POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [03.05.2021, 19:17:28] • zachodniopomorskie

ZUS: Po majówce kolejna odsłona tarczy antykryzysowej

Możliwość zwolnienia ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku dla przedsiębiorców z kilkudziesięciu branż – to zakłada najnowsza odsłona tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać już od 4 maja do końca czerwca, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Od wtorku (4 maja) przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień 2021 r. Nowe przepisy przewidują też nawet pięciokrotne świadczenie postojowe dla firm.

Według szacunków ZUS ze zwolnienia ze składek, w ramach najnowszej odsłony tarczy, będzie mogło skorzystać ponad 400 tys. przedsiębiorców. Daje to kwotę wsparcia w wysokości około 2,5 mld złotych.

Z Tarczy 9.0 będą mogli skorzystać m.in. przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki z powodu COVID-19. To 46 branż, które już wcześniej otrzymały pomoc i 17 kolejnych rodzajów działalności, w tym: salony kosmetyczne, fryzjerskie, sklepy meblowe, budowlane i prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych.

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność przed listopadem 2020 r. i na 31 marca 2021 r. prowadzili przeważającą działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które miały spadek przychodu o co najmniej 40 procent. Należy porównać przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Można ten przychód porównać również do przychodu z lutego albo z września 2020 roku. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 r., czyli okresu sprzed pandemii.
Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki, będą mogli otrzymać ich zwrot.

Dodatkowe postojowe
Nowa odsłona tarczy wprowadza także zmiany w świadczeniu postojowym. Przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać to świadczenie od jednego do pięciu razy. Przy czym liczba świadczeń jest pomniejszana o już otrzymane postojowe na podstawie poprzednich rozporządzeń (tj. z 19 grudnia 2020 r. i 26 lutego 2021 r.). Wniosek można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Karol Jagielski
regionalny rzecznik ZUS
województwa zachodniopomorskiego


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Piątek [14.05.2021, 15:57:28] • [IP: 176.221.122.***]

Gość • Wtorek [04.05.2021, 20:58:21] • [IP: 88.156.206.***]

Oto jak teraz wygląda cyfrowe unijne wykluczenie w stylu 'tylko dla białych", 'tylko dla Niemców', 'tylko dla zaszczepionych', itd. Okazuje się, że jakiś unijny urzędas wymyślił sobie tzw. dominujący kod PKD dający teraz jedyny przywilej niepłacenia haraczy na ZUS, zwanych dla niepoznaki składkami. Jaka to składka - te ponad 1500 zł miesięcznie?! To mafijny haracz - płacę i nic z tego nigdy nie będę miał, bo to jest teraz już piramida finansowa! Ale jeśli jesteś białym wybrańcem, masz wpisany przez przypadek dobry wybrany kod PKD, to jesteś wygranym jak na loterii. Masz wpisany inny kod PKD jako dominujący, to już nie jesteś białym Nordykiem, a zwykłym Murzynem, musisz na ich ZUS zasuwać niczym kiedyś ten czarny niewolnik na polu bawełny, bo tak to sobie nasi unijni panowie na górze wymyślili, że zwolnienia z haraczu przy zarazie dadzą tylko szczęśliwym białym wybrańcom. Jest to kolejny unijny skandal, ta niczym rasistowska dyskryminacja przez ZUS, PIS i ich urzędników, sprowadzona do PKD tylko dla wybrańców!

Gość • Wtorek [04.05.2021, 17:09:33] • [IP: 109.241.63.**]

Okazuje się, że nie ponoszona strata przez Covid jest istotna, ale wpis jako podstawowy i pierwszy w tej statystyce. Okazuje się, że jak ktoś ma dwa sklepy, a jeden jest na liście PKD objętym pomocą, a drugi nie, i to tylko ten drugi jest przymusowo wpisany przez urzędnika jako działalność dominująca, to takiej firmie nie należy się pomoc i tarcza, chociaż strata z tytułu zamknięcia może być większa niż 40%. To tylko potwierdza, że podłe urzędnicze podejście do tej tarczy jest podejściem sztucznym, by dać pieniądze nie tym, którzy faktycznie mieli straty przez Covid, ale tym nielicznym, którzy trafili na listę uprawnionych kodów PKD-czyli... tych branż, które zarabiają miliony w galeriach handlowych. Polski drobny przedsiębiorca nie jest tu podmiotem istotnym, lecz jakiś głupi kod PKD, takie widzi mi się jakiegoś urzędnika, który postanowił zrobić nam niepotrzebną statystykę, wymuszając często fałszywe deklaracje co do przeważającego kodu PKD działalności firmy, gdy prawda jest zupełnie inna. Oszukują nas!

Oglądasz 1-3 z 3
■ Seniorzy, możecie się zaszczepić przeciwko grypie Każdy, kto ukończył 60. rok życia, może skorzystać z akcji szczepienia przeciwko grypie, organizowanej przez Szpital Mieski im. Jana Garduły. Szczepienia dla seniorów rozpoczynają się 17.09.2021r. i będą dostępne do końca października 2021 r. Akcja jest finansowana przez Miasto, informację przekazał Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście. ■
■ Prezydent Miasta Świnoujście zaprasza w sobotę 18 września na wielkie otwarcie Parku Zdrojowego po rewitalizacji. Od godziny 19 w rozświetlonych, parkowych alejach zabrzmi doskonała, nie tylko jazzowa muzyka. O godz. 20.30 w historycznej altanie wystąpi gwiazda ze Stanów Zjednoczonych, pianista Konrad Paszkudzki z zespołem. Na miejscu będzie można przyjąć jednodawkową szczepionkę przeciw COVID-19, pod okiem specjalistów ze Szpitala Miejskiego. ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■