POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [18.04.2021, 12:11:54] • Świnoujście

Miasto i branża turystyczna walczą o drogę do latarni

Trwają negocjacje Miasta ze spółką Gaz System SA, która zarządza terminalem LNG, obecnie będącym w rozbudowie. Dotyczą one inwestycji planowanej przez nasz samorząd, której celem jest poprawa dostępu do terenów portowych. W tym przypadku chodzi o ul. Ku Morzu. Jednak wskutek rozbudowy terminala, Gaz System rozważa wstrzymanie ogólnodostępnego ruchu na tej ulicy, prowadzącej m.in. do latarni morskiej i Fortu Gerharda. Dostęp do zabytków zostałby wówczas poważnie ograniczony.

Planowana przez miasto inwestycja ma na celu zapewnienie sprawnego, bezpiecznego i jak najmniej uciążliwego dla mieszkańców i innych użytkowników dróg dojazdu od strony lądu do terenów portowych w Świnoujściu. Dojazd drogami, które powstaną w ramach projektu, znacznie usprawni przewóz towarów i osób oraz poprawi bezpieczeństwo użytkowników dróg. Na inwestycję otrzymamy prawie 122 mln zł finansowania unijnego. W obszarze planowanej inwestycji znajduje się również ulica Ku Morzu. Przy jej końcowym odcinku projektowany jest też duży parking dla turystów.

Tymczasem – w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa dotyczącego rozbudowującego się terminalu LNG - spółka Gaz System proponuje w tym miejscu ograniczenie polegające na zatrzymaniu ruchu ogólnodostępnego już przed pierwszą estakadą, krzyżującą się z ulicą.

- Dokumentację ul. Ku Morzu na bieżąco konsultowaliśmy ze spółką Polskie LNG (od 1 kwietnia br. spółka została przejęta przez Gaz System) i nie spotkaliśmy się z uwagami – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. - Na tej podstawie dokumentacje techniczne zostały ukończone przez projektantów miasta i spółki PLNG. Dokumentacja drogowa jest zgodna z obowiązującym od wielu lat planem zagospodarowania przestrzennego miasta. Tymczasem spółka Gaz System, w ramach rozbudowy terminala kontynuuje budowę rurociągów na estakadzie, mimo świadomości, że jej trasa biegnie wzdłuż drogi publicznej. Nie zdecydowała się również zmienić technologii na podziemną. Już wcześniej, zanim rozpoczęła się budowa terminala, miasto proponowało rezygnację z budowy estakady na rzecz rurociągów podziemnych, z uwagi na wizerunek, jak i kwestie bezpieczeństwa. Niestety, ta propozycja nie spotkała się z akceptacją. Jednocześnie spółka wybudowała odcinek drogi publicznej Ku Morzu oraz parking przy plaży (lata 2015-2019). Wykonała też wiele analiz bezpieczeństwa, również po wybudowaniu obiektu i szeroko informowała świnoujskie społeczeństwo oraz radnych rady miasta o bezpiecznym funkcjonowaniu terminala.

Dziś, w obliczu rozbudowy terminala gazowego, Gaz System podnosi sprawę bezpieczeństwa terminala LNG w aspekcie sąsiedztwa z drogą publiczną. Spółka zgłasza propozycję dotyczącą zaniechania prac przy przebudowie odcinka ulicy, motywując to względami bezpieczeństwa i proponuje rozbudowę istniejącego parkingu przy plaży po stronie wschodniej ronda oraz uruchomienie transportu publicznego na odcinku parking – latarnia.

- Po pierwsze, nie rozstrzygnięto, kto ponosiłby koszty obsługi i organizacji takiego rodzaju ruchu – mówi Barbara Michalska. - Uruchomienie przewozu turystów z parkingu do latarni i fortów generuje znaczne koszty dla operatora oraz powoduje wydłużenie czasu dojazdu do tych zabytków, które są jednymi z największych atrakcji turystycznych Świnoujścia. Po drugie zaś, rozbudowa parkingu zlokalizowanego na wschód od ronda, który wg planów Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście będzie likwidowany w związku z budową terminala kontenerowego, jest nieuzasadniona.

Przebudowa przez miasto ulicy Ku Morzu jest projektem unijnym. Nie ma więc możliwości rezygnacji z tej inwestycji. Miasto straciłoby wtedy wielomilionowe (85% wartości) dofinansowanie na wszystkie drogi w ramach tego zadania. Podobnie, jak w przypadku zamknięcia/ograniczenia części ruchu, jak chce tego Gaz System. Dlatego Miasto proponuje jedynie korektę przebiegu końcowego odcinka drogi - od bramy wjazdowej portu do latarni i zmianę lokalizacji projektowanego parkingu na południe, na terenach ZMPSiŚ. Koszty projektowania i realizacji należałyby do spółki Gaz System.

Jarosław Jaz
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Urząd Miasta Świnoujście


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Piątek [23.04.2021, 02:45:35] • [IP: 31.0.74.**]

Jak zwykle kłody pod nogi dla świnoujścian, co innego się obiecuje a co innego robi, wyrażnie ktoś ma nas za frajerów albo jeszcze coś gorszego.

wlokąc wnętrzności miasta • Środa [21.04.2021, 14:43:19] • [IP: 164.127.36.**]

Tak to jest ze spółkami. Są jak Obcy w brzuchu kosmonauty z filmu" Obcy, ósmy pasażer Nostromo" - zagnieżdżają się bezkonfliktowo, nawet ułatwiają trawienie, a LNG finansowało różne bzdurki, jakieś place dla dzieci - to były te" szklane paciorki" dla dzikich, mające ich kupić. Teraz powoli się wyłania ryj gościa naszych wnętrzności miejskich... ten prawdziwy, dotąd niewidoczny: ____"Najeżony zębami łeb sterczący z piersi Kane'a drgnął, szarpnął się konwulsyjnie i jednym zrywem wydostał na wierzch. Łeb i szyja były przytwierdzone do zbitego, silnego ciała pokrytego skórą w tym samym, ohydnie białawym kolorze. Szponiaste łapy, albo nogi, niosły stworzenie z nieoczekiwaną szybkością. Wlokąc za sobą wnętrzności Kane'a, wylądowało z plaskiem pośród talerzy znacząc wszystko dookoła krwią zmieszaną z płynami ustrojowymi. Potworek przypominał Dallasowi zarżniętego indyka z zębami sterczącymi na kikucie szyi" (Alan Dean Foster, " Obcy: 8 pasażer Nostromo").

