POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [26.09.2021, 14:33:43] • Polska

Nie taki diabeł straszny – poznaj technikę gotowania sous-vide i gotuj jak szef kuchni!

Nie taki diabeł straszny  – poznaj technikę gotowania sous-vide i gotuj jak szef kuchni!

fot. Organizator

Sous-vide to doskonale znana profesjonalnym szefom kuchni technika gotowania. I choć za sprawą licznych programów kulinarnych staje się coraz popularniejsza, to dla „zwykłych śmiertelników” nadal pozostaje nieco tajemnicza i niedostępna. Czas odczarować tę technikę gotowania i obalić kilka mitów na jej temat. To pozwoli ci zaprosić sous-vide do swojej domowej kuchni!

„Sous-vide” wywodzi się z francuskiego i oznacza „w próżni” i faktycznie – to metoda gotowania produktów, uprzednio zamkniętych próżniowo w worku, w kąpieli wodnej o stałej temperaturze i cyrkulacji. Ten sposób obróbki żywności ma wiele korzyści – produkty zachowują maksimum wartości odżywczych, potrawy są kruche, niezwykle soczyste i lekkostrawne, a gotowanie w workach i niskiej temperaturze pozwala przedłużyć ich świeżość. Czas obalić mity, przez które myślisz, że to nie jest technika gotowania dostępna dla Ciebie!

Mit 1: Sous-vide wymaga specjalistycznego sprzętu, dostępnego tylko dla drogich restauracji
Faktycznie, techniki tej nie zastosujesz w swojej kuchni bez odpowiedniego sprzętu, ale jego dostępność jest już znacznie większa. Do wyboru masz albo urządzenie specjalnie dedykowane gotowaniu próżniowemu albo tzw. cyrkulator sous-vide, czyli urządzenie, które po przyczepieniu do garnka, za pomocą końcówki z grzałką zanurzoną w wodzie, podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury. Czy wiesz, że gotować w trybie sous-vide pozwala również urządzenie wielofunkcyjne Thermomix® TM6? Tu nie potzrebujesz już żadnych dodatkowych sprzętów do gotowania! Co więcej, możesz zapomnieć o stresie, czuwaniu nad potrawą i pilnowaniu właściwej temperatury oraz czasu gotowania – wystarczy wybrać właściwy tryb, umieścić worek z żywnością w koszyczku (lub w naczyniu miksującym, uprzednio montując osłonę noża miksującego), a urządzenie gotuje całkowicie samodzielnie. Mamy więc jeden sprzęt, funkcje kilkudziesięciu sprzętów AGD, w tym restauracyjną metodę gotowania dostępną od ręki.

Mit 2: Sous-vide nadaje się tylko do gotowania mięsa

Gruszki z sosem cynamonowym? Truskawki z musem z białą czekoladą? Szparagi z jajkami w koszulkach? Sałatka z ośmiornicą? A może bakłażan z miso? Brzmi smakowicie, prawda? Te i wiele innych ciekawych przepisów na dania z wykorzystaniem trybu sous-vide znajdziecie na Cookidoo® – platformie z przepisami na Thermomix®. Sous-vide to naprawdę wszechstronna technika, która pozwala na poddanie obróbce warzyw, owoców, ryb, owoców morza i oczywiście mięs. Faktem jest, że to właśnie w przypadku mięs szczególnie możemy docenić zalety techniki sous-vide, dzięki której mięsa są nie tylko niezwykle soczyste i aromatyczne, ale dodatkowo mimo poddania ich obróbce nie tracą na rozmiarze jak przy klasycznym gotowaniu czy smażeniu.

