Niech znów nasz uniwersytet się ożywi, po bardzo trudnym prawie dwuletnim okresie pandemii. Nie pozwólmy jej ponownie zdemolować naszego życia. Wszyscy tęsknimy za typową uniwersytecką codziennością, którą cechują: zgiełk wypełnionych sal wykładowych, bezpośrednie spotkania nauczyciel-student, ciekawe, pełne emocji dyskusje i polemiki naukowe prowadzone zarówno na tych małych jak i wielkich konferencjach – mówił podczas uroczystości JM rektor ZUT, prof. Jacek Wróbel.
Jak podkreślił rektor, w nowym roku akademickim większość zajęć dydaktycznych będzie odbywała się w formie stacjonarnej z zachowaniem warunków bezpieczeństwa.
Tylko w ten sposób możemy przywrócić normalne funkcjonowanie uczelni oraz zdrowe, międzyludzkie relacje, które w ostatnim czasie uległy zachwianiu – dodał.
Rektor ZUT mówił również o wyzwaniach, które stoją przed jedną z najlepszych uczelni technicznych na Pomorzu Zachodnim.
Tym najbardziej wywołującym emocje jest zbliżająca się w 2022 roku ewaluacja uczelni w ramach zgłoszonych dyscyplin naukowych. Od przyznanych kategorii naukowych, będzie w ogromnej mierze zależała subwencja przyznawana jednostkom naukowo-badawczym. Czynimy wszystko, aby wypaść jak najlepiej. Jednak nikt z nas, nie jest w stanie przewidzieć końcowego rezultatu – powiedział rektor ZUT.
Profesor Jacek Wróbel zapewniał, że uniwersytet prowadzi kształcenie studentów i doktorantów na bardzo wysokim poziomie, a dowodzą tego liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane pracownikom i studentom uczelni przez różne instytucje i jednostki.
Kluczowym zadaniem na najbliższe lata będzie budowa nowego Wydziału Informatyki zlokalizowanego przy ul. 26 Kwietnia w Szczecinie w ramach konsolidacji kampusów ZUT.
W chwili obecnej prowadzone są prace konkursowe w celu wyłonienia pracowni projektowej. Szacowany koszt inwestycji to prawie 80 milionów złotych – podkreślił prof. Wróbel
Wykład inauguracyjny pt. „Fotokataliza – wybór przyszłości" wygłosiła prof. Magdalena Janus z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT. Inauguracji towarzyszyła także immatrykulacja studentów I roku.
Na inauguracji gościli przedstawiciele władz Miasta i Województwa: Przemysław Włoska - Sekretarz Województwa, Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski, Daniel Wacinkiewicz – z-ca prezydenta Miasta Szczecin. Obecni byli również przedstawiciele władz kościelnych oraz Magdalena Kochan – senator RP.
Inauguracja roku akademickiego była również okazją do wręczenia „Medali za szczególne zasługi dla Uczelni" zasłużonym profesorom Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
w Szczecinie.
Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy
Zachodniopmorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Byłem na Wydziale Budownictwa i Architektury (obecnie Budownictwa i Inżynierii Środowiska). Nie poradziłem sobie, miałem 2 sprawy dyscyplinarne, z których druga nawet nie wiem jak się zakończyła. Mieszkałem w akademiku na koszt uczelni jako gość hotelowy w maju i czerwcu 2012 roku. Trafiłem nawet do więzienia na rok czasu przez sprawę karną związaną z tą uczelnią i jednym z dwóch postępowań dyscyplinarnych. Później zza krat prosiłem o umorzenie długów wobec uczelni oraz o zwrócenie świadectw szkolnego oraz dojrzałości. Gdy wyszedłem z więzienia, prosiłem o umorzenie sprawy u komornika sądowego, który nie zdołał wyegzekwować długu za pobyt w akademiku jako gość hotelowy. Więcej tu nie wrócę, chyba że jako gość hotelowy.
W 2012 roku zostałem skreślony z listy studentów tej uczelni z powodu braku postępów w nauce i niewniesienia opłat. Później uczelnia odesłała mi papiery do... aresztu śledczego w Szczecinie. Zyskałem dzięki uczelni jedynie umorzenie ponad 3000 zł długu za pobyt przez 2 miesiące w akademiku jako gość hotelowy oraz za zagubione, niezwrócone książki do biblioteki głównej ZUT. Przeze mnie system ściągania należności na uczelni został drastycznie uszczelniony.