POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [23.06.2021, 14:01:42] • Polska

Finał konkursu Niesamowitej Maszyny

Finał konkursu Niesamowitej Maszyny

fot. Organizator

Cztery maszyny działające na wzór maszyny Goldberga znalazły się w finale czwartej edycji konkursu Niesamowita Maszyna Politechniki Białostockiej. Konstruktor najlepszego mechanizmu działającego na zasadzie domina, z efektownym finałem, zdobył indeks na uczelnię i 5 tys. zł. To Marcin Pryliński z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku.

22 czerwca 2021 r. odbył się finał 4. edycji konkursu Politechniki Białostockiej – Niesamowita Maszyna. Jury konkursowe zakwalifikowało do ostatniego etapu cztery projekty. Częstochowa, Włocławek, Kraków, Tarnów, Białystok – uczniowie z tych miast podjęli wyzwanie zbudowania maszyny na wzór urządzenia Rube’a Goldberga. Spośród finalistów wyróżniono nagrodami trzy zespoły konstruktorskie. Najlepszy okazał się projekt Marcina Prylińskiego z Włocławka.

– Jury jednoznacznie doceniło pomysłowość, stopień złożoności rozwiązania, indywidualny wkład pracy w zbudowanie maszyny, jak i stopień zaawansowania technicznego – podał w uzasadnieniu swojej decyzji w wyborze laureata I. miejsca – dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej. 

Zwycięski projekt wykonany został z wydruków 3D oraz prostych układów elektronicznych (a dokładnie: dwóch czujników podczerwonych, jednego czujnika ultradźwiękowego, 3 silników z przekładnią, oraz jednego silnika servo, całość programowana jest na płytce arduino nano). Do jego skonstruowania wykorzystano również takie elementy jak m.in.: zębatki skośne, diody LED, magnes neodymowy czy domino. 

Marcin Pryliński z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku zdobył nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. złotych oraz indeks na studia na kierunki oferowane przez Politechnikę Białostocką do wyboru na: 
• Wydziale Architektury (po zdaniu egzaminu z rysunku), 
• Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku, 
• Wydziale Elektrycznym, 
• Wydziale Mechanicznym, 
• Wydziale Inżynierii Zarządzania. 

Opiekunem laureata jest Jarosław Dąbrowski. Otrzyma on nagrodę pieniężną o wartości 1 tys. zł. Szkoła ponadpodstawowa, w której uczy się zwycięzca konkursu także może liczyć na nagrodę pieniężną – o wartości 500 zł.

Laureatem II miejsca został projekt Droga M...iętowa, autorstwa Konrada Kubika i Jana Kuźnika z I Społecznego LO im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie, którzy otrzymali 2 tys. zł. Opiekun – Laura Modrawska.
III miejsce zajął zespół w składzie: Maksymilian Wajda z ZSME Tarnów, Michał Karteczka z ZSME Tarnów oraz Joszko Suchan z V LO w Krakowie. Opiekunem zespołu jest Barbara Karteczka. Za swój projekt Lunch Maker otrzymali w konkursie 1,5 tys. zł.

Konkurs Politechniki Białostockiej od lat cieszy się zainteresowaniem młodych konstruktorów ze szkół średnich w całej Polsce. To okazja, by wyłowić talenty konstruktorskie, które otrzymując indeks uczelni, mają szansę na studia uwieńczone tytułem inżyniera i kompetencje zawodowe przydatne na rynku pracy.
Uczestnicy otrzymywali punkty m.in.: za złożoność pracy, wykorzystane zjawiska i sposób ich połączenia, pomysłowość i estetykę wykonania. Każdy z Członków Komisji mógł przyznać w finale konkursu maksymalnie 100 punktów. Kulminacyjnym momentem uroczystości była prezentacja urządzeń online w czasie trwania finału (za co też przyznawano punkty) oraz odpowiedzi na pytania jury. 

Motywacją młodych konstruktorów do udziału w konkursie jest przepustka na wymarzone studia na Politechnice Białostockiej i nagrody pieniężne, a te w konkursie ufundowała firma Fabryki Mebli Forte S.A. oraz JM Rektor Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Filmiki prac konkursowych laureatów 4. edycji konkursu Niesamowita Maszyna Politechniki Białostockiej:
I miejsce projekt: Niesamowita Maszyna invent - Włocławek
urządzenie skonstruował Marcin Pryliński z Technikum nr 4 w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku. Opiekun Jarosław Dąbrowski.
Pracę można obejrzeć na kanale YouTube: youtu.be/pmF6-l7xEuI
II miejsce projekt: Droga M...iętowa | Niesamowita Maszyna
urządzenie skonstruowali Konrad Kubik i Jan Kuźnik z I Społecznego LO im. Zbigniewa Herberta w Częstochowie. Opiekun Laura Modrawska.
Pracę można obejrzeć na kanale YouTube: youtu.be/YeqP4PPIcCQ
III miejsce projekt: Niesamowita Maszyna - Lunch Maker
urządzenie skonstruowali Maksymilian Wajda z ZSME Tarnów, Michał Karteczka z ZSME Tarnów oraz Joszko Suchan z V LO w Krakowie. Opiekun: Barbara Karteczka
Pracę można obejrzeć na kanale YouTube: youtu.be/rNYlqT7cVhc

Magdalena Grzęda-Zajkowska
Specjalista ds. Komunikacji Społecznej
Dział Promocji Politechniki Białostockiej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 14.08, godz. 19.00 Koncert zespołu Stary Szmugler – Port Kultury Pomorza Zachodniego 2021, Muszla Koncertowa przy Promenadzie, wstęp wolny, organizator MDK Świnoujście ■
■ Adidasy zamiast auta? Miasto przedstawia koncepcję zarządzania ruchem Po „haraczu” za parkowanie w centrum, pojawiły się kolejne pomysły, które mają dotknąć świnoujskich kierowców. Niewiele czasu na wyrażenie opinii w tej sprawie dał mieszkańcom Urząd Miasta ■ Zachwaszczone skwery na głównych ciągach komunikacyjnych. Zieleń w mieście to bardzo ważna rzecz, nie tyko ze względów estetycznych. W naszym mieście jest dużo roślin ozdobnych posadzonych na skwerach, w donicach, gazonach i na ulicznych wysepkach. Jednak najwyraźniej od czasu nasadzenia przestano się interesować stanem tych roślin - toną w wybujałych chwastach. O sprawie poinformował mieszkaniec ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■ PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego ■ Po wielogodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła przedłożone sprawozdanie finansowe i udzieliła prezydentowi Świnoujścia absolutorium z wykonania budżetu miasta w roku 2020 ■