Mit 3: Samodzielnie nie zamknę próżniowo worka

Nieprawda. Co więcej, jeśli w woreczku znajduje się ciecz najlepszą metodą próżniowego zamknięcia będzie metoda zanurzenia w wodzie. Wystarczy napełnić wodą duży garnek, włożyć składniki do worka strunowego i zamknąć zostawiając ok. 3-centymetrową szczelinę. Powolne zanurzenie worka w wodzie spowoduje wypchnięcie przez wodę powietrza i pozwoli na szczelne zamknięcie tuż przed całkowitym zanurzeniem. Jeśli jednak chcesz ułatwić sobie sprawę możesz sięgnąć po specjalną zgrzewarkę próżniową np. dostępną od niedawna w sklepie internetowym Thermomix® zgrzewarkę próżniową VS100. Pamiętaj, że zgrzewarka ma jednak znacznie szersze zastosowanie – poza pakowaniem próżniowym, posiada też funkcje szczelnego pakowania bez odsysania powietrza, pakowania wilgotnych składników oraz marynowania.

Zaciekawiła Cię ta metoda gotowania? Więcej o trybie sous-vide oraz o rekomendowanych czasach i temperaturach gotowania dla poszczególnych składnikach przeczytasz w nowej książce „TM6: wszystko o trybach i funkcjach”.

Gruszki (sous-vide) z sosem cynamonowym (z osłoną noża miksującego)

Składniki
120 g cukru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, naturalnego
1½ łyżeczki cynamonu, mielonego
4 gruszki, odmiana Williams, twarde, obrane, bez gniazd nasiennych, przekrojone na pół
900-1000 g wody, do całkowitego przykrycia worków (patrz wskazówka) plus dodatkowa ilość do napełnienia miski
30 g soku z cytryny, świeżo wyciśniętego lub 1 płaska łyżeczka witaminy C, w proszku
płatki migdałowe, prażone, ilość do podania

Przygotowanie

1. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej cukier, dodać ekstrakt z wanilii i cynamon, wymieszać. Gruszki obtoczyć w powstałej mieszance cukru i przypraw, odstawić.

2. Dużą miskę lub zlew napełnić wodą. Do dwóch worków strunowych włożyć po 4 połówki gruszek i połowę pozostałego cukru. Zamknąć worki, pozostawiając ok. 3 cm szczelinę w zamknięciu. Kolejno powoli zanurzać worki w wodzie zamknięciem do góry, aby woda wypchnęła powietrze z worka. Kontynuować zanurzanie do momentu, w którym brzeg worka znajdzie się tuż nad powierzchnią wody, wówczas zamknąć go szczelnie do końca, odstawić (patrz wskazówka).

3. Założyć osłonę noża miksującego. Do naczynia miksującego włożyć worki z gruszkami, dodać sok z cytryny i wodę. Nie należy przekraczać maksymalnej pojemności naczynia miksującego (2,2 l). Wyjąć worki, odstawić. Uruchomić Sous-vide /15 min/80°C.

4. Do naczynia miksującego włożyć obok siebie worki z gruszkami, upewniając się, że są całkowicie zanurzone, uruchomić Sous-vide /1 godz. 30 min/80°C. Ostrożnie wyjąć worki przy pomocy szczypców kuchennych.

5. Gruszki (sous-vide) podawać bezpośrednio po przygotowaniu z sosem cynamonowym powstałym podczas gotowania, posypane migdałami.

Wskazówka
• Odmiany gruszek różnią się miękkością i wielkością. Gruszki odmiany Williams są idealne do przygotowania tego deseru.
• Do gotowania metodą sous-vide zaleca się stosowanie wysokiej jakości worków z zamkiem strunowym. Należy używać worków bez BPA (Bisfenolu A).
• Ilość wody jest orientacyjna i zależy od objętości worków. Worki powinny być całkowicie zakryte wodą, przy czym jej poziom nie może przekraczać maksymalnego oznaczenia naczynia miksującego (2,2 l). Dla ochrony przed utlenianiem metalu w wyniku długotrwałego podgrzewania wody, w punkcie 3. do naczynia miksującego należy dodać 30 g soku z cytryny lub 1 płaską łyżeczkę kwasu askorbinowego (witaminy C).
• Gruszki przygotowane metodą sous-vide można podawać również jako dodatek do lodów z solonym karmelem. Przepis "Lody z solonym karmelem" znajduje się na platformie Cookidoo®.

