POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [29.10.2021, 17:56:56] • Polska

Jak zaoszczędzić na rachunkach w okresie jesienno-zimowym?

Jak zaoszczędzić na rachunkach w okresie jesienno-zimowym?

fot. Organizator

31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Przy stale rosnących cenach energii, warto zwrócić uwagę, jak można zaoszczędzić w aspekcie zużycia prądu. Niewielkie rzeczy mają naprawdę ogromne znaczenie! Szczególnie w zimniejszych miesiącach, kiedy w domu spędzamy dużo więcej czasu niż latem, generując jednocześnie większe zużycie prądu. Podpowiadamy, co można zrobić.

1. Wymień żarówki na energooszczędne – krótszy dzień sprawia, że dużo wcześniej włączamy światło w domu. Wymiana żarówek na energooszczędne to tylko kilkanaście złotych inwestycji, ale ogromny ukłon w stronę środowiska. Żarówka LED może świecić nawet 50 000 godzin, tradycyjna tylko do 1000. Jest różnica, prawda?

2. Wyłącz światło wychodząc z pomieszczenia - rób to, ale tylko wtedy, gdy wychodzisz na dłużej niż 30 sekund. Żarówka przy samym włączeniu może pobierać więcej energii elektrycznej niż już po rozgrzaniu.

3. Zastosuj oświetlenie z czujnikiem ruchu - w ogrodzie lub przy rzadziej uczęszczanych zakamarkach domu (np. przy zejściu do piwnic) dobrym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia reagującego na ruch. System tego typu zapala się tylko wtedy, gdy ktoś przechodzi. Po kilku sekundach gaśnie, nie zużywając niepotrzebnego prądu.

4. Świadomie przygotuj posiłki i ciepłe napoje - ciepła herbata i kawa to idealny towarzysz na chłodne dni. Gotując wodę na ulubiony napój nalej do czajnika tylko potrzebną ilość wody. To nie tylko oszczędność energii potrzebnej do zagotowania, ale również samej wody. Z kolei w czasie gotowania, przykrywaj garnki i patelnie - dzięki temu szybciej przygotujesz obiad czy kolację, ale także zaoszczędzisz na energii.

5. Odłączaj naładowany sprzęt - urządzenie podłączone do kontaktu i do naładowanego już urządzenia wciąż zużywa prąd. To wprawdzie kilkadziesiąt groszy oszczędności w ciągu roku, ale gdyby wszyscy ludzie wyrobili w sobie taki nawyk, można by osiągnąć całkiem niezłe rezultaty!

6. Zwróć uwagę na nadmierne przegrzewanie pomieszczeń zimą - wietrzysz pomieszczenie? Przykręć ogrzewanie. Zadbaj także o nawilżenie rozstawiając naczynia z wodą przy kaloryferach. Przed sezonem jesienno-zimowy zerknij również na okna i drzwi pod kątem szczelności. Czasem wystarczy drobna regulacja lub założenie uszczelek, aby ciepło nie uciekało.

7. Wykorzystaj rozwiązania z zakresu energii odnawialnej - a gdyby tak stać się niezależnym producentem prądu? Inwestycja w OZE i rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne to najlepsza droga do niezależności energetycznej.
- Przez korzystanie z paneli ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, dbając o środowisko naturalne. I co ważne - panele można instalować cały rok, nie tylko latem! Dodatkowo, aby inwestycja w fotowoltaikę, była jeszcze bardziej opłacalna, można skorzystać z dostępnych dofinansowań. - mówi Paweł Bartosik Członek Zarządu, Dyrektor ds. operacyjnych Vosti.

Kamila Miciuła - Szlachta
Młodszy Kierownik ds. PR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Planowana przerwa technologiczna dnia 23.05.2022 r. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Świnoujściu informuje, iż coroczna przerwa technologiczna w dostawie energii cieplnej na cele centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej nastąpi dnia 23.05.2022 r. od godziny 00:00 do godziny 24:00. Przedmiotowa przerwa związana jest z koniecznością wykonania niezbędnych remontów źródła ciepła i sieci ciepłowniczych. ■ Latouche-Tréville francuski niszczyciel rakietowy do zwalczania okrętów podwodnych wpłynął do Świnoujścia ■ Mamy nowego milionera w Świnoujściu! Zagrał w lotto i zgarnął sporą kasę! Dużo szczęścia miał jeden z mieszkańców Świnoujścia. W ostatnim czasie postanowił zagrać w lotto. Tym razem był to bardzo dobry pomysł, ponieważ świnoujścianin wygrał naprawdę sporo pieniędzy. Od teraz może mówić o sobie milioner ponieważ wygrał 1,2 mln złotych w losowaniu Eurojackpot. Losowanie odbyło się w piątek, 6 maja. Szczęśliwym punktem lotto okazał się punkt zlokalizowany przy ulicy Piastowskiej w Świnoujściu. Wygrana wysokości 1 242 016, 00 zł to tzw. wygrana III stopnia. ■ Dar Młodzieży w Świnoujściu! W dniach 10 – 12 maja w ramach Gościnnego Portu będziemy gościć jednostkę szkoleniową Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Dar Młodzieży zacumuje na nabrzeżu udostępnionym przez Fairplay Towage Polska Sp. zo.o. Sp. k., na wysokości Kapitanatu Portu. W środę 11 maja żaglowiec udostępni swój pokład zwiedzającym – zapraszamy w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 13.00 – 17.00. Wstęp jest bezpłatny ■ Największą flagę narodową jaka powiewała w Polsce mogliśmy podziwiać na szczycie latarni morskiej ■ Nie żyje Ukrainka. Morderca był na miejscu zdarzenia Do tragedii doszło przy osiedlu Platan. W jednym z mieszkań miało miejsce morderstwo kobiety narodowości ukraińskiej. Sprawca znajdował się na miejscu zdarzenia. Oprócz nich było tam również dziecko. ■