POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [20.06.2021, 09:20:56] • Świnoujście

W takie upały pamiętajmy, aby wystawiać wodę ptakom!

Skwar, od kilku dni lejący się z nieba, daje się we znaki już nawet miłośnikom tropikalnych klimatów. Wszystko schnie, a ptaki i stworzenia żyjące dziko nie mają takiego dostępu do wody, jak zwierzęta domowe. Pan Marek opisał swoje obserwacje - niech posłużą jako przykład dla nas wszystkich.

- Kiedy dziś na tarasie mojego domu zobaczyłem wronę siedzącą na poręczy balustrady z szeroko otwartym dziobem, przypomniałem sobie moje szczytne zamiary sprzed dwóch dni, o których w natłoku codziennych wydarzeń zapomniałem - że miałem na dachu mojego domu wystawić ptakom naczynie z wodą.

Gdy wrona przepłoszona moją obecnością odleciała, a ja postawiłem na tarasie w cieniu miskę z wodą (potem na dachu), minutę potem przyleciał malutki ptaszek, który mimo że byłem od niego 3 metry usiadł na krawędzi miski i wypił dawkę wody, po czym szybko odleciał - musiał być zdesperowany, bo inaczej się zachowują ptaki na ruchomym "rynku miejskim", promie, gdzie nie baczą na bliskość ludzi, a inaczej na balkonach domów.

Powinniśmy się wzajemnie teraz mobilizować do wystawiania wody wszędzie, gdzie możemy. Do jutra ma być silny upał, pojutrze lżejszy, deszczów prawdopodobnie nie będzie.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Wtorek [22.06.2021, 15:00:30] • [IP: 164.127.185.***]

11:34• [IP: 83.23.222.*** A co na to najbardziej chyba fachowy portal ornitologiczny? Coś zupełnie innego niż piszesz lub niż pisze 14:56• 176.221.122.***. Oto cytat z Otop org pl: ____"Tropikalne upały nie tylko nam dają się we znaki – w takich warunkach ciężko jest również ptakom. Dlatego apelujemy do wszystkich o pomoc naszym skrzydlatym sąsiadom poprzez wystawianie dla nich naczynia z wodą. Należy pamiętać, że ptaki muszą mieć możliwość dostania się do niej, dlatego nie polecamy np. głębokich garnków. Lepsza będzie np. płytka kuweta albo podstawka pod doniczkę. Przy większych naczyniach dobrym pomysłem jest położenie na środku średniej wielkości kamienia, na którym korzystające z wodopoju i kąpieli ptaki będą mogły siadać. Naczynie z wodą do picia i kąpieli powinno zostać ustawione w zacienionym miejscu, gdzie nie ma zagrożenia zaatakowania pierzastych gości przez kota albo psa. Wodę należy regularnie zmieniać."

Pazdzioch • Wtorek [22.06.2021, 11:34:29] • [IP: 83.23.222.***]

152* o widzę tęczowy się odezwał. Zrozumcie ludzie, ptaki znajdą i jedzenie i wodę. Nie są jak ty przygłupie, że nie wiedzą gdzie jest woda 185* a w kanale wody nie ma? Ptaki nie mają żołądków jak człowiek, zrozumcie ptak to nie człowiek mu taka woda nie zaszkodzi

Gość • Wtorek [22.06.2021, 07:57:34] • [IP: 164.127.185.***]

17:01:13] • [IP: 164.127.222.***] Jeszcze jest woda w Parku Zdrojowym, w stawach, rowach melioracyjnych, ale stara, pełna bakterii, płytka - w sąsiedztwie biegają psy.

Gość • Poniedziałek [21.06.2021, 22:51:50] • [IP: 164.127.222.***]

Mała autopoprawka napisałem:" ...spadło tylko 2 l wody na metr kwadratowy deszczu" - miało być" spadło tylko 2 l wody na metr kwadratowy"

Gość • Poniedziałek [21.06.2021, 20:35:14] • [IP: 176.221.122.***]

Ptaszek odleciał bo mógł by być ofiarą np. kota czy jastrzębia. Woda to życie !!

Gość • Poniedziałek [21.06.2021, 17:01:13] • [IP: 164.127.222.***]

14:56:04] • [IP: 176.221.122.***] Zrozumiesz, kiedy zapoznasz się z tym: do 20 czerwca w Swinoujściu spadło tylko 2 l wody na metr kwadratowy deszczu. Jest to zaledwie 4% miesięcznej normy - zwróć uwagę, w ciągu 2/3 miesiąca spadło 4% miesięcznej normy deszczu! Gdzie w takiej sytuacji suszy ptaki mają szukać wody, skoro mamy ją w morzu słoną, a w Zalewie słonawą, zaś rzek ze słodką wodą nie mamy, jedynie jeziora ją dają. Są dwa najbliższe miastu jeziora i rozlewiska, ale ok.4 km od Świnoujścia - koło" Worka" : jez.Schwarzen oraz Wolgast (k.Korswandtu) oraz rozlewiska wzdłuż granicy przy" Worku".

Gość • Poniedziałek [21.06.2021, 16:06:08] • [IP: 192.95.4.***]

Bardzo chętnie, ale boję się, że mi za śmieci dopierdolą.

Gość • Poniedziałek [21.06.2021, 14:56:04] • [IP: 176.221.122.***]

Pewnie, jeszcze zacznijmy dokarmiac ptaki w lato bo biedne nie moga znalezc pokarmu. Stworzmy totalna patologia i niech" dziekie" zwierzeta zaczna byc 100% zalezne od ludzi.

Gość • Poniedziałek [21.06.2021, 08:39:16] • [IP: 37.47.152.***]

Widzisz ty nie możesz znaleźć żadnej rozrywki prócz pisania głupich komentarzy a ptakom się dziwisz.Tez jesteś kaleki?. ..umyslowo

Pazdzioch • Niedziela [20.06.2021, 19:44:29] • [IP: 83.23.222.***]

A co to ptaki jakieś kaleki, że wody nie znajdą??

Oglądasz 1-10 z 10
■ 14.08, godz. 19.00 Koncert zespołu Stary Szmugler – Port Kultury Pomorza Zachodniego 2021, Muszla Koncertowa przy Promenadzie, wstęp wolny, organizator MDK Świnoujście ■
■ Adidasy zamiast auta? Miasto przedstawia koncepcję zarządzania ruchem Po „haraczu” za parkowanie w centrum, pojawiły się kolejne pomysły, które mają dotknąć świnoujskich kierowców. Niewiele czasu na wyrażenie opinii w tej sprawie dał mieszkańcom Urząd Miasta ■ Zachwaszczone skwery na głównych ciągach komunikacyjnych. Zieleń w mieście to bardzo ważna rzecz, nie tyko ze względów estetycznych. W naszym mieście jest dużo roślin ozdobnych posadzonych na skwerach, w donicach, gazonach i na ulicznych wysepkach. Jednak najwyraźniej od czasu nasadzenia przestano się interesować stanem tych roślin - toną w wybujałych chwastach. O sprawie poinformował mieszkaniec ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■ PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego ■ Po wielogodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła przedłożone sprawozdanie finansowe i udzieliła prezydentowi Świnoujścia absolutorium z wykonania budżetu miasta w roku 2020 ■