POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [16.07.2021, 11:45:10] • Europa

30 lat współpracy polskich i niemieckich samorządów

30 lat współpracy polskich i niemieckich samorządów

fot. Organizator

Współpraca polsko-niemiecka nie mogłaby się rozwijać bez niemal tysiąca partnerstw między polskimi i niemieckimi samorządami – uznali uczestnicy konferencji online „Sąsiedztwo zobowiązuje - 30 lat współpracy polskich i niemieckich samorządów” 17 czerwca br. w 30. rocznicę podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Podczas konferencji odbyła się także prapremiera filmu „Traktat samorządów”, który powstał na zlecenie Związku Miast Polskich.

Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, został podpisany w Bonn 17 czerwca 1991 r. W 30. rocznicę tego wydarzenia Związek Miast Polskich wspólnie z Sekcją Niemiecką Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) zaprosił miasta członkowskie ZMP i samorządy należące do Sekcji Niemieckiej CEMR do udziału w wydarzeniach, które tej wiosny organizowane były dla miast oraz z ich udziałem.

- Z wdzięcznością myślimy o ostatnich 30 latach obowiązywania Traktatu – mówił podczas konferencji dr Frank Mentrup, nadburmistrz Karlsruhe, przewodniczący Niemieckiej Sekcji Rady Gmin i Regionów Europy.- To dla nas osobiście i emocjonalnie bardzo ważny temat. Traktat, to ważny impuls dla naszych sąsiedzkich działań, które realizowaliśmy, to niezliczone partnerstwa pomiędzy naszymi gminami i miastami.

- Traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy możemy uznać za jeden z najważniejszych aktów prawa międzynarodowego dla Polski po II wojnie światowej. Wpłynął on w zasadniczy sposób na losy Polski – tak z kolei o tym dokumencie mówiła prof. Irena Lipowicz, posłanka na Sejm trzech kadencji, była ambasador RP w Austrii oraz była rzecznik praw obywatelskich, obecnie wykładająca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. – Dobre sąsiedztwo – to było celem naszych marzeń. Ten Traktat stał się wręcz symbolem dobrego sąsiedztwa i wypełnił się intensywnymi relacjami. Dzisiejsza współpraca – jak podkreśliła – opiera się na dwóch filarach: współpracy gospodarczej oraz partnerstwach polskich i niemieckich samorządów.

Z danych zebranych przez Biuro Związku Miast Polskich wynika, że istnieje ponad 1000 partnerstw – formalnych jak i nieoficjalnych między samorządami Polski i Niemiec. Niemcy to najczęściej wymieniany kierunek międzynarodowej współpracy polskich samorządów. Z szacunków Rady Gmin i Regionów Europy wynika, że niemal połowa wszystkich polskich miast prowadzi już partnerską współpracę z samorządami niemieckimi. Te dane czynią z naszego zachodniego sąsiada lidera pośród państw, z którymi współpracują polskie samorządy.

Podczas konferencji samorządowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zaprezentowali oblicza współpracy polsko-niemieckiej. Uczestnicy konferencji wielokrotnie podkreślali, że polsko-niemiecka współpraca odbywa się przede wszystkim poprzez spotkania, a spotkania oznaczają dialog. Historia ostatnich 30 lat to historia niezliczonej ilości spotkań. Jednocześnie zauważono, że różnice, jakie występują między naszymi krajami powodują, że oba społeczeństwa muszą ze sobą rozmawiać.

- Cele Traktatu są ciągle aktualne. Dziś wiemy, że był on sygnałem, który dobrze zrozumieliśmy – zwrócił uwagę w swoim wystąpieniu Stefan Loewl, Niemiecki Przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej, Starosta Powiatu Dachau. – Dzisiaj Niemcy i Polacy rozumieją się jak dobrzy sąsiedzi. A dobrzy sąsiedzi, to ci, z którymi często rozmawia się przez płot, którym się pomaga, o których wie się, co u nich słychać. Cieszymy się, gdy naszym sąsiadom dobrze się wiedzie i martwimy, gdy dzieje się coś niedobrego. Nasze dwa kraje to ważny region w Europie. Pokazaliśmy, jak ważna jest dla nas współpraca.

