POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [25.04.2021, 16:48:59] • zachodniopomorskie

Zachodniopomorski rynek pracy 2021. Jakie są efekty pandemii? Eksperci: „Przemysł ciągnie naszą gospodarkę do góry”

W minionym tygodniu miało miejsce posiedzenie Zachodniopomorskiej Rady Rynku Pracy. Ponadto eksperci Północnej Izby Gospodarczej podsumowywali I kwartał roku 2021 na rynku pracy. Statystyki pokazują, że sytuacja nie jest tak zła, jak mogłaby być gdyby nie dobra kondycja przemysłu, logistyki i gospodarki morskiej. – Polscy przedsiębiorcy są mistrzami w odnajdywaniu się w trudnych sytuacjach. Improwizują, szukają rynków zbytu, dynamicznie dywersyfikują swoją działalność. Moim zdaniem dobre wyniki rynku pracy są efektem właśnie tej zaradności. Nie bez znaczenia jest również wsparcie finansowe ze strony Rządu, choć ono – jak wiemy – nie dociera ono do wszystkich – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

8,5% bezrobocia w regionie. Więcej niż przed pandemią, ale nie spełniły się czarne scenariusze

Statystyki dotyczące bezrobocia w naszym regionie pokazują, że od trzech miesięcy bez zatrudnienia pozostaje ok. 8,5% mieszkańców. To wynik wyższy niż przed pandemią, ale eksperci nie mają wątpliwości, że spodziewano się, że będzie zdecydowanie gorzej. Przypomnijmy, że pandemia trwa od ponad 13 miesięcy, a cały rok 2021 to dotychczas łagodniejsza lub silniejsza formuła lockdownu.

- Sytuacja takich branż jak turystyka, gastronomia, hotelarstwo czy usługi jest bardzo zła. Wyobrażam sobie, że w tych sektorach wiele osób straciło pracę. Jednocześnie branża e-commerce, TSL, magazyny czy centra usług wspólnych nadal zatrudniają u poszukują dla siebie pracowników. Oczywiście tutaj fluktuacja pracowników nie następuje w sposób naturalny, ale powinniśmy się cieszyć, że są rynku, które rekompensują zwolnienia, które następują w branżach objętych lockdownem – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Miejsca pracy pomaga uratować rządowe wsparcie: - Tarcze finansowe, pożyczki płynnościowe czy rosnąca ilość kodów PKD kwalifikujących do pomocy oczywiście cieszy i jest wsparciem. Priorytet to jednak zaradność przedsiębiorców. Oceniam ją bardzo wysoko – mówi Prezes Hanna Mojsiuk.

Dobra kondycja zachodniopomorskiego rynku pracy to efekt dużej ilości magazynów i firm przemysłowych?
Eksperci rynku pracy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że póki co sytuacja nie jest tak zła jak można byłoby się spodziewać. Bezrobocie nie rośnie falowo, choć są oczywiście branże, które są narażone na poważne konsekwencje koronawirusa i lockdownów. Jak wyjaśnia Marcin Borowski z firmy LSJ HR Group na rynku można zaobserwować dynamiczne przebranżawianie się. – Kwitnie branża e-commerce, która wciąż ma ogromne potrzeby personalne i na pewno jest w stanie przyjąć mnóstwo nowych pracowników. Obserwujemy też szerokie zmiany w kompetencjach: widać, że zyskują na znaczeniu kompetencje związane z optymalizacjami procesywnymi czy pracą zdalną, zachodzą również zmiany związane z cyfryzacją przedsiębiorstw – mówi Marcin Borowski. – Moment, gdy na rynku pracy było więcej osób do zagospodarowania to było pierwsze półrocze 2020 roku. Nie było to jednak tsunami ofert pracy, po prostu było więcej osób, które straciło prace lub część swoich etatów – dodaje Borowski.

Jak dodaje Anna Sudolska z Idea HR Group wysokość wynagrodzenia Polaków i ilość ofert pracy jest odzwierciedleniem bieżącej sytuacji gospodarczej: - Zdecydowanie nasz zachodniopomorski rynek pracy ciągnie do góry przemysł oraz sektor magazynowy, który rekrutuje, dobrze płaci i wciąż czeka na pracowników. Sytuacja w Polsce jeżeli chodzi o rynek pracy jest niewątpliwie jedną z najlepszych w Europie. Jest to fenoment, który pewnie przez lata będzie badany. Pozostaje nam się cieszyć i mieć nadzieję, że to się nie zmieni – mówi ekspertka Idea HR.

Ile osób w regionie „dobrze zarabia”?
Ostatni raport KPMG pokazuje, że w naszym regionie „dobrze zarabia” 58.5 tysiąca mieszkańców. W statystyce przyjęto wykładnik, że dobre zarobki to takie, które przekraczają 7 tysięcy złotych brutto. - Uważam, że to dobra statystyka, która znajduje odzwierciedlenie w statystykach i ofertach dla kandydatów. Propozycje dla specjalistów zaczynają się zwykle od 7 tysięcy złotych brutto w górę. Mowa np. o specjalistach z branż: logistyka, transport, budownictwo, e-commerce czy ICT. Dobry specjalista na start zarabia takie pieniądze i one rosną wraz z doświadczeniem i umiejętnościami.

Spodziewam się, że ilość osób dobrze zarabiających będzie rosła. Demografia jest bezlitosna i osób przybywających na rynku pracy jest mniej niż chętnych do zatrudniania. Oczywiście mowa przede wszystkim o branżach na których ilość pracowników jest deficytowa – wyjaśnia Anna Sudolska, ekspert IDEA HR.

Według wspominanych statystyk „dobrze zarabia” 1,7 miliona Polaków. Patrząc z tego punktu widzenia to zarobki Polaków wciąż wyglądają gorzej niż np. naszych europejskich sąsiadów.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [30.04.2021, 08:51:20] • [IP: 83.28.220.***]

Oglądasz 1-1 z 1
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■