Gość • Wtorek [20.04.2021, 23:09:11] • [IP: 78.10.206.**]

Jak zwykle wydymali żmurka, bo lubi być dymany. -Taka frajera natura. XD

Gość • Wtorek [20.04.2021, 23:08:13] • [IP: 78.10.206.**]

Jak zwykle wydymali żmurka, bo lubi być dymany.

Gość • Wtorek [20.04.2021, 19:51:26] • [IP: 37.47.151.***]

Teraz się obudziliscie ? Za kilka lat będziecie wszyscy żałować tej durnej decyzji jaką jest gazoport i terminal kontenerowy.Wszysko zniszczą.Takie piękne tereny, tyle drzew

troll • Poniedziałek [19.04.2021, 18:47:57] • [IP: 178.238.252.***]

A miało być tak, , słodko, , praca dla wszystkich, kasa dla miasta a wychodzi wielkie, , G..., ,

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 16:15:19] • [IP: 88.218.253.***]

To jak projektowano ? Nie wiedzieli, że dojazdy potrzebne ? Kto podpisał takie IDIOTYCZNE DECYZJE ?? OJ, BRAK KAŁACHA DAJE SIĘ ODCZUĆ...

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 15:47:18] • [IP: 5.173.137.***]

o co tu chodzi ?? zdrojowa miała wybudować molo najładniejsze nad bałtykiem...LNG miało tyle dać miastu i inwestować w miasto i sport a wyszło jak zawsze O!!to jeszcze chcą zabrać drogi dojazdowe do latarni, falochronu i fortu...kto nas jeszcze wy...??port kontenerowy zabiera dopiero wybudowany parking...

Gość • Niedziela [18.04.2021, 19:21:23] • [IP: 192.95.4.***]

Zablokować drogę do portów.

Oglądasz 1-9 z 9
■ Pogoda na poniedziałek: Miejscami na północy, zachodzie i w centrum kraju prognozowane są burze z intensywnymi opadami deszczu o wydajności do 10-15 mm. ■ Łza się kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film! ■ Matka chłopca odnaleziona. Kilkanaście minut przed godziną 20:00 policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zauważyli chłopczyka błąkającego się przy ulicy Hetmańskiej. Chłopiec wie, że ma 4 lata, jednak nie był w stanie powiedzieć, jak się nazywa ani gdzie mieszka. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie ■ Dla Niemców nie jesteśmy już krajem wysokiego ryzyka. Są nowe regulacje dla podróżnych Niemcy przestały uznawać Polskę za kraj wysokiego ryzyka. W związku z tym od niedzieli, 9 maja do naszych niemieckich sąsiadów wjedziemy bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy ■ Mimo kilkudniowego przestoju na początku kwietnia. Wyspiarka na szczęście drąży i nie ogląda się za siebie. Mamy już 330 metrów tunelu! ■ Tarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy ■ Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych 100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych. Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. ■ Prawdziwy horror rozegrał się w czwartek, około godziny 1:00 w nocy w bloku przy ulicy Steyera 15 w Świnoujściu. Pomiędzy mężczyznami doszło do awantury, w trakcie której jeden z mężczyzn został ugodzony ostrym narzędziem w klatkę piersiową. 36 – latek nie żyje. Jak udało nam się ustalić policja zatrzymała już sprawcę. Na miejscu przez całą noc do rana pracowali policjanci, którzy zbierali materiały dowodowe i oględziny miejsca zdarzenia. ■ Nie będzie punktu szczepień na Prawobrzeżu Świnoujścia. O losie mieszkańców Warszowa, Przytoru, Łunowa, Ognicy i Karsibora zdecydowali bliżej nieokreśleni specjaliści w tym ze Szpitala, WSPL oraz Uzdrowiska ■ Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom szpitala w Świnoujściu za ich wytężoną pracę. Zobacz film! ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Niepokojąca cisza zapadła nad miejscem budowy tunelu. Od wtorku, pod placem budowy stałej przeprawy pod kanałem, zapadła martwa cisza. I nie wiadomo jak długo potrwa, ani jakie są jej przyczyny? Tak czy inaczej, czujemy się zaniepokojeni tą ciszą. I będziemy nasłuchiwać odgłosów z placu budowy sztandarowej narodowej inwestycji, która w końcu przyłączy Świnoujście do Polski ■ Łączność z bliskimi tylko przez telefony i komunikatory W związku z sytuacją epidemiczną nie można odwiedzać swoich bliskich hospitalizowanych w Szpitalu Miejskim. Jest z nimi jakiś kontakt? - W związku z sytuacją epidemiczną nie ma odwiedzin w szpitalu - informuje Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. - Pacjenci kontaktują się z rodziną telefonicznie, wykorzystując telefony komórkowe własne lub stacjonarne szpitala. W szpitalu jest ogólnodostępny internet. - Istnieje możliwość nawiązania kontaktu za pomocą komunikatorów zainstalowanych na laptopach, tabletach, telefonach. Personel pomaga obsłużyć urządzenia – zapewnia prezes. ■