POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [18.09.2021, 10:15:02] • zachodniopomorskie

Pierwsze gminy z umowami na świetlice

Pierwsze gminy z umowami na świetlice

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 tym razem pomogą w budowie świetlic wiejskich na terenie gmin Gryfice, Golczewo i Płoty. 17 września br. wicemarszałek Olgierd Kustosz podpisał z beneficjentami umowy, przyznające unijne wsparcie na te inwestycje.

- Świetlice wiejskie dają możliwość mieszkańcom na aktywne spędzanie czasu. To ważne miejsca integracji, często jedyne, w których prowadzone są zajęcia zarówno dla tych najmłodszych jak i seniorów. Cieszę się, że z unijną pomocą powstaną kolejne takie obiekty na Pomorzu Zachodnim – mówił wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Nowe miejsce spotkań lokalnej społeczności wybudowane zostanie w Rzęskowie (gm. Gryfice). Dzięki środkom z PROW 2014-2020 w wysokości pół miliona złotych Gmina zakupi także wyposażenie do świetlicy.

Różne inicjatywy społeczne, w tym warsztaty teatralno-artystyczne, kulinarne, zajęcia sportowe i opiekuńczo wychowawcze odbywać się będą w nowej świetlicy w Mechowie (gm. Golczewo). Unijne dofinansowanie w wysokości ok. 480 tys. zł. pozwoli też na montaż instalacji fotowoltaicznej oraz zakup wyposażenia.

Z nowego miejsca integracji korzystać będą mogli także mieszkańcy miejscowości Wytok (gm. Płoty). Na ten cel do Gminy z PROW 2014-2020 trafi 500 tys. zł.

Przyznane dofinansowania to efekt tegorocznego, rozstrzygniętego naboru wniosków na zadania związane z inwestycjami w obiekty pełniące funkcje kulturalne. Po środki sięgać mogły gminy i instytucje kultury. To szansa na budowę nowych obiektów, unowocześnienie czy doposażenie istniejących placówek, które pełnią funkcję obiektów kulturalnych. Są to domy kultury, sale służące do spotkań, warsztatów i innych aktywności czy po prostu świetlice, które często stanowią ważne punkty integracji mieszkańców.

Całkowita kwota wsparcia z PROW dla tego naboru wniosków to prawie 15 mln zł. Wyłonionych w nim zostało 34 beneficjentów (www.prow.wzp.pl/wiadomosci/wiadomosci/prow-2014-2020/wiadomosc-dnia/lista-operacji-typu-inwestycje-w-obiekty-pelniace-funkcje-kulturalne-1)

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ „DIADEM 2021” Dwa dni transgranicznych ćwiczeń i finał w Świnoujściu. Od Heringsdorfu po Świnoujście polskie i niemieckie służby ratownicze ćwiczą by w sytuacjach nadzwyczajnych móc skutecznie nieść pomoc poszkodowanym. Zakończenie tego wielkiego wspólnego treningu wyznaczono na terenie Uznam Arena w Świnoujściu. W ćwiczeniach udział wzięło 120 niemieckich i polskich ratowników, kilkudziesięciu pozorantów, instruktorów oraz fachowców z zakresu zarządzania. Szczególnym kontekstem jest nadzwyczajna sytuacja związana z pandemią. Ćwiczenia rozpoczęły się przy promenadzie w Heringsdorfie. Następnie uczestnicy ćwiczenia przenieśli się pod stację Pogotowia Ratunkowego w tym mieście. Punkt mobilizacyjny oraz centrum dowodzenia akcją ulokowane zostały na parkingu przygranicznym w Ahlbeck. Działania ratowników w tym okresie wymaga szczególnej wiedzy i świetnej koordynacji. Aby więc, w sytuacji szczególnego zagrożenia nie trzeba było szukać porozumienia, przedstawiciele wszystkich służb z obu stron granicy trenują wspólnie. Ćwiczenia z pewnością mocno przyczynią się do rozwoju naszej dobrej współpracy i ustabilizuje naszą sieć kontaktów czerwonokrzyskich, znacznie wykraczających poza oba regiony transgraniczne.■