Marszałek województwa Olgierd Geblewicz już w ubiegłym roku apelował do rządu o wykorzystanie potencjału lecznictwa uzdrowiskowego do rehabilitacji pocovidowej. 7 stycznia napisał w tej sprawie do premiera. Ministerstwo Zdrowia nabór do „programu kompleksowej rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19” ogłosiło dopiero dwa tygodnie temu. Uzdrowisko Kołobrzeg i Uzdrowisko Świnoujście niezwłocznie skontaktowały się z zachodniopomorskim oddziałem NFZ, a 23. kwietnia wysłały formalne zgłoszenia.
- Trzymaliśmy rezerwę dla pacjentów pocovidowych. Dzięki kompleksowej rehabilitacji mają oni szansę odzyskać zdrowie, wrócić do aktywności społecznej, zawodowej – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Specjaliści podkreślają, że około 80 procent osób po przebyciu zakażenia koronawirusem cierpi na różnego rodzaju powikłania. Problemy z oddychaniem, zaburzenia kardiologiczne, neurologiczne, psychiczne. W uzdrowiskach uzyskają profesjonalną pomoc. Dlatego od wielu miesięcy apelowałem, by z lockdownu wyłączyć sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, zakłady udzielające świadczeń leczniczych.
Obiekty uzdrowiskowe są przygotowane do działania w reżimie sanitarnym. Dysponują nowoczesną bazą i wykwalifikowaną kadrą. Uzdrowisko Świnoujście do programu rehabilitacji pocovidowej zgłosiło: Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Ogólnoustrojowej „Adam-Ewa” z maksymalną liczbą 30 łóżek udostępnionych dla pacjentów po COVID-19; oraz Regionalny Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej „Henryk” z 50 łóżkami do wykorzystania.
- Pierwsze skierowania już wpłynęły. Jesteśmy gotowi na przyjęcie pacjentów – informuje Dariusz Śliwiński, prezes zarządu Uzdrowiska Świnoujście S.A. – Uzupełniliśmy specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji po ostrej fazie choroby COVID-19. Wzmacniamy kadrę. Spełniamy wszystkie warunki określone przez ministerstwo zdrowia i NFZ – mówi prezes Dariusz Śliwiński.
Warto podkreślić, że świnoujskie uzdrowisko oferuje pacjentom wysoki standard pobytu: ośrodek „Adam-Ewa” niedawno przeszedł gruntowną modernizację, a „Henryk” to zupełnie nowy obiekt. Najważniejszy jest jednak najwyższy poziom świadczeń rehabilitacyjnych i kompleksowa opieka – lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, dietetyków, psychologów. W zgłoszeniu do NFZ Uzdrowisko Świnoujście poinformowało o zwiększeniu liczby lekarzy specjalistów (dwóch pulmonologów) niezwłocznie po podpisaniu umowy na świadczenia rehabilitacji pocovidowej. Informuje również o wyposażaniu ośrodków w dodatkowy sprzęt diagnostyczno-rehabilitacyjny. „Dodatkowo pacjenci będą wyposażeni w indywidualne urządzenia monitorujące ich istotne parametry, tj. tętno, saturacja, temperatura, aktywność ruchowa. Analiza tych parametrów wspomoże diagnostykę stacjonarną, a tym samym umożliwi efektywne, bieżące korygowanie programu rehabilitacji” – czytamy w piśmie do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Uzdrowisko Kołobrzeg również zgłosiło gotowość prowadzenia „rehabilitacji stacjonarnej dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19”. Przygotuje 20 miejsc w obiekcie „Perła Bałtyku”. W związku z koniecznością uzupełnienia sprzętu i zapewnienia odpowiedniego personelu medycznego – najwcześniejszym terminem realizacji świadczeń jest początek czwartego kwartału 2021 r.
Zaktualizowane w kwietniu Zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przewiduje stawkę 188 zł za tzw. osobodzień. Turnusy mają trwać od dwóch do sześciu tygodni. Pacjenci mogą liczyć na opiekę lekarską, pielęgniarską i psychologiczną. Skierowanie na rehabilitację wystawiać będzie lekarz udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ, na podstawie wyników badań (RTG klatki piersiowej, EKG, morfologia i inne badania krwi). Do programu można dołączyć w okresie 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID. Świadczenia będą finansowane (ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 oraz budżetu państwa) na podstawie sprawozdań i rachunków składanych przez realizatorów programu do właściwych Oddziałów Wojewódzkich NFZ
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Najlepsze w Uzdrowisku są inhalacje z rury 😄
czym i kto bedzie leczyl tych ludzi na rehabilitacji co ten marszalek wypisuje no chyba ta woda za 2 zl
TA NOWA PROMENADA ROZJECHANA PRZEZ AUTA WYGLĄDA JAK ULICA Z GÓRY I CHYBA ULICA POWINNA BYĆ WIDZĄC TE HOTELE PRZY NIEJ. BO JAK AUTA Z TURYSTAMI MAJĄ DOSTAĆ SIE DO HOTELU? (PIERNICZE. ILE MILIO OW ZAROBIONE NA SPRZEDAŻY DZIAŁEK A ULICZKA JAK MAŁA JEST I JEDNO KIERUNKOWA TAK DALEJ BĘDZIE. TO MOŻE OGROMNY PARKING AUTO USOWY I KAMPEROWY GDZIEŚ WYBUDUJĄ? PRZED ALBO NA KOŃCACH PROMENADY. A LUDZIE BĘDĄ SOBIE JUŻ SAMI Z WALIZKAMI DOCHODZIĆ DO HOTLEI 🙈🤦♂️
Komunistyczna Polska posiadała 2 Mln Emerytów dzisiaj Katolicka Polska posiada 10 Mln Emerytów
Czekam już rok na rehabilitację na kręgosłup a tu proszę po covidzie od razu jest miejsce. Dla państwa lepsi są po covidowcy większą kasę z Unii za nich dostają, !dzielą na lepszych i gorszych !Najgorsza opieka w historii , nawet za komuny tak źle nie było.
