POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [24.06.2021, 09:52:13] • Polska

Te schody wyróżnią taras!

Te schody wyróżnią taras!

fot. Organizator

Trwałe, wygodne, estetyczne i eleganckie – to cechy idealnych stopni schodowych prowadzących na taras. Wszystkie te atrybuty posiadają betonowe stopnie Grando. Umożliwiają one stworzenie wielu oryginalnych i inspirujących aranżacji.

Stopnie schodowe Grando to gotowe bloki, które pozwalają zniwelować różnice wysokości pomiędzy tarasem, a resztą ogrodu. Ich niewątpliwym atutem są wymiary. Pojedynczy element to prostopadłościan o rozmiarach 46x100 cm lub 40x100 cm i wysokości 15 cm, co zapewnia idealny komfort poruszania się po schodach. Każdy stopień waży około 140 kg. To dużo, ale dzięki temu stopnie nie potrzebują dodatkowej podkonstrukcji przy ułożeniu 2 lub 3 elementów. Taka liczba stopni zazwyczaj wystarczy, by zniwelować różnicę terenu między ogrodem, a tarasem. Betonowe stopnie oprócz wygody użytkowania, krótkiego czasu budowy oraz prostoty realizacji zapewniają również wyjątkową trwałość. Wykonane z monolitycznych bloków schody, przy minimalnych zabiegach konserwacyjnych, mogą przetrwać naprawdę długi czas i służyć przez wiele lat. Cechują się również świetną relacją jakości do ceny, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za ich zastosowaniem przy tarasie. Właściwości techniczne to jednak nie wszystko. Wyróżnia je także ciekawy design. Stopnie Grando idealnie pasują do nowoczesnych aranżacji i świetnie komponują się z innymi prefabrykatami betonowymi.

W świecie kolorów i faktur

Szerokie możliwości aranżacyjne wynikają z faktu, że stopnie Grando występują w dwóch fakturach – gładkiej i łamanej. W ramach tej pierwszej, przypominającej wyglądem równy, gładki kamień, elementy występują w dwóch wymiarach 46x100 cm oraz 40x100 cm i w aż czterech wersjach kolorystycznych, od odcieni szarości (nerino, stalowy, grafitowy) po ciepłą tonację hawaii. Jeśli stylistyka aranżacji wymaga schodów o nieco bardziej ascetycznym, a równocześnie odrobinę „drapieżnym” charakterze, przypominających raczej ciosany kamień, to doskonałym rozwiązaniem jest stopień o fakturze łamanej. Grando w tej wersji występuje w jednym wymiarze 40x100 cm i trzech kolorach – nerino, grafitowym i hawaii. Zróżnicowane barwy stopni schodowych Grando sprawiają, że są one produktem niezwykle uniwersalnym, który świetnie sprawdza się w wielu stylach aranżacyjnych. Stopnie Grando w odcieniach szarości doskonale pasują na przykład do kompozycji utrzymanych w stylu modernistycznym, gdzie nawierzchnia tarasu jest wykonana z wielkoformatowych płyt Polbruk Magna o wymiarach 100x75 cm oraz 50x75 cm i w kolorach nerino, stalowym lub bazaltowym. Jeśli aranżacja wymaga nieco mniejszych płyt, to ciekawą alternatywą jest płyta Polbruk Oland, która jest dostępna w formatach: 14x28 cm, 14x42 cm oraz 14x56 cm. W tym przypadku do wyboru są aż cztery kolory nawierzchni: biały, nerino, stalowy i bazaltowy. Jeśli szukamy jeszcze węższych i bardziej filigranowych elementów, przypominających wielkością drewniany parkiet, to interesującym rozwiązaniem jest Polbruk Metrik. Kostka ta posiada jeden wymiar - 7x28 cm i występuje w tych samych odcieniach, co wyżej opisany Oland oraz dodatkowym modnym we współczesnej architekturze kolorze korten przypominającym stal kortenowską. Czy stopnie Grando można użyć w innych aranżacjach? Zdecydowanie tak. Szare stopnie pasują idealnie do kompozycji w stylu skandynawskim lub japońskim, a ciepłe tonacje doskonale sprawdzają się w aranżacjach o charakterze rustykalnym lub śródziemnomorskim.

Zieloną kaskadą do ogrodu

Przy budowie tarasu warto pomyśleć o uzupełnieniu projektu innymi prefabrykatami betonowymi. Jednym z nich są donice. Będą one cennym dodatkiem do nowoczesnej aranżacji. Można je umieścić na tarasie, ale lepszym pomysłem wydaje się zbudowanie z nich zielonych kaskad wzdłuż schodów wykonanych ze stopni schodowych. Pomocne mogą tu być donice Polbruk Tigela. Posiadają one kształt sześcianu i występują w kolorze stalowym lub grafitowym. Można z nich układać niższe i wyższe konstrukcje wzdłuż biegów schodów. Ich wnętrze wypełniamy ziemią i sadzimy w nich rośliny, takie jak na przykład trawy ozdobne, kwiaty, krzaki czy karłowate drzewka.

Uzupełnieniem kompozycji powinna być ścieżka prowadząca przez ogród. Ciekawym pomysłem wydaje się ułożenie jej metodą step by step, czyli z przerwami pomiędzy kolejnymi płytami. Do realizacji tego pomysłu będą potrzebne duże płyty, takie jak wspomniana wyżej Magna lub Polbruk Linea. Druga z nich posiada wymiar 25x75 cm. O jej ciekawym wyglądzie przesądza faktura przypominająca trawertyn, czyli porowatą skałę osadową o ekskluzywnym wyglądzie. Jasnoszary kolor płyty stanowi idealny duet z krótko przystrzyżonym trawnikiem znajdującym się przed tarasem.

Stopnie Grando to ciekawy pomysł na „połączenie tarasu” z ogrodem. Są one nie tylko estetyczne, ale również wytrzymałe, wygodne i proste w budowie. Przy ich pomocy stworzymy wiele naprawdę inspirujących aranżacji.

Aneta Rymarska
Account Director


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Czwartek [24.06.2021, 23:09:52] • [IP: 89.151.36.**]

A na wierzchu kupa betonu i całość obsadzić mchem. ..

Oglądasz 1-1 z 1
■ 14.08, godz. 19.00 Koncert zespołu Stary Szmugler – Port Kultury Pomorza Zachodniego 2021, Muszla Koncertowa przy Promenadzie, wstęp wolny, organizator MDK Świnoujście ■
■ Adidasy zamiast auta? Miasto przedstawia koncepcję zarządzania ruchem Po „haraczu” za parkowanie w centrum, pojawiły się kolejne pomysły, które mają dotknąć świnoujskich kierowców. Niewiele czasu na wyrażenie opinii w tej sprawie dał mieszkańcom Urząd Miasta ■ Zachwaszczone skwery na głównych ciągach komunikacyjnych. Zieleń w mieście to bardzo ważna rzecz, nie tyko ze względów estetycznych. W naszym mieście jest dużo roślin ozdobnych posadzonych na skwerach, w donicach, gazonach i na ulicznych wysepkach. Jednak najwyraźniej od czasu nasadzenia przestano się interesować stanem tych roślin - toną w wybujałych chwastach. O sprawie poinformował mieszkaniec ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■ PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego ■ Po wielogodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła przedłożone sprawozdanie finansowe i udzieliła prezydentowi Świnoujścia absolutorium z wykonania budżetu miasta w roku 2020 ■