POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [04.06.2021, 12:31:26] • zachodniopomorskie

The Tall Ship Races odwołane. Prezes Mojsiuk: „To smutna wiadomość dla zachodniopomorskich przedsiębiorców”

- Bezpieczeństwo jest najważniejsze i z wyrozumiałością podchodzimy do decyzji odnośnie odwołania zlotu żaglowców The Tall Ship races 2021. Miasto zaproponowało alternatywne wydarzenie Żagle 2021 i mamy nadzieję, że uda się to wydarzenie przeprowadzić bezpiecznie i przy możliwie dużym zainteresowaniu turystów i mieszkańców. Nie możemy jednak przemilczeć faktu, że dzień odwołania imprezy był jednocześnie kolejnym fatalnym dniem dla sektorów gospodarki, które były zamrożone przez ostatnie miesiące i bardzo liczyły, że organizacja wydarzenia spowodowuje napływ turystów do miasta – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

To było wielkie wydarzenie, które miało przyciągnąć do Szczecina turystów z całej Polski. W 2017 roku w The Tall Ship Races uczestniczyło dwa miliony osób. Wszyscy mieli świadomość, że organizacja takiej imprezy w czasie pandemii może być niemożliwa. STI, czyli organizator The Tall Ship Races podjął decyzje o anulowaniu tegorocznego zlotu. Najbliższa szansa na to, by zlot wielkich żaglowców odbył się w Szczecinie to rok 2024. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie ze zrozumieniem podchodzi do powodów anulowania imprezy – mamy pandemię – zwracamy jednak uwagę na to jak potężnym ciosem dla gospodarki będzie brak takiego wydarzenia.

- Musimy wspólnie usiąść i zastanowić się jak sprawić, by turyści chcieli przyjechać do naszego miasta w wakacje. Dzwoniłam w środę do hotelarzy z naszego miasta. Jest bardzo trudna sytuacja, wiele rezerwacji zostało anulowanych niemal od ręki. Dla ludzi The Tall Ship Races to wielka marka, coś co jak magnes przyciąga ich na wakacje do Szczecina. Brak koncertów, brak wielkich żaglowców powoduje, że wiele osób rezygnuje z przyjazdu. Szczecin i Pomorze Zachodnie to miejsca, które warto odwiedzić w wakacje. Mam nadzieję, że mimo braku The Tall Ship Races, jak najwięcej osób zdecyduje się na przyjazd na wakacje do naszego miasta. Zachęcam hotelarzy, restauratorów, przedstawicieli branży koncertowej do współdziałania, by wypracować na tyle atrakcyjną ofertę turystyczną, by zrekompensować możliwie szybko brak The Tall Ship Races – mówi Hanna Mojsiuk.

- Najbardziej dotknięte odwołaniem takiej imprezy są branże, które najsilniej objęte były lockdownem, czyli: branża eventowa, gastronomia, hotelarstwo, turystyka. Oni wszyscy liczyli, że w te wakacje odmieni się ich sytuacja, która była kryzysowa. Obecnie wygląda to znowu bardzo źle – dodaje Hanna Mojsiuk. - Doceniamy, że miasto zorganizuje mniejszą imprezę Żagle 2021. Zachęcamy magistrat i samorząd województwa do planowania większej ilości wydarzeń i troski o to, by w wakacje Pomorze Zachodnie było jak najatrakcyjniejszą lokalizacją turystyczną. To od obecności turystów zależy czy branże o których mówiłam wcześniej podniosą się z krytycznego czasu pandemii – mówi Hanna Mojsiuk.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Obchody uroczystości z okazji Dni Morza zostaną upamiętnione poprzez złożenie kwiatów przez reprezentantów Urzędu Miasta w imieniu wszystkich delegacji w dniu 25 czerwca 2021 roku o godz. 11 na Placu Rybaka pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza". Osoby zainteresowane upamiętnieniem uroczystości mogą w ciągu całego dnia składać wiązanki kwiatów. Rozwiązanie to podyktowane jest zachowaniem obowiązujących środków ostrożności w ramach trwającej epidemii ■ Apel mieszkańców Przytoru-Łunowa. Mieszkańcy Przytoru-Łunowa zwrócili się z pisemną prośbą do prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, o pilne rozwiązanie dużego problemu dzieci i rodziców jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. „My niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Przytór/Łunowo, rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie półkolonii w oparciu o bazę dydaktyczną dzielnicy lub filię MDK. Prośbę swą motywujemy tym, iż dzieci po całorocznym przebywaniu w przymusowym odosobnieniu potrzebują kontaktów, które w wielu przypadkach muszą być zainicjowane metodycznie, z pomocą specjalistów pedagogów, psychologów czy terapeutów zajęciowych. Wiemy, że od strony prawnej nie ma przeszkód dla organizacji tego typu opieki wakacyjnej, dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby z wyrazami szacunku” ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■