Umowę podpisali: ze strony ZMPSiŚ SA: Krzysztof Urbaś – prezes zarządu oraz Kazimierz Drzazga – wiceprezes ds. infrastruktury. Ze strony Remontowa Shipbuilding S.A.: Marcin Ryngwelski - prezes zarządu oraz Dariusz Jaguszewski – członek zarządu.
Projekt „Zakup statku pożarniczego dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Spółka Akcyjna” otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa III Rozwój sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego, Działanie 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych. Dofinansowanie UE wynosi 85% kosztów kwalifikowanych, tj. ok. 35 mln złotych przy wartości kontraktu 40,5 mln zł.
Obecnie w Świnoujściu bazuje „Strażak-26”, który w pierwszej kolejności asystuje metanowcom dostarczającym skroplony gaz ziemny do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W tym czasie w dyspozycji ZMPSiŚ jest „Strażak-24” mający bazę w Szczecinie.
W parze ze stałym rozwojem i podnoszeniem jakości obsługi statków i ładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu idą działania ZMPSiŚ SA, których celem jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa w obu portach. Stąd decyzja o zakupie nowego statku pożarniczego z przeznaczeniem do wykonywania zadań ochrony przeciwpożarowej przy przeładunkach, transporcie materiałów niebezpiecznych przez zbiornikowce przewożące gazy i ciecze łatwopalne, wymagające asyst jednostki pożarowej oraz zadań związanych z ratownictwem i bezpieczeństwem pracy portu Szczecin i Świnoujście.
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. prowadzi szeroki zakres inwestycji i od lat należy do największych inwestorów w regionie. Sięga przy tym skutecznie po fundusze unijne. W okresie od 2004 roku do chwili obecnej, obejmującym trzy perspektywy unijne Spółka zrealizuje inwestycje na kwotę blisko dwóch i pół miliarda złotych.
Pomyślne zakończenie wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z portami Szczecin-Świnoujście pozwoli na jeszcze lepsze wykorzystanie ich atutów obejmujących doskonałe skomunikowanie z wykorzystaniem szlaków morskich i rzecznych oraz kolejowych i drogowych wiodących z Południa Europy do Skandynawii i Europy Zachodniej.
Postępowanie na zakup nowego statku było prowadzone zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.). Ogłoszenie o zamówieniu zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 2020/S 230-568018 z dnia 25 listopada 2020 r.
Nowy „Strażak-28” ma być gotowy w październiku 2022 roku.
(Monika Woźniak-Lewandowska, 28.04.2021)
Po odbiorach wychodzą wszystkie wady tych nowoczesnych jednostek. Ale ktoś je odbiera i podpisuje się pod tym, bo czas goni.
A urząd morski odbiera i odbiera nową jednostkę Malwina, podobno wadliwe wykonanie.
I znowu sukces. Brawo PiS. Wszyscy co prawda oczekiwali nowych morskich promów a tu proszę niespodzianka. Statek z sikawkami najnowszej generacji. Biorąc pod uwagę, że MW dostała nowiutkie Miniaturowe Holowniki Bojowe, nasz port powoli się wypełnia.
A czemu stocznia w Szczecinie nie buduje? A zapomniałem jest zajęta budową promu PISPROM ten niewidzialny jedno stępkowy
Bedzie parada burtowa na powitanie nowej jednostki? Trzeba brac przyklad od elity wyrabiania normy spozycia
Zabierajcie kontenerowce na Szczecin i papa bo tu spalin będzie co nie miara.
A karetka?
No to gryfia z floating gardensu stettin zżera już siebie, skoro nie potrafią zrobić nawet prostego, małego stateczku, dla własnego podwórka . Zrobiła by to MSR S.A. ze Świnoujścia, ale za zgodą prymitypiswów została zżarta przez szuwarowców politrukowskich z floating gardensu stettin. Gdzie jest państwo ??
statek pożarniczy musi byc a by od strony wody gasic co trzeba