POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [03.05.2021, 02:16:24] • Polska

STOP COVID, start majówka

STOP COVID, start majówka

fot. Organizator

Jest na co czekać – na szczepienie, spotkania z przyjaciółmi, powrót dzieci do szkół... To właśnie teraz jeszcze bardziej niż zwykle powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pomaga w tym aplikacja STOP COVID. Pobierz i korzystaj!

Przed nami pierwszy długi weekend w tym roku. Podobnie jak przed rokiem - będzie inny. Jest jednak coraz więcej nadziei na powrót do normalności. To zależy od nas – od naszego zachowania, ostrożności i odpowiedzialności. Jak o to zadbać? Z aplikacją STOP COVID.

Ściągnij, uruchom – tyle wystarczy


Z przeprowadzonego w pierwszej połowie kwietnia badania CBOS wynika, że 64% Polaków boi się zakażenia koronawirusem. Wśród osób, które zaszczepiły się przeciw COVID-19 przynajmniej jedną dawką, poziom obaw też jest wysoki – wynosi 72%.

Aby jeszcze lepiej zadbać o siebie i innych, warto wiedzieć, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem. Tylko skąd?

Właśnie z aplikacji STOP COVID. To przydatne i skuteczne narzędzie, które pomaga w walce z pandemią.

Jedyne co musisz zrobić, to pobrać aplikację ze sklepu Google Play lub App Store – w zależności od urządzenia, z jakiego korzystasz. A następnie - uruchomić, postępując zgodnie ze wskazówkami. Wszystko trwa kilka minut i jest naprawdę proste.

Aplikacja STOP COVID działa w oparciu o system Bluetooth. Aby spełniała swoją funkcję – włącz go w swoim telefonie. W ten sposób uaktywnisz system monitorowania ryzyka. To wszystko! Nic więcej nie musisz robić!

Do tej pory apkę pobrało niemal 2 miliony osób.

Smartfon jak maseczka

STOP COVID skutecznie pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. W jaki sposób?

Aplikacja monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów, na których jest zainstalowana. Jeśli je znajdzie, a kontakt pomiędzy urządzeniami będzie miał miejsce w odległości mniejszej niż 2 metry, dłużej niż 15 minut – anonimowe, zaszyfrowane informacje o takim spotkaniu zostaną zapamiętane przez smartfony na 14 dni. Po co?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś dowiaduje się, że jest zakażony koronawirusem. Jedną z rzeczy, które z pewnością zrobi jest powiadomienie o tym osób, z którymi miał kontakt w ostatnim czasie. To ważne, żeby zachowały ostrożność i obserwowały swoje samopoczucie. Istnieje przecież ryzyko, że mogły się zarazić.

A co z tymi, których nie znamy? Codziennie w sklepie, w pracy – jeśli nie możemy wykonywać jej zdalnie, czy na spacerze spotykamy przecież inne osoby. Dzięki aplikacji STOP COVID, one również (anonimowo!) dowiedzą się o tym, że miały kontakt z koronawirusem. Jak to możliwe?

Do każdego, kto otrzymał pozytywny wynik testu, dzwoni Centrum Kontaktu (CK). Pyta m.in. o to, czy dana osoba korzysta z aplikacji STOP COVID. Jeśli tak, pracownik CK przekazuje jej unikalny numer PIN i tłumaczy, w którym miejscu aplikacji należy go wprowadzić. W ciągu 24 godzin od wprowadzenia PIN, wszyscy, z którymi użytkownik miał kontakt w ciągu ostatnich 14 dni (zapamiętany przez urządzenia), otrzymają anonimowe powiadomienia.

Ważne! Anonimowość działa w tym przypadku w dwie strony. Jeśli jesteś nadawcą – nie dowiesz się, komu wysyłasz powiadomienie, jeśli je otrzymasz – niemożliwe będzie ustalenie od kogo, ani gdzie i kiedy doszło do spotkania. Wasza prywatność jest naszym priorytetem.