VORWERK POLSKA
Agnieszka Kołodyńska-Walków
Specjalista ds. PR i komunikacji


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych zostało odwołane. O nowym terminie zostaną Państwo powiadomieni. Z poważaniem Grzegorz Koss Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych ■ Rok temu, 24 marca, tragiczne wydarzenie wstrząsnęło mieszkańcami: śmierć trzynastoletniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 (przy ulicy Kościuszki) pozostaje zagadką, budząc pytania o bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Trzy tygodnie przed tym nieszczęśliwym porankiem, chłopiec doświadczył przemocy ze strony kolegi z klasy na terenie dawnej "Penelopy", zdarzenie to zostało zarejestrowane przez kamery. Bójkę oglądało i nagrywało wielu uczniów. Następstwa tego zdarzenia były na tyle poważne, że matka chłopca zdecydowała się na wyjazd do Szczecina na wykonanie tomografii komputerowej głowy dziecka. Lekarz wydał zaświadczenie zwalniające 13-latka z zajęć wf. Chłopiec nadal się źle czuł. ■ Linie 5 i 5T wracają na stałą trasę "Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od piątku 22 marca 2024 r.: · linie 5 i 5T wracają na stałą trasę w związku z otwarciem ul. Mostowej dla ruchu pojazdów samochodowych, · tymczasowa linia 5O przestanie kursować, · rozkłady jazdy dostępne będą na stronie: www.ka.swinoujscie.pl Szczegółowych informacji udziela całodobowo dyspozytor Spółki pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504. Zachęcamy pasażerów o dokonywanie zakupu biletów i karnetów: · z wykorzystaniem aplikacji GoPay, mPay; · poprzez kasowniki – biletomaty do płatności bezgotówkowych; · w wyznaczonych punktach sprzedaży biletów ■ Od teraz w nocy za dyżur aptek uważane są te pełnione przez kolejne 2 godziny zegarowe między 19:00 a 23:00. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Świnoujście Nr 168/2024 z 11 marca 2024 roku określono, że dyżury w porze nocnej na terenie miasta w 2024 roku w godzinach 21:00 – 23:00, będą pełnione przez Aptekę „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzka 21, zaczynając od 16 marca 2024 roku ■ Kradzież aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawidłowości w Collegium Humanum zarządził przyjrzenie się dyplomom kandydatów do spółek Skarbu Państwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. Wśród polityków i działaczy obecnej większości rządzącej zaczęło się ukrywanie związków z Collegium Humanum ■ W sobotę, 2 marca, około godziny 18:00, na ogrodach działkowych, wjazd na końcu ulicy Krzywej, doszło do brutalnego ataku na kobietę. Zdarzenie miało miejsce kilkadziesiąt metrów za świetlicą ogródków działkowych. Ofiara, która doznała obrażeń głowy oraz klatki piersiowej, została niezwłocznie przewieziona do szpitala w Świnoujściu. Niestety, mimo usilnych starań, kobieta zmarła ■ Dostaliśmy list od Mieszkańca Ognicy na temat remontu ulicy Mostowej. "Witam serdecznie Panie redaktorze. Zwracam się z prośbą o zainteresowanie remontem ulicy Mostowej. W ciągu tej drogi występuje mostek na rzece Ognica. Mostek jest w stanie agonalnym. Odpowiada za odwodnienie znajdujących się w około łąk, pastwisk. Z obserwacji wynika że firma, która wykonuje remont nie zamierza poprawić naprawić zapadnięty mostek i dzięki temu udrożnić przepływ wody. Wprost przeciwnie w wyniku zagęszczania ziemi i tłucznia betonowego przepusty pod mostkiem są coraz bardziej zagłębiane. Jeśli tak ma wyglądać remont to lepiej byłoby nie ruszać tej drogi. Proszę o zainteresowanie. Pozdrawiam. Mieszkaniec Ognicy." ■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego ■ W środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie ogłoszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Jednym z laureatów został Jarosław Molenda i jego książka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, którą opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■