Zasady rywalizacji w Lidze są bardzo przejrzyste i proste. Wyścigi odbywają się według ogólnie znanych zasad regat flotowych, różnią się jedynie tym, że trasa jest krótsza i sędziowane są przez arbitrów na wodzie. Wyklucza to protesty po wyścigach i umożliwia nakładanie kar bezpośrednio w czasie wyścigu, przez co rywalizacja staje się dynamiczniejsza i bardziej fair.
Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo. Udział w regatach nie wiąże się z koniecznością posiadania własnego jachtu, gdyż te jednakowe i gotowe do regat dostarczane i serwisowane są przez organizatora. Zawodnicy dostają do dyspozycji flotę identycznych nowoczesnych genakerowych jachtów regatowych klasy RS21.
„Dostarczamy zawodnikom jednakowe jachty, więc o wyniku decydują umiejętności, taktyka i pewnie trochę szczęścia. Poza tym jest to ekonomiczna forma udziału w rywalizacji na wysokim sportowym poziomie. Poza wpisowym dochodzą oczywiście koszty dojazdu i pobytu załogi, ale sumując wszystkie koszty, sezon startów w Lidze wychodzi dużo taniej, niż przy konieczności posiadania własnego jachtu, jego transportu po Polsce, obsługi, slipowania, zakupu żagli, remontów i wymiany osprzętu” – wyjaśnia Maciek Cylupa, dyrektor cyklu.
Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ, a pierwsze cztery kluby Ekstraklasy otrzymają prawo startu w prestiżowych rozgrywkach Europejskiej Ligi Mistrzów rozgrywanych w St. Petersburgu, Kilonii, St. Moritz i Porto Cervo. 4 najgorsze kluby w Ekstraklasie spadną do 1 Ligi, a w ich miejsce awansują najlepsze 4 kluby z 1 Ligi.
Sezon 2021 był dla Polskiej Ligi Żeglarskiej trudnym sprawdzianem. Przełomową informacją było ogłoszone przez organizatorów w marcu nowej floty dziewięciu jednakowych, nowoczesnych jachtów klasy RS21. Ta zmiana spowodowała podniesienie poziomu sportowego i pozwoliła na powiększenie obu poziomów Ligi z 12 do 18 zespołów w każdym. Pomimo tego, wzrost liczby zgłoszeń był imponujący i potrzebne było rozegranie kwalifikacji do 1 Ligi, w których cztery załogi pożegnały się z udziałem w tegorocznej rywalizacji. Finalnie na liniach startu stanęło 36 klubów, podzielonych na Ekstraklasę i 1 Ligę, które wzięły udział w 4 rundach rozegranych w Sopocie, Gdyni, Szczecinie i Warszawie.
Świeżo opublikowany kalendarz regat na sezon 2022 przewiduje ponownie po cztery rundy dla każdego poziomu Ligi oraz rozegranie kwietniowych kwalifikacji w przypadku dużej liczby zgłoszeń od nowych klubów.
Rundy odbędą się:
Ekstraklasa:
1 runda – 21-22 maja
2 runda – 2-3 lipca
3 runda – 27-28 sierpnia
4 runda – 24-25 września
1 Liga:
1 runda – 28-29 maja
2 runda – 9-10 lipca
3 runda – 20-21 sierpnia
4 runda – 17-18 września
Kwalifikacje do 1 Ligi odbędą się 23-24 kwietnia
Podobnie jak w obecnym sezonie Polska Liga Żeglarska planuje transmitowanie przebiegu wyścigów na żywo z komentarzem na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube. Dodatkowo od 5 sezonów regaty można śledzić w systemie SAP Sailing Analitics.
Rozwinięcie części medialnej zostało w obecnym sezonie docenione przez zawodników i kibiców. Bardzo dobre recenzje zebrały też nowe jachty RS21. Wygodna formuła regat, która gwarantuje jednakowe jachty dostarczone i serwisowane przez organizatora jest formatem zyskującym ogromną popularność w całym żeglarskim świecie, a Polskie załogi coraz lepiej radzą sobie w międzynarodowych ligowych rozgrywkach. Kolejny sezon Polskiej Ligi Żeglarskiej zapowiada się ekscytująco.
Wszystkie informacje i regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl
Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.
Maciej Cylupa
Prezes Zarządu