i po latach, potrzebują iść w parze z rozwijaniem kompetencji 4K i przedsiębiorczego podejścia młodzieży: poczucia sprawstwa i gotowości do tworzenia własnych inicjatyw.

To właśnie te kompetencje rozwijamy u 13 tys. nastolatków rocznie w Zwolnionych z Teorii - dodaje Bruszewska.

Anna Kiedrzyńska-Tui
dyrektor operacyjna


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Od godz. 9 w Świnoujściu funkcjonują obie przeprawy promowe. O godz. 9 pierwszy prom Karsibór skierowany został na przeprawę Centrum. Na przeprawie Warszów wciąż kursują cztery promy, by jak najszybciej rozładować kolejki. Już o godz. 9.20 sytuacja po stronie zachodniej przeprawy Warszów jest opanowana, kolejki zostały rozładowane. Samochody ciężarowe przekierowane zostały na przeprawę Centrum. Normuje się również sytuacja na wyspie Wolin. Kierowcy przez CB Radio nadają komunikaty, by kierować auta na przeprawę Centrum, do działań włączyła się również Straż Miejska. ■ Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, od czwartku (20 stycznia) od godz. 21.30 nie pływają promy Karsibór w Świnoujściu. Woda w kanale portowym przekroczyła stan alarmowy. Taki stan może utrzymać się nawet do godzin popołudniowych. Na przeprawie Warszów pływają obecnie trzy promy Bielik i jeden Karsibór. Ruch jest spory, wciąż ustawiają się kolejki, przede wszystkim dlatego, że na miejską przeprawę kierowane są wszystkie samochody ciężarowe. Według informacji od dyrektora Żeglugi Świnoujskiej Pawła Szynkaruka, taka sytuacja może utrzymać się nawet do godz. 14 w piątek. ■ Mieszkaniec podzielił się swoimi spostrzeżeniami z przechadzki po mieście. Jego uwagę zwrócił zły stan nawierzchni Placu Wolności. - Przechodząc przez centrum miasta (plac Wolności) i widząc odpadnięte duże płyty, należałoby zadać pytanie, czy w miejscu tym nie powinno się przeprowadzić kontroli stanu płytek i innej infrastruktury i zaplanować remont, zanim nastanie sezon letni, zanim tłumy turystów zapełnią plac? Do tego brudny wręcz zasyfiony. ■ Nowy Rok 2022 witamy w domach, wśród najbliższych, z nadzieją na lepsze 365 dni! ■ Dokładnie 15 minut trwała 57 sesja Rady Miasta. Po krótkiej dyskusji radni zatwierdzili wykaz wydatków, które nie wygasają z końcem roku budżetowego ■ Dwa tysiące dwadzieścia jeden lat mija od cudu Betlejemskiej Stajenki. Boże Narodzenie upływa nam w cieniu obostrzeń i informacji o kolejnych ofiarach koronawirusa. Mimo wszystko to najcieplejsze święta w roku. Świętujmy radośnie i… rozważnie! ■ Mieszkańcy Świnoujścia dołączyli do ogólnopolskich manifestacji przeciw Lex TVN - apel.tvn.pl ■ Mimo wątpliwości- radni przyjęli prezydencki projekt budżetu miasta na 2022. Poparcie rajców zyskał też projekt wieloletniej prognozy finansowej miasta do roku 2035 ■ Rada Miasta Świnoujście przyjęła apel do Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi o wsparcie polskiej branży rybackiej w negocjacjach Rządu RP z Komisją Europejską w sprawie rekompensat za obecny oraz przyszłe zakazy połowów ryb. Przyjęcie apelu poprzedzone zostało wysłuchaniem przedstawicieli rybaków ■