POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [29.10.2021, 17:56:56] • Polska

Jak zaoszczędzić na rachunkach w okresie jesienno-zimowym?

Jak zaoszczędzić na rachunkach w okresie jesienno-zimowym?

fot. Organizator

31 października obchodzimy Światowy Dzień Oszczędzania. Przy stale rosnących cenach energii, warto zwrócić uwagę, jak można zaoszczędzić w aspekcie zużycia prądu. Niewielkie rzeczy mają naprawdę ogromne znaczenie! Szczególnie w zimniejszych miesiącach, kiedy w domu spędzamy dużo więcej czasu niż latem, generując jednocześnie większe zużycie prądu. Podpowiadamy, co można zrobić.

1. Wymień żarówki na energooszczędne – krótszy dzień sprawia, że dużo wcześniej włączamy światło w domu. Wymiana żarówek na energooszczędne to tylko kilkanaście złotych inwestycji, ale ogromny ukłon w stronę środowiska. Żarówka LED może świecić nawet 50 000 godzin, tradycyjna tylko do 1000. Jest różnica, prawda?

2. Wyłącz światło wychodząc z pomieszczenia - rób to, ale tylko wtedy, gdy wychodzisz na dłużej niż 30 sekund. Żarówka przy samym włączeniu może pobierać więcej energii elektrycznej niż już po rozgrzaniu.

3. Zastosuj oświetlenie z czujnikiem ruchu - w ogrodzie lub przy rzadziej uczęszczanych zakamarkach domu (np. przy zejściu do piwnic) dobrym pomysłem jest zastosowanie oświetlenia reagującego na ruch. System tego typu zapala się tylko wtedy, gdy ktoś przechodzi. Po kilku sekundach gaśnie, nie zużywając niepotrzebnego prądu.

4. Świadomie przygotuj posiłki i ciepłe napoje - ciepła herbata i kawa to idealny towarzysz na chłodne dni. Gotując wodę na ulubiony napój nalej do czajnika tylko potrzebną ilość wody. To nie tylko oszczędność energii potrzebnej do zagotowania, ale również samej wody. Z kolei w czasie gotowania, przykrywaj garnki i patelnie - dzięki temu szybciej przygotujesz obiad czy kolację, ale także zaoszczędzisz na energii.

5. Odłączaj naładowany sprzęt - urządzenie podłączone do kontaktu i do naładowanego już urządzenia wciąż zużywa prąd. To wprawdzie kilkadziesiąt groszy oszczędności w ciągu roku, ale gdyby wszyscy ludzie wyrobili w sobie taki nawyk, można by osiągnąć całkiem niezłe rezultaty!

6. Zwróć uwagę na nadmierne przegrzewanie pomieszczeń zimą - wietrzysz pomieszczenie? Przykręć ogrzewanie. Zadbaj także o nawilżenie rozstawiając naczynia z wodą przy kaloryferach. Przed sezonem jesienno-zimowy zerknij również na okna i drzwi pod kątem szczelności. Czasem wystarczy drobna regulacja lub założenie uszczelek, aby ciepło nie uciekało.

7. Wykorzystaj rozwiązania z zakresu energii odnawialnej - a gdyby tak stać się niezależnym producentem prądu? Inwestycja w OZE i rozwiązania takie jak panele fotowoltaiczne to najlepsza droga do niezależności energetycznej.
- Przez korzystanie z paneli ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery, dbając o środowisko naturalne. I co ważne - panele można instalować cały rok, nie tylko latem! Dodatkowo, aby inwestycja w fotowoltaikę, była jeszcze bardziej opłacalna, można skorzystać z dostępnych dofinansowań. - mówi Paweł Bartosik Członek Zarządu, Dyrektor ds. operacyjnych Vosti.

Kamila Miciuła - Szlachta
Młodszy Kierownik ds. PR


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Od godz. 9 w Świnoujściu funkcjonują obie przeprawy promowe. O godz. 9 pierwszy prom Karsibór skierowany został na przeprawę Centrum. Na przeprawie Warszów wciąż kursują cztery promy, by jak najszybciej rozładować kolejki. Już o godz. 9.20 sytuacja po stronie zachodniej przeprawy Warszów jest opanowana, kolejki zostały rozładowane. Samochody ciężarowe przekierowane zostały na przeprawę Centrum. Normuje się również sytuacja na wyspie Wolin. Kierowcy przez CB Radio nadają komunikaty, by kierować auta na przeprawę Centrum, do działań włączyła się również Straż Miejska. ■ Ze względu na trudne warunki atmosferyczne, od czwartku (20 stycznia) od godz. 21.30 nie pływają promy Karsibór w Świnoujściu. Woda w kanale portowym przekroczyła stan alarmowy. Taki stan może utrzymać się nawet do godzin popołudniowych. Na przeprawie Warszów pływają obecnie trzy promy Bielik i jeden Karsibór. Ruch jest spory, wciąż ustawiają się kolejki, przede wszystkim dlatego, że na miejską przeprawę kierowane są wszystkie samochody ciężarowe. Według informacji od dyrektora Żeglugi Świnoujskiej Pawła Szynkaruka, taka sytuacja może utrzymać się nawet do godz. 14 w piątek. ■ Mieszkaniec podzielił się swoimi spostrzeżeniami z przechadzki po mieście. Jego uwagę zwrócił zły stan nawierzchni Placu Wolności. - Przechodząc przez centrum miasta (plac Wolności) i widząc odpadnięte duże płyty, należałoby zadać pytanie, czy w miejscu tym nie powinno się przeprowadzić kontroli stanu płytek i innej infrastruktury i zaplanować remont, zanim nastanie sezon letni, zanim tłumy turystów zapełnią plac? Do tego brudny wręcz zasyfiony. ■ Nowy Rok 2022 witamy w domach, wśród najbliższych, z nadzieją na lepsze 365 dni! ■ Dokładnie 15 minut trwała 57 sesja Rady Miasta. Po krótkiej dyskusji radni zatwierdzili wykaz wydatków, które nie wygasają z końcem roku budżetowego ■ Dwa tysiące dwadzieścia jeden lat mija od cudu Betlejemskiej Stajenki. Boże Narodzenie upływa nam w cieniu obostrzeń i informacji o kolejnych ofiarach koronawirusa. Mimo wszystko to najcieplejsze święta w roku. Świętujmy radośnie i… rozważnie! ■ Mieszkańcy Świnoujścia dołączyli do ogólnopolskich manifestacji przeciw Lex TVN - apel.tvn.pl ■ Mimo wątpliwości- radni przyjęli prezydencki projekt budżetu miasta na 2022. Poparcie rajców zyskał też projekt wieloletniej prognozy finansowej miasta do roku 2035 ■ Rada Miasta Świnoujście przyjęła apel do Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi o wsparcie polskiej branży rybackiej w negocjacjach Rządu RP z Komisją Europejską w sprawie rekompensat za obecny oraz przyszłe zakazy połowów ryb. Przyjęcie apelu poprzedzone zostało wysłuchaniem przedstawicieli rybaków ■