POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [29.10.2021, 17:56:56] • Polska

Jak zaoszczędzić na rachunkach w okresie jesienno-zimowym?

Jak zaoszczędzić na rachunkach w okresie jesienno-zimowym?

fot. Organizator

31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Przy stale rosnących cenach energii, warto zwrócić uwagę, jak można zaoszczędzić w aspekcie zużycia prądu. Niewielkie rzeczy mają naprawdę ogromne znaczenie! Szczególnie w zimniejszych miesiącach, kiedy w domu spędzamy dużo więcej czasu niż latem, generując jednocześnie większe zużycie prądu. Podpowiadamy, co można zrobić.

1. Wymień żarówki na energooszczędne – krótszy dzień sprawia, że dużo wcześniej włączamy światło w domu. Wymiana żarówek na energooszczędne to tylko kilkanaście złotych inwestycji, ale ogromny ukłon w stronę środowiska. Żarówka LED może świecić nawet 50 000 godzin, tradycyjna tylko do 1000. Jest różnica, prawda?

2. Wyłącz światło wychodząc z pomieszczenia - rób to, ale tylko wtedy, gdy wychodzisz na dłużej niż 30 sekund. Żarówka przy samym włączeniu może pobierać więcej energii elektrycznej niż już po rozgrzaniu.

3. Zastosuj oświetlenie z czujnikiem ruchu - w ogrodzie lub przy rzadziej uczęszczanych zakamarkach domu (np. przy zejściu do piwnic) dobrym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia reagującego na ruch. System tego typu zapala się tylko wtedy, gdy ktoś przechodzi. Po kilku sekundach gaśnie, nie zużywając niepotrzebnego prądu.

4. Świadomie przygotuj posiłki i ciepłe napoje - ciepła herbata i kawa to idealny towarzysz na chłodne dni. Gotując wodę na ulubiony napój nalej do czajnika tylko potrzebną ilość wody. To nie tylko oszczędność energii potrzebnej do zagotowania, ale również samej wody. Z kolei w czasie gotowania, przykrywaj garnki i patelnie - dzięki temu szybciej przygotujesz obiad czy kolację, ale także zaoszczędzisz na energii.

5. Odłączaj naładowany sprzęt - urządzenie podłączone do kontaktu i do naładowanego już urządzenia wciąż zużywa prąd. To wprawdzie kilkadziesiąt groszy oszczędności w ciągu roku, ale gdyby wszyscy ludzie wyrobili w sobie taki nawyk, można by osiągnąć całkiem niezłe rezultaty!

6. Zwróć uwagę na nadmierne przegrzewanie pomieszczeń zimą - wietrzysz pomieszczenie? Przykręć ogrzewanie. Zadbaj także o nawilżenie rozstawiając naczynia z wodą przy kaloryferach. Przed sezonem jesienno-zimowy zerknij również na okna i drzwi pod kątem szczelności. Czasem wystarczy drobna regulacja lub założenie uszczelek, aby ciepło nie uciekało.

7. Wykorzystaj rozwiązania z zakresu energii odnawialnej - a gdyby tak stać się niezależnym producentem prądu? Inwestycja w OZE i rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne to najlepsza droga do niezależności energetycznej.
- Przez korzystanie z paneli ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, dbając o środowisko naturalne. I co ważne - panele można instalować cały rok, nie tylko latem! Dodatkowo, aby inwestycja w fotowoltaikę, była jeszcze bardziej opłacalna, można skorzystać z dostępnych dofinansowań. - mówi Paweł Bartosik Członek Zarządu, Dyrektor ds. operacyjnych Vosti.

Kamila Miciuła - Szlachta
Młodszy Kierownik ds. PR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Pożar na działkach Przy ulicy Krzywej na terenie ogródków działkowych doszło do pożaru. Palił się duży kontener na śmieci po brzegi wypełniony odpadami. Na działki przyjechali strażacy. Na miejsce zadysponowano jeden wóz strażacki. Strażacy w niecałą godzinę poradzili sobie z zagrożeniem. - Podano jeden prąd wody w natarciu na palące się śmieci - poinformowała straż pożarna w Świnoujściu. Pożar wybuchł w niedzielę rano, przed godziną 6:00 ■ No i stało się to co zwykle, czy inwazja komarów na Świnoujście wystartowała. Komary równo żrą starszych i młodszych, biednych i bogatych, Polaków i Niemców. Niestety władze miasta zdają się problemu nie dostrzegać. Już w zeszłym tygodniu pojawiły się małe krwiopijcze bestie, które nie pozwalały spokojnie chodzić ulicami czy posiedzieć na plaży. Spóźnione jak co roku opryski robione „po taniości” jak widać znowu powodują, że wolny czas to teraz lepiej spędzić w domu, niż na działce czy z przyjaciółmi albo rodziną na promenadzie. W zeszłym tygodniu redakcja zadała pytanie gdzie i kiedy były ostatnie opryski i jak miasto zamierza teraz walczyć z komarami. Niestety kilka dni to za mało dla świnoujskiego magistratu, żeby dać prostą informację. Póki co mieszkańcom i turystom pozostaje wykupywanie znowu wszystkich możliwych środków na komary i pośpiewywanie znanej piosenki Crazy Boys „lato z komarami lato swędzące bez przerwy lato, komary i nerwy latoooooo”. ■ Dlaczego często do działań wyjeżdża kilka wozów strażackich? Zgodnie z ogólnokrajowymi zasadami dysponowania jednostek ochrony przeciwpożarowej do zgłoszenia o charakterze medycznym, dysponowanych jest minimum 6 strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Ze względu na zapewnienie ciągłej gotowości do realizacji pozostałych ustawowych zadań i możliwości wystąpienia zdarzeń o innym charakterze, do większości zdarzeń dysponowane są minimum dwa bojowe pojazdy pożarnicze - wyjaśnił kpt. Paweł Piorun ■ Świnoujście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce! 6.935 zł. tyle wynosi dług w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia! Taką informację podał dzisiaj Portal Samorządowy, który opisał roczne sprawozdanie Krajowej Rady Regionalnej izby Obrachunkowej. Świnoujście wyprzedziło Szczecin i Wałbrzych. Powiaty grodzkie są najbardziej zadłużoną grupą samorządów – czytamy na stronie portalu. Do tej pory słyszymy co chwilę informację prezydenta o sukcesach jego i współpracowników. Jakoś zapomniał jednak głośno powiedzieć, że te „sukcesy” opiera na zadłużania Miasta i Mieszkańców ■ W wyniku przeprowadzonych działań naprawczych, jakość wody w sieci wodociągowej w kwartale ulic Żeromskiego 31 do Żeromskiego 21, cała ul. M. Konopnickiej oraz dla budynków przy ul. B. Prusa 7 i 9 w Świnoujściu przy ul. Olsztyńskiej nie wykazuje przekroczenia norm mikrobiologicznych. Woda nadaje się do spożycia bez ograniczeń. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu w dniu dzisiejszym tj. 18.07.2022 r. wydał stwierdzenie przydatności wody do spożycia ■