Znowelizowany kodeks ruchu drogowego zaczął obowiązywać na polskich drogach od 1 czerwca 2021 roku. Kierowcy powinni pamiętać o obowiązującym limicie prędkości wynoszącym 50 km/h w obszarze zabudowanym w dzień i w nocy oraz o zakazie jazdy na tzw. „zderzaku". Najważniejszą jednak zmianą było wprowadzenie przepisu ustanawiającego pierwszeństwo pieszych wchodzących na przejście. Pierwszeństwo na przejściu pieszy ma nie tylko wtedy, gdy już znajduje się na pasach ale także gdy wchodzi na przejście dla pieszych.
- Uczestnicy ruchu drogowego szybko przystosowali się do nowych przepisów. Dzięki temu w pierwszych trzech miesiącach ich obowiązywania odnotowaliśmy znacznie mniej wypadków na przejściach dla pieszych niż w analogicznym okresie 2019 r. Nie oznacza to, że nie mamy już nic do zrobienia. Przeciwnie: o bezpieczeństwo na polskich drogach każdy z nas musi dbać codziennie – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
W ciągu trzech pierwszych miesięcy obowiązywania nowych przepisów na przejściach dla pieszych doszło do 421 wypadków. W zdarzeniach tych śmierć poniosło 28 pieszych, a kolejnych 416 zostało rannych. Porównując te dane do analogicznych okresów w latach 2019 i 2020 widać spadki w liczbie wypadków oraz osób rannych. Trzeba też wspomnieć, że w porównaniu do roku 2020 bardzo wyraźnie spadła liczba ofiar ciężko rannych tj. o blisko 14 proc., a w odniesieniu do roku 2019 aż o 29,8 proc. Warto zauważyć, że dane z zeszłego roku są w pewnym stopniu zaburzone. To ze względu na pandemię, w czasie której w znaczący sposób ograniczona była możliwość przemieszczania się zarówno pieszo, jak i pojazdami.
- Przed nami okres jesienno-zimowy, kiedy znacząco wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa pieszych ze względu na warunki pogodowe, wcześniej zapadający zmrok i zmniejszoną widoczność. Chciałbym zaapelować do kierowców i pieszych o większą uwagę – dodał Rafał Weber.
Zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym przez całą dobę do 50 km/h oraz wprowadzenie obowiązku utrzymywania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych to równie istotne zmiany. Pierwsza z nich ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym po zmroku, a druga to reakcja na powszechne w naszym kraju i bardzo niebezpieczne zjawisko tzw. „jazdy na zderzaku".
- Egzekwowanie jazdy z odpowiednią prędkością oraz zachowania bezpiecznej odległości należy m.in. do zadań Policji. Niestety wciąż wielu kierowców przekracza limity prędkości czy wykazuje się nadmiernie agresywną jazdą. Dzięki znowelizowanemu kodeksowi ruchu drogowego policjanci będą mogli jeszcze efektywniej dbać o bezpieczeństwo – dodał wiceminister R. Weber.
W celu dotarcia do jak największej grupy użytkowników dróg Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu realizuje kampanię społeczną skierowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego pt. „Czy to Cię tłumaczy". Emisja kampanii na antenie ogólnopolskich stacji telewizyjnych i radiowych trwa od 1 czerwca 2021 roku.
- Zintensyfikowane działania informacyjno–promocyjne w ramach realizacji kampanii „Czy to Cię tłumaczy?" zaczynają przynosić oczekiwane efekty, właśnie w postaci poprawy świadomości nas wszystkich, a co za tym idzie właściwych zachowań na drodze. Jestem przekonany, że nikt, kto wyjeżdża czy też wychodzi na drogę, nie chce komuś innemu zrobić krzywdy. Jednak wypadek może przydarzyć się każdemu z nas. Bardzo często jego przyczyną jest zbędny pośpiech, zapatrzenie w ekran smartfonu czy zwykła nieuwaga albo zamyślenie. Z tych, jakże błahych powodów, dochodzi do prawdziwych tragedii. Pamiętajmy, że sprawca wypadku też jest swego rodzaju ofiarą – mówił Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik.
Kolejnym etapem kampanii jest m.in. przygotowanie i emisja serii audycji telewizyjnych i radiowych o tematyce związanej bezpośrednio z bezpieczeństwem na drogach. W audycjach tych wezmą udział eksperci z różnych dziedzin, między innymi: psycholog transportu, technik samochodowy, inżynier drogowy, nadzorujący ruch drogowy. Poruszone zostaną tematy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. takie jak: wpływ prędkości na drogę zatrzymania pojazdu, oświetlenie przejść dla pieszych, egzekucja przepisów prawa, a także agresja drogowa, stan techniczny i wyposażenie pojazdów a bezpieczeństwo na drodze, tematyka związana z młodymi kierowcami, czy wpływ starzenia się organizmu na bezpieczeństwo na drodze. W ramach zaplanowanych działań zostaną przygotowane także ulotki informacyjne o kampanii społecznej, a także informujące o wprowadzonych zmianach prawnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ulotki będą dostępne m.in. na stacjach paliw oraz w miejscach obsługi podróżnych na autostradach i drogach ekspresowych.
Kampania „Czy to cię tłumaczy?" jest realizowana przez Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach projektu nr POIS.03.01.00-00-0059/20 „Działania edukacyjne na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i ograniczenia nadmiernej prędkości pojazdów", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach działania 3.1 - Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T, oś priorytetowa III: Rozwój Sieci Drogowej TEN-T i Transportu Multimodalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.
Szymon Huptyś
Rzecznik prasowy
Ministerstwo Infrastruktury