Bardzo proszę o możliwy dostęp do rehabilitacji po ciężkiej operacji. Bardzo chciałabym wrócić do sprawności móc zawalczyć o sprawność, wrócić do zawodu zasilać gospodarkę. Uswiadomiono mnie z powodu pandemii brak dostępu. Przykre ale prawdziwe.
A na czym ta rehabilitacja ma polegać? Na jeździe na rowerku stacjonarnym czy chodzeniu na bieżni?Jaki to jest ten" specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji pocovidowej"? Prosiłbym o nazwę i producenta!Pan Marszałek napisał, że ludzie cierpią n a różne zaburzenia w tym psychiczne.I w uzdrowisku Pan je będzie rehabilitował?Jak?W jaki sposób dokona Pan tego cudu? Proszę podać te dwa nazwiska pulmonologów. W uzdrowisku nie ma kim obsadzić dyżurek lekarskich i pielęgniarskich teraz, a Pan opisuje jakieś" rehabilitacje pocovidowe"!Bajki!Oczywiście można zakupić w Netto jakieś chińskie urządzonka do pomiaru temperatury i ciśnienia na palec ale to nie będzie ŻADNA REHABILITACJA!To tylko i wyłącznie chodzi o te 188zł a, że reklama dźwignią handlu to" dalej do pióra" papier jest cierpliwy przyjmie wszystko, nawet te cudowne zapewnienia o" pełnej gotowości do rehabilitacji".Sądzi Pan, że jak napoi ludzi wodą z kartonika to oni wyzdrowieją?A to jest przecież Wasz podstawowy zabieg!Woda za 2zł udająca" WODĘ ŻYCIA"!
brawo, zgłaszaliśmy taką potrzebę trzy miesiące temu, ale urząd miasta stwierdził że nie ma pieniędzy !!
Znów wycinają po cichu las na Rycerskiej za strzelnica czy nikt już nie reaguje na ogałacaniem naszej wyspy Ciekawe dla kogo ten teren ikony podarują drzewo🤥🤭
Mam guzki podejrzanie raka do biopsji i termin za 1, 5 roku, a tu na zwykły kaszel dla zdrowych specjalistyczne leczenie.
To co? wraca normalność czy czekamy na 9 falę?!a tak na marginesie, czy wyższe wykształcenie to rozdawali komu popadnie?!
Az 100?? To dla mieszkańców nie starczy...
kiedys 4 młodych Ludzi siadło obok białego Wiatraka na falochronire i patrzą a Żołnierze WOP bronują końmi tą plażę i jeden mówi a my ominiemy ten pas bronowany rozebrali się ubrania do worków schowali i weszli do wody szli i granicę przekroczyli do Niemiec w Ahlbecku kupili bilety na pociąg do Berlina i uciekli na Zachód
widzimy duzą plażę kiedys wojsko przyczepiało brony rolnicze do wozu konnego i bronowali tę plaże od latarni morskiej do Międzyzdroji 12 kmi z powrotem szerokośc 8 metrów a potem szli i sprawdzali ilu Ludzi w Nocy uciekło do Morza bo mieli dosyc Komunistycznej Polski
Ale obleśnie, to na zdjęciu wygląda. Dywanowy nalot 12.III.1945 roku tak nie zrujnował Swinemünde, jak obecny" Dętkarz".
Proponuje jeszcze zrobic trening do przbycia covida i uda sie okrasc podatnikow juz na calej lini. po co sie ograniczac. ludzie czekaja na mase operacji latami ale kto sie nimi interesuje? moze jak by mieli covid to by ich szybciej wzieli na stol.
A pielęgniarki emerytki na was czekają, za 12 zł na godz
widzicie te spustoszenia, jeszcze wam mało... to jest przyczyna f nie covit.. płakać się chce. żadne seanse nie pomogą beton i szarość to przyczyna