POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [29.04.2021, 18:16:58] • Świnoujście

Świnoujście Portem Kultury 2021

Koncerty, warsztaty, wystawy, animacje, wykłady, spotkania autorskie i projekcje filmowe. Trzy letnie miesiące wydarzeń kulturalnych w otoczeniu archipelagu, morza, parku zdrojowego, uzdrowiska i portu. To wszystko będzie działo się w Świnoujściu – w Porcie Kultury 2021.

- Wyeksponowanie potencjału lokalnych ośrodków kultury zapewni mieszkańcom województwa wsparcie w dostępie do wydarzeń kulturalnych. Co roku szanse na zaprezentowanie się otrzyma inny powiat. Chcemy, aby mieszkańcy bez względu na to czy mieszkają w małej czy dużej miejscowości uczestniczyli w koncertach, spektaklach czy wernisażach oraz poznali dorobek artystyczny twórców związanych z regionem – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Do Świnoujścia, miasta na prawach powiatu, z budżetu województwa zachodniopomorskiego trafi 100 tys. zł z przeznaczeniem na organizację cyklu wydarzeń kulturalnych oraz statuetka „Portu Kultury Pomorza Zachodniego”. To laureat pierwszej edycji marszałkowskiego konkursu „Port Kultury Pomorza Zachodniego”.

- Przy wyborze laureata kierowaliśmy się m.in. walorami artystycznymi, kulturotwórczymi czy edukacyjnymi, a także nowatorstwem projektu. Jednym z kryteriów były też informacje dotyczące zaangażowania w realizację projektu organizacji pozarządowych – informuje członek zarządu Anna Bańkowska.

Położenie Świnoujścia na 44 wyspach z dostępem do Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego, portem i marinami, definiuje je jako miasto nierozerwalnie związane z kulturą morską. Na terenie miasta funkcjonują m.in. kluby żeglarskie, szkoła morska. Dlatego tak często do występów zapraszani są muzycy szantowi. Pojawią się oni na scenie Muszli Koncertowej i w te wakacje. Także w tym czasie zaprezentowane zostaną, pierwszy raz na wyspach, dokumenty o tematyce żeglarskiej. Nie zabraknie wystaw o tematyce morskiej artystki Anny Wierzbickiej i fotografika Marka Wilczka.

Na mieszkańców i turystów czeka też trochę historii. Podczas wykładów z historykami będzie można dowiedzieć się jak kształtowała się tradycja kulinarna regionu oraz o szpiegowskim starciu zimnowojennych mocarstw. Na terenie trzech wysp: Uznam, Wolina i Karsiboru zorganizowana zostanie gra terenowa „Archipelag pamięci”.

Piękno przyrody, okalające wyspy, będzie można podziwiać m.in. na filmach i zdjęciach zrealizowanych przez fotografa i filmowca Krzysztofa Chomicza. W miejskiej galerii sztuki współczesnej ms44 natomiast odbędzie się wystawa podsumowująca nowatorski projekt skierowany do środowiska fotograficznego wysp „Jestem okiem”. W tej galerii odbędą się także spotkania autorskie z pisarzami związanymi ze Świnoujściem.

Jednym z planowanych wydarzeń będzie rodzinny piknik Dzień Rybaka w ramach którego odbędą się pokazy kulinarne, wykład historyczny „Gawędy o moim mieście”, gry i konkursy dla najmłodszych oraz koncert.

Letnie wydarzenia kulturalne w Świnoujściu od lat odbywają się w muszli koncertowej, podobnie będzie i w tym roku. Na tej scenie wystąpią m.in. Jose Torres, Havana Dreams czy trio tenorów: Kuczyk, Niewiadomski i Ruta. Pojawią się również lokalni artyści tacy jak: miejskie chóry Kantylena i Logos czy Orkiestra Wojskowa Marynarki Wojennej. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych, a na najmłodszych czekać będzie Wakacyjna Wyspa Piracka z wielotematycznymi animacjami dla dzieci.

Biuro Prasowe
Gabinet Marszałka
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Środa [05.05.2021, 22:48:11] • [IP: 176.221.123.***]

Co ten icek ściemnia, chyba ma na myśli popieraną przez PO dzicz krzyczącą" WYP******AĆ! albo ich afery. Taka jest ich kultura.

Gość • Wtorek [04.05.2021, 23:49:33] • [IP: 62.69.229.**]

A co? Zakopane ma być portem? Chociaż skoro Szczecin leży nad morzem, to i Zakopane może być portem.

Gość • Poniedziałek [03.05.2021, 12:45:54] • [IP: 37.47.129.**]

Swinoujscie nie jest portem tylko przystwaka niestety takich mamy wlodarzy ze pilnuia tylko betonu zadnej perspektywy . wjazd do swinoujsca przypomina pani michalska wjazd jak na Ognice anie do miasta portowego Uwazammiasta portowo nie majac dostepu do morza Szczecin dalej gdynia gdansk gdzie widac tradycje morskie nie mowiac o Hanburgu Bremenhaven nie stszycie sie tym tu niema zadnych tradycji tylko stara MW

Gość • Piątek [30.04.2021, 17:25:28] • [IP: 188.146.160.**]

To zwykły fryzjer z POlityczą POmadą, wierny syn partii

Gość • Piątek [30.04.2021, 15:35:54] • [IP: 178.238.247.**]

Gdyby nie decyzje tego marszałka to Świnoujście byłoby nadal zadupiem z podziurawioną promenadą

Gość • Piątek [30.04.2021, 11:00:37] • [IP: 176.221.122.***]

Demokracja pozwala, niestety pozwala także Marszałkowi prowadzić taką sposób kampanię polityczna. Ja ci dam 100 tysięcy a co ty mi dasz w zamian?

Gość • Piątek [30.04.2021, 09:34:42] • [IP: 89.151.33.***]

Kto pozwala na wpisanie tak durnych komentarzy

Gość • Czwartek [29.04.2021, 22:39:53] • [IP: 176.221.122.***]

Fryzjerczyk ze szczecina się lansuje? 100 tysięcy to chyba na waciki. Żałosne.

Gość • Czwartek [29.04.2021, 21:08:41] • [IP: 167.114.102.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Oglądasz 1-9 z 9
■ Obchody uroczystości z okazji Dni Morza zostaną upamiętnione poprzez złożenie kwiatów przez reprezentantów Urzędu Miasta w imieniu wszystkich delegacji w dniu 25 czerwca 2021 roku o godz. 11 na Placu Rybaka pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza". Osoby zainteresowane upamiętnieniem uroczystości mogą w ciągu całego dnia składać wiązanki kwiatów. Rozwiązanie to podyktowane jest zachowaniem obowiązujących środków ostrożności w ramach trwającej epidemii ■ Apel mieszkańców Przytoru-Łunowa. Mieszkańcy Przytoru-Łunowa zwrócili się z pisemną prośbą do prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, o pilne rozwiązanie dużego problemu dzieci i rodziców jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. „My niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Przytór/Łunowo, rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie półkolonii w oparciu o bazę dydaktyczną dzielnicy lub filię MDK. Prośbę swą motywujemy tym, iż dzieci po całorocznym przebywaniu w przymusowym odosobnieniu potrzebują kontaktów, które w wielu przypadkach muszą być zainicjowane metodycznie, z pomocą specjalistów pedagogów, psychologów czy terapeutów zajęciowych. Wiemy, że od strony prawnej nie ma przeszkód dla organizacji tego typu opieki wakacyjnej, dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby z wyrazami szacunku” ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■