Zanim zabierzecie się do pracy, mamy dla Was cenną wskazówkę. Czy wiecie jak sprawdzić czy dżem lub marmolada stężały? Wystarczy, że mały talerzyk na 5-10 minut umieścicie w zamrażalniku, a następnie jedną łyżeczkę przetworu położycie na schłodzonym naczyniu. Jeśli po ostudzeniu, na powierzchni dżemu zobaczycie delikatną skórkę, która marszczy się pod wpływem nacisku palca, punkt tężenia przetworu został osiągnięty i można przelać go do słoików. Jeśli nie – gotujcie dalej aż do osiągnięcia pożądanego efektu!
Nie da się ukryć, że przygotowanie przetworów to praco- i czasochłonne zadanie. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie dają urządzenia wielofunkcyjne – jak na przykład Thermomix® - które rozdrobnienie owoców, gotowanie, mieszanie i pilnowanie, aby nic się nie przypaliło, biorą na siebie.
Z „wkładką” we włoskim stylu
Nasza pierwsza propozycja to coś dla miłośników jednego z popularniejszych, włoskich aperitifów, czyli Aperol Spritz. Przekonajcie się, że lekko gorzki, ziołowy smak Aperola z nutą pomarańczy, idealnie współgra z soczystą, słodko – kwaśną truskawką.
Marmolada truskawkowa z Aperolem®
Składniki
500 g truskawek, świeżych
20 g soku z cytryny, świeżo wyciśniętego
40 g Aperolu®
250 g cukru żelującego 2:1
Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®
1. Do naczynia miksującego włożyć truskawki, rozdrobnić 8 s/obr. 5. Truskawki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
2. Dodać sok z cytryny, Aperol®, cukier żelujący, wymieszać 5 s/obr. 4, następnie gotować 10 min/95°C/obr. 2.
3. Sprawdzić, czy marmolada osiągnęła punkt tężenia (patrz wskazówka). Marmoladę przelać do 2 wyparzonych słoików, natychmiast zakręcić. Słoiki postawić do góry dnem na 5-10 min, następnie odwrócić, odstawić do ostudzenia.
4. Marmoladę truskawkową z Aperolem® podawać po ostygnięciu lub przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:
1. Truskawki pokroić i przełożyć do garnka
2. Dodać sok z cytryny, Aperol®, cukier żelujący, następnie gotować co jakiś czas mieszając przez ok. 15 minut.
3. Sprawdzić, czy marmolada osiągnęła punkt tężenia. Marmoladę przelać do 2 wyparzonych słoików, natychmiast zakręcić. Słoiki postawić do góry dnem na 5-10 min, następnie odwrócić, odstawić do ostudzenia.
4. Marmoladę truskawkową z Aperolem® podawać po ostygnięciu lub przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Raw Food ze słoika
Popularna w ostatnich latach dieta witariańska, czyli Raw Food, zakłada spożywanie produktów bez gotowania, smażenia i pieczenia, a jej bazą, obok surowych warzyw i owoców, są orzechy i nasiona. Czy to oznacza, że witarianie muszą zapomnieć o przetworach? Wręcz przeciwnie! Dzięki wykorzystaniu nasion chia, które pęcznieją pod wpływem wody, witarianie zachowają smak lata pod postacią dżemu truskawkowego z dodatkiem miodu. Pamiętajmy jednak, że dżem przygotowany w ten sposób wymaga przechowywania w lodówce.
Dżem z truskawek z nasionami chia (raw)
(TM5)
Składniki
20 g nasion chia
100 g wody
150 g truskawek, świeżych lub 150 g truskawek, mrożonych, uprzednio rozmrożonych
25 g miodu, wielokwiatowego, płynnego
Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®
1. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej nasiona chia i wodę, wymieszać, odstawić do namoczenia na ok. 12 godz.
2. Do naczynia miksującego włożyć truskawki, dodać namoczone nasiona chia i miód, rozdrobnić 10 s/obr. 5. Przełożyć do słoika (z hermetycznym zamknięciem), odstawić na ok. 1 godz.
3. Dżem z truskawek z nasionami chia podawać jako dodatek do pieczywa lub przechowywać w lodówce.
Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:
1. Nasiona chia wymieszać z wodą, odstawić do namoczenia na ok. 12 godz.
2. Truskawki zmiksować z namoczonymi nasionami chia i miodem. Przełożyć do słoika (z hermetycznym zamknięciem), odstawić na ok. 1 godz.
3. Dżem z truskawek z nasionami chia podawać jako dodatek do pieczywa lub przechowywać w lodówce.
Dodajmy temu odrobinę pikanterii
Zwolenników połączenia słodkich smaków z ostrymi jest wcale niemało. Dla nich idealnym rozwiązaniem są przetwory w nieco bardziej wytrawnym wydaniu, czyli popularne chutneye, które idealnie podbijają smak mięs czy serów. Dokładnie tak, jak proponowany przez nas chutney truskawkowy w towarzystwie jabłek, którego smak podkręcony został zielonym pieprzem.
Chutney truskawkowo-jabłkowy z zielonym pieprzem
(TM5)
Składniki
20 g wody
250 g cukru trzcinowego
400 g truskawek, świeżych, bez szypułek
300 g jabłek, obranych, bez gniazd nasiennych, pokrojonych w ćwiartki
60-80 g octu balsamicznego
½-1 łyżeczka soli morskiej
2 łyżki ziaren pieprzu zielonego
Przygotowanie z urządzeniem Thermomix®
1. Do naczynia miksującego wlać wodę, dodać cukier trzcinowy, gotować 5 min/100°C/obr. 1.
2. Dodać truskawki, jabłka, ocet, sól i pieprz, rozdrobnić 5 s/obr. 4. Zamiast miarki na pokrywę naczynia miksującego nałożyć koszyczek, gotować 45 min/100°C/obr. 1. Zdjąć koszyczek. Chutney przelać do wyparzonych, szczelnie zamykanych słoików.
3. Chutney truskawkowo-jabłkowy z zielonym pieprzem podawać jako dodatek do serów, mięs lub pieczywa.
Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:
1. Wodę zagotować z cukrem trzcinowym.
2. Dodać truskawki, jabłka, ocet, sól i pieprz, rozdrobnić w blenderze, przełożyć do garnka. Gotować ok. 45 minut, co jakiś czas mieszając. Chutney przelać do wyparzonych, szczelnie zamykanych słoików.
3. Chutney truskawkowo-jabłkowy z zielonym pieprzem podawać jako dodatek do serów, mięs lub pieczywa.
Klasyka w wydaniu XXL
Nikt jednak nie mówi, że klasyka i truskawkowy dżem, niczym ten ze słoiczka sprezentowanego nam przez babcię, jest gorszy niż te bardziej wyszukane wersje z Aperolem, czy zielonym pieprzem. Jeśli do jego przygotowania wykorzystamy Thermomix® wraz ze stacją gotującą Thermomix Friend®, w zaledwie godzinę przygotujemy aż 14 słoiczków owocowej rozkoszy! Stacja gotująca Thermomix® Friends pozwala bowiem na przygotowanie większej porcji tego samego przepisu w jednym czasie.
Po więcej przepisów na pyszne, letnie przetwory zajrzyjcie koniecznie na Cookidoo – platformę z przepisami na Thermomix®.
Magdalena Kosińska
Senior PR & Influencer Marketing Specialist