Wzruszającym momentem podczas konferencji był prapremierowy pokaz filmu pt. „Traktat samorządów”, którego autorem jest Jacek Kubiak, nagrodzony polsko-niemiecką nagrodą dziennikarską. Dzisiaj zapraszamy do jego premiery - https://youtu.be/iEdZLqU9EmU. Film powstał dzięki archiwaliom polskich i niemieckich miast.

Aż 106 z nich odpowiedziało na zaproszenie Związku Miast Polskich i Sekcji Niemieckiej Rady Gmin i Regionów Europy CEMR w roku obchodów 30. rocznicy podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie. Miasta nadesłały nagrania wideo, zdjęcia i skany dokumentów, które ilustrują współpracę partnerską polskich i niemieckich miast. Materiały te częściowo zostały wykorzystane przez ZMP do produkcji filmu. Ponieważ nadesłane materiały są niezwykle ciekawe i różnorodne (kilkaset zdjęć i innych dokumentów), zostanie stworzona z nich Galeria (https://www.miasta.pl/strony/wspolpraca-polsko-niemiecka-galeria), która będzie pokazywała minione 30 lat partnerskich kontaktów, przyjaźni i wspólnych działań.

Więcej na naszej stronie www.miasta.pl i w „Samorządzie Miejskim”.

Związek Polskich Miast


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Niedziela [25.07.2021, 12:48:12] • [IP: 5.146.193.***]

Nie czytajcie te pisowskie 💩 na eswinoujscie.tam siedza trolle ktore szczuja, bo nic innego nie potrafia..🖕🤮🦵

Gość • Niedziela [25.07.2021, 12:40:11] • [IP: 5.146.193.***]

No tak samo maja w dupie polskie prawo jak caly ch...y rzad pisowski.dobrze ze rozmawia, bo tylko wtedy cos wyniknie.ale mamy nowa gazete eswinoujscie...jak wdac pisowska propagandowo..co tam za ludzie pracuja i kto ma takie chamstwo pozwolil...szczuja na niemcow...volksdeutsche itd. Co za duze 💩. Eswinoujscie 🖕🤮🦵won do diabla..tam wasze miejsceĺ

Gość • Wtorek [20.07.2021, 08:20:25] • [IP: 5.173.172.***]

"dyskutują", umrę że śmiechu.

Gość • Poniedziałek [19.07.2021, 18:05:31] • [IP: 89.151.33.**]

Gość • Piątek [16.07.2021, 17:53:34] • [IP: 62.69.229.**]

Współpraca taka, że dedeery na tym zyskują i mają w dupie polskie prawo, a my jak zwykle im czapkujemy i włazimy w 4 litery bez mydła, a każdy Polak jest traktowany jako zło największe.

Oglądasz 1-5 z 5
■ 14.08, godz. 19.00 Koncert zespołu Stary Szmugler – Port Kultury Pomorza Zachodniego 2021, Muszla Koncertowa przy Promenadzie, wstęp wolny, organizator MDK Świnoujście ■
■ Adidasy zamiast auta? Miasto przedstawia koncepcję zarządzania ruchem Po „haraczu” za parkowanie w centrum, pojawiły się kolejne pomysły, które mają dotknąć świnoujskich kierowców. Niewiele czasu na wyrażenie opinii w tej sprawie dał mieszkańcom Urząd Miasta ■ Zachwaszczone skwery na głównych ciągach komunikacyjnych. Zieleń w mieście to bardzo ważna rzecz, nie tyko ze względów estetycznych. W naszym mieście jest dużo roślin ozdobnych posadzonych na skwerach, w donicach, gazonach i na ulicznych wysepkach. Jednak najwyraźniej od czasu nasadzenia przestano się interesować stanem tych roślin - toną w wybujałych chwastach. O sprawie poinformował mieszkaniec ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■ PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego ■ Po wielogodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła przedłożone sprawozdanie finansowe i udzieliła prezydentowi Świnoujścia absolutorium z wykonania budżetu miasta w roku 2020 ■