POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [14.10.2021, 16:42:50] • zachodniopomorskie

Tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dla prof. Michała Kleibera

Tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dla prof. Michała Kleibera

fot. Organizator

W poniedziałek, 18 października odbędzie się uroczystość, podczas której tytuł doktora honoris causa odbierze prof. Michał Kleiber – wybitny uczony, ambasador polskiego i światowego środowiska naukowego, osoba o ogromnych zasługach w pracy publicznej i państwowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu Senatu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, prof. Michał Kleiber zostanie wyróżniony za „nieprzeciętne osiągnięcia naukowe i organizacyjne, ogromny wkład w rozwój i promocję badań, współpracę naukową oraz kształcenie młodej kadry Politechniki Szczecińskiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie". Uchwałę w tej sprawie Senat ZUT podjął w kwietniu ubiegłego roku.

Prof. Michał Kleiber

Michał Kleiber urodził się w 1946 roku w Warszawie. W dzieciństwie pasjonował się tenisem. Swój pierwszy sukces sportowy odniósł w wieku 11 lat wygrywając mistrzostwa Warszawy w swojej kategorii wiekowej. Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Matematyki Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Kleiber jest wybitnym polskim naukowcem oraz specjalistą w zakresie mechaniki. Jego działalność naukowa związana jest z metodami obliczeniowymi mechaniki, nieliniową mechaniką ciał stałych, mechaniką układów o własnościach losowych, informatyką i matematyką stosowaną, w tym modelowaniem i symulacją komputerową, metodami numerycznymi oraz metodami sztucznej inteligencji.

Jest autorem bądź współautorem ponad 300 prac naukowych i 11 książek opublikowanych w wydawnictwach o najwyższej, światowej renomie. W latach 2001–2005 prof. Michał Kleiber był ministrem nauki i informatyzacji w rządach Leszka Millera i Marka Belki oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. Przez dwie kadencje, w latach 2007–2015, pełnił funkcję prezesa Polskiej Akademii Nauk. W latach 2005–2010 był społecznym doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. edukacji, nauki i innowacji. W roku 2001 został wyróżniony Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskim Noblem) w dziedzinie nauk technicznych. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego.

Były minister nauki, prof. Michał Kleiber odbierze tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w poniedziałek, 18 października o godz. 12.00 w Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym ZUT przy ul. 26 kwietnia 10 w Szczecinie.

Nadanie tytułu doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Kleiberowi odbędzie się w roku jubileuszu 75-lecia tradycji akademickich na Pomorzu Zachodnim.

Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy
Zachodniopmorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■