POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [02.05.2021, 12:23:17] • zachodniopomorskie

231 zdarzeń wypadkowych w rok. Czy zachodniopomorskie zakłady pracy są bezpieczne?

28 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w pracy. Z informacji uzyskanych od Państwowej Inspekcji Pracy w Szczecinie wynika, że w ostatnim roku w naszym regionie doszło do 231 zdarzeń wypadkowych w pracy, które zostały zgłoszone i udokumentowane. W przypadku budownictwa zdarzało się, że niebezpieczne były upadki z wysokości, przygniecenia czy potknięcia. W przemyśle ciężkie wypadki były powodowane najczęściej efektem nieprawidłowego użytkowania maszyn produkcyjnych lub awariami tych maszyn. Jak mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska zasady BHP powinny być przestrzegane w zakładach pracy bez względu na to, czy mamy stan pandemii czy nie. – Moje doświadczenia pokazują, że w Polsce pracodawcy przykładają coraz większą wagę do przestrzegania zasad BHP oraz tego, by praca w zakładzie pracy była bezpieczna. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy ponosi nas „ułańska fantazja” i wtedy nie trudno o wypadek. Do naszego stowarzyszenia trafia dużo skarg i donosów, w większości są one jednak anonimowe – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.

Z informacji Państwowej Inspekcji Pracy w Szczecinie wynika, że od marca 2020 do marca 2021 zgłoszono 231 zdarzeń wypadkowych.

• W ciągu roku odnotowano 31 wypadków śmiertelnych w tym 12 nagłych zdarzeń medycznych
• Najczęstsze przypadki wypadków śmiertelnych przy pracy to sytuacje takie jak: upadek z wysokości, przygniecenia, utonięcia, porażenia prądem.
• Skontrolowano 744 obiekty i miejsca pracy, w 150 stwierdzono występowanie nieprawidłowości w zakresie organizacji obiektów i stanowisk pracy.
• Zupełnie nowym obszarem badań i analiz jest praca zdalna – trudno jest bowiem stwierdzić, co można byłoby nazwać „wypadkiem w miejscu pracy” jeżeli pracujemy z domu.
• Nowością jest również kontrolowanie bezpieczeństwa wynikającego z czasu pandemii koronawirusa.

Skargi na bezpieczeństwo w miejscach pracy dotyczą zwykle reżimu sanitarnego i środków higieny

Jak mówi Prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska sytuacja z bezpieczeństwem pracy w czasie pandemii jest wielopłaszczyznowa i trudno jest ją analizować w porównaniu do czasu sprzed pandemii. – Miejsca pracy są bardzo bezpieczne i widzimy tutaj znaczącą poprawę. Firmy przestrzegają zasad BHP, szkolą swoich pracowników, bardzo jasno i wyraźnie artykułują swoje oczekiwania jeżeli chodzi o kulturę organizacyjną pracy.

Tutaj mogę powiedzieć, że z roku na rok jest coraz lepiej – mówi Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym
Pracodawcom Małgorzata Marczulewska. – Oczywiście zdarzają się czarne owce i sytuacje, gdy zasady BHP nie są przestrzegane. Ma to zwykle miejsce w firmach, gdzie struktura i możliwość pilnowania porządku jest utrudniona. Nasze doświadczenia z ostatnich lat pokazują także, że pewien problem z dostosowaniem się do zasad BHP mieli pracownicy z zagranicy. Obecnie jednak myślę, że sytuacja jest na tyle dobra, że możemy mówić o tym, że miejsca pracy w regionie są bezpieczne – dodaje Marczulewska.

Ile skarg dotarło do stowarzyszenia w sprawie bezpieczeństwa w pracy? – W ciągu roku było ich kilkadziesiąt. Znacząca część dotyczyła np. braku przestrzegania reżimu sanitarnego, braku środków dezynfekcji czy konieczności pracy w czasie pandemii.

Zdarzały się także anonimowe donosy np. o spożywaniu alkoholu w miejscu pracy czy na temat braku odpowiedniego zabezpieczenia maszyn produkcyjnych – dodaje Prezes Małgorzata Marczulewska.

„Praca zdalna wymyka się wszelkim zasadom tradycyjnego BHP”

Zupełnie nową kategorią „wypadków w pracy” jest praca zdalna. Jak ją klasyfikować? Trudno to powiedzieć i jest wiele relatywizmów, które wymagają doprecyzowania w przepisach. Jeżeli potkniemy się o dywan w biurze w czasie pracy to jest to wypadek w miejscu pracy, a jeżeli potkniemy się o dywan w domu? Według statystyk Inspekcji Pracy w 2020 roku doszło do dwóch wypadków podczas pracy zdalnej, ale inspektorzy przyznają, że trudno jest kontrolować warunki pracy w czasie home office.

- To jest trochę znak czasu, bo praca zdalna, choć zyskuje na popularności to wymyka się wszelkim standardom oceny zasady BHP. Do naszego stowarzyszenia dociera sporo sygnałów odnośnie pracy zdalnej. Mowa np. o przesadnej kontroli pracownika, zmuszania pracowników do korzystania z prywatnego sprzętu podczas pracy zdalnej czy np. krytyki za brak efektywności, ale nie było jeszcze zgłoszeń o negatywnych konsekwencjach pracy zdalnej dla zdrowia – dodaje Prezes Marczulewska.

Kamila Walerysiak


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Obchody uroczystości z okazji Dni Morza zostaną upamiętnione poprzez złożenie kwiatów przez reprezentantów Urzędu Miasta w imieniu wszystkich delegacji w dniu 25 czerwca 2021 roku o godz. 11 na Placu Rybaka pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza". Osoby zainteresowane upamiętnieniem uroczystości mogą w ciągu całego dnia składać wiązanki kwiatów. Rozwiązanie to podyktowane jest zachowaniem obowiązujących środków ostrożności w ramach trwającej epidemii ■ Apel mieszkańców Przytoru-Łunowa. Mieszkańcy Przytoru-Łunowa zwrócili się z pisemną prośbą do prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza, o pilne rozwiązanie dużego problemu dzieci i rodziców jeszcze przed tegorocznymi wakacjami. „My niżej podpisani mieszkańcy dzielnicy Przytór/Łunowo, rodzice i opiekunowie dzieci w wieku szkolnym, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie półkolonii w oparciu o bazę dydaktyczną dzielnicy lub filię MDK. Prośbę swą motywujemy tym, iż dzieci po całorocznym przebywaniu w przymusowym odosobnieniu potrzebują kontaktów, które w wielu przypadkach muszą być zainicjowane metodycznie, z pomocą specjalistów pedagogów, psychologów czy terapeutów zajęciowych. Wiemy, że od strony prawnej nie ma przeszkód dla organizacji tego typu opieki wakacyjnej, dlatego prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby z wyrazami szacunku” ■ Właściciele nieruchomości, którzy zainteresowani są usunięciem ze swoich posesji wyrobów zawierających azbest, mogą w nieprzekraczalnym terminie do dnia 18 czerwca 2021 r. składać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5 wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych załączników. ■ Czy Świnoujście płaci kary za przekroczenia dopuszczonych dla miasta limitów wodnych? Czy mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą się obawiać, że w mieście zabraknie wody? Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu zapytaliśmy o koszty dwóch inwestycji: budowę ujęcia słonawej wody i stacji uzdatniania wody w Świnoujściu. Interesowało nas m. in. z czego wynika 50-procentowa różnica w oszacowaniu wartości zamówienia w stosunku do stawek uzyskanych w wyniku rozeznania rynku. ■