Jak działa system powiadomień aplikacji STOP COVID – obejrzyj.

Ostrzega, informuje, chroni

Podstawową funkcją aplikacji STOP COVID jest powiadamianie o możliwym kontakcie z koronawirusem. Oferuje ona jednak wiele dodatkowych udogodnień.

W czym jeszcze pomaga aplikacja STOP COVID?

- Ułatwia zapisanie się na test – szybko i wygodnie, niezależnie od tego, czy mieliśmy kontakt z koronawirusem.
- Umożliwia zgłoszenie chęci zaszczepienia się i uzyskanie dostępu do formularza rejestracji na szczepienie.
- Daje możliwość wypełniania testu oceny ryzyka i prowadzenia dziennika zdrowia – te informacje będą bardzo przydatne, w przypadku zachorowania.
- Daje dostęp do aktualnych danych dotyczących liczby zachorowań i szczepień w Polsce, statystyki dla województw i wybranych powiatów.

Ponadto, dzięki funkcji Ostrzeż w Europie, powiadomienia wysyłane ze STOP COVID trafiają do użytkowników analogicznych aplikacji, działających w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. To również działa w dwie strony. My także otrzymamy powiadomienia wysłane z tych krajów, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. A jest ich sporo!

Jak działa aplikacja STOP COVID – obejrzyj www.youtube.com/watch?v=yLN3CaujvBI.

Skutecznie – ponad granicami

Corona-Warn-App w Niemczech, COVID Tracker w Irlandii, Immuni we Włoszech, Apturi Covid na Łotwie, Smitte|stop w Danii, Stop COVID-19 w Chorwacji, czy STOP COVID w Polsce – wszystkie te aplikacje bazują na tych samych mechanizmach i technologiach. Różnią je nazwy, łączy najważniejsze – cel, którym jest powrót do normalności. Aplikacje współpracują ze sobą, abyśmy mogli osiągnąć go jak najszybciej.

Interoperacyjność, czyli wymiana informacji pomiędzy STOP COVID i analogicznymi aplikacjami, z których korzystają obywatele innych krajów, jest możliwa dzięki rozwiązaniu stworzonemu przez Komisję Europejską. - To tzw. Brama Federacyjna (EFGS), czyli brama sieciowa, która służy do odbierania, przechowywania i udostępniania kluczy między serwerami wewnętrznymi państw członkowskich Unii Europejskiej.

Walka z koronawirusem dotyczy nas wszystkich. Aby była skuteczna, musimy działać wspólnie. Jeśli jeszcze nie korzystasz z aplikacji STOP COVID – warto to zmienić.

- Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID ze sklepu Google Play.
- Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID ze sklepu App Store.

Zdrowej i bezpiecznej majówki!


Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie gov.pl/stopcovid

Razem możemy pokonać koronawirusa! Pobierz aplikację STOP COVID! – obejrzyj www.youtube.com/watch?v=U5BEUFpaJYk.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Seniorzy, możecie się zaszczepić przeciwko grypie Każdy, kto ukończył 60. rok życia, może skorzystać z akcji szczepienia przeciwko grypie, organizowanej przez Szpital Mieski im. Jana Garduły. Szczepienia dla seniorów rozpoczynają się 17.09.2021r. i będą dostępne do końca października 2021 r. Akcja jest finansowana przez Miasto, informację przekazał Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście. ■
■ Prezydent Miasta Świnoujście zaprasza w sobotę 18 września na wielkie otwarcie Parku Zdrojowego po rewitalizacji. Od godziny 19 w rozświetlonych, parkowych alejach zabrzmi doskonała, nie tylko jazzowa muzyka. O godz. 20.30 w historycznej altanie wystąpi gwiazda ze Stanów Zjednoczonych, pianista Konrad Paszkudzki z zespołem. Na miejscu będzie można przyjąć jednodawkową szczepionkę przeciw COVID-19, pod okiem specjalistów ze Szpitala Miejskiego. ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■