POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [18.04.2021, 12:11:54] • Świnoujście

Miasto i branża turystyczna walczą o drogę do latarni

Trwają negocjacje Miasta ze spółką Gaz System SA, która zarządza terminalem LNG, obecnie będącym w rozbudowie. Dotyczą one inwestycji planowanej przez nasz samorząd, której celem jest poprawa dostępu do terenów portowych. W tym przypadku chodzi o ul. Ku Morzu. Jednak wskutek rozbudowy terminala, Gaz System rozważa wstrzymanie ogólnodostępnego ruchu na tej ulicy, prowadzącej m.in. do latarni morskiej i Fortu Gerharda. Dostęp do zabytków zostałby wówczas poważnie ograniczony.

Planowana przez miasto inwestycja ma na celu zapewnienie sprawnego, bezpiecznego i jak najmniej uciążliwego dla mieszkańców i innych użytkowników dróg dojazdu od strony lądu do terenów portowych w Świnoujściu. Dojazd drogami, które powstaną w ramach projektu, znacznie usprawni przewóz towarów i osób oraz poprawi bezpieczeństwo użytkowników dróg. Na inwestycję otrzymamy prawie 122 mln zł finansowania unijnego. W obszarze planowanej inwestycji znajduje się również ulica Ku Morzu. Przy jej końcowym odcinku projektowany jest też duży parking dla turystów.

Tymczasem – w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa dotyczącego rozbudowującego się terminalu LNG - spółka Gaz System proponuje w tym miejscu ograniczenie polegające na zatrzymaniu ruchu ogólnodostępnego już przed pierwszą estakadą, krzyżującą się z ulicą.

- Dokumentację ul. Ku Morzu na bieżąco konsultowaliśmy ze spółką Polskie LNG (od 1 kwietnia br. spółka została przejęta przez Gaz System) i nie spotkaliśmy się z uwagami – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska. - Na tej podstawie dokumentacje techniczne zostały ukończone przez projektantów miasta i spółki PLNG. Dokumentacja drogowa jest zgodna z obowiązującym od wielu lat planem zagospodarowania przestrzennego miasta. Tymczasem spółka Gaz System, w ramach rozbudowy terminala kontynuuje budowę rurociągów na estakadzie, mimo świadomości, że jej trasa biegnie wzdłuż drogi publicznej. Nie zdecydowała się również zmienić technologii na podziemną. Już wcześniej, zanim rozpoczęła się budowa terminala, miasto proponowało rezygnację z budowy estakady na rzecz rurociągów podziemnych, z uwagi na wizerunek, jak i kwestie bezpieczeństwa. Niestety, ta propozycja nie spotkała się z akceptacją. Jednocześnie spółka wybudowała odcinek drogi publicznej Ku Morzu oraz parking przy plaży (lata 2015-2019). Wykonała też wiele analiz bezpieczeństwa, również po wybudowaniu obiektu i szeroko informowała świnoujskie społeczeństwo oraz radnych rady miasta o bezpiecznym funkcjonowaniu terminala.

Dziś, w obliczu rozbudowy terminala gazowego, Gaz System podnosi sprawę bezpieczeństwa terminala LNG w aspekcie sąsiedztwa z drogą publiczną. Spółka zgłasza propozycję dotyczącą zaniechania prac przy przebudowie odcinka ulicy, motywując to względami bezpieczeństwa i proponuje rozbudowę istniejącego parkingu przy plaży po stronie wschodniej ronda oraz uruchomienie transportu publicznego na odcinku parking – latarnia.

- Po pierwsze, nie rozstrzygnięto, kto ponosiłby koszty obsługi i organizacji takiego rodzaju ruchu – mówi Barbara Michalska. - Uruchomienie przewozu turystów z parkingu do latarni i fortów generuje znaczne koszty dla operatora oraz powoduje wydłużenie czasu dojazdu do tych zabytków, które są jednymi z największych atrakcji turystycznych Świnoujścia. Po drugie zaś, rozbudowa parkingu zlokalizowanego na wschód od ronda, który wg planów Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście będzie likwidowany w związku z budową terminala kontenerowego, jest nieuzasadniona.

Przebudowa przez miasto ulicy Ku Morzu jest projektem unijnym. Nie ma więc możliwości rezygnacji z tej inwestycji. Miasto straciłoby wtedy wielomilionowe (85% wartości) dofinansowanie na wszystkie drogi w ramach tego zadania. Podobnie, jak w przypadku zamknięcia/ograniczenia części ruchu, jak chce tego Gaz System. Dlatego Miasto proponuje jedynie korektę przebiegu końcowego odcinka drogi - od bramy wjazdowej portu do latarni i zmianę lokalizacji projektowanego parkingu na południe, na terenach ZMPSiŚ. Koszty projektowania i realizacji należałyby do spółki Gaz System.

Jarosław Jaz
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Urząd Miasta Świnoujście


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Piątek [23.04.2021, 02:45:35] • [IP: 31.0.74.**]

Jak zwykle kłody pod nogi dla świnoujścian, co innego się obiecuje a co innego robi, wyrażnie ktoś ma nas za frajerów albo jeszcze coś gorszego.

wlokąc wnętrzności miasta • Środa [21.04.2021, 14:43:19] • [IP: 164.127.36.**]

Tak to jest ze spółkami. Są jak Obcy w brzuchu kosmonauty z filmu" Obcy, ósmy pasażer Nostromo" - zagnieżdżają się bezkonfliktowo, nawet ułatwiają trawienie, a LNG finansowało różne bzdurki, jakieś place dla dzieci - to były te" szklane paciorki" dla dzikich, mające ich kupić. Teraz powoli się wyłania ryj gościa naszych wnętrzności miejskich... ten prawdziwy, dotąd niewidoczny: ____"Najeżony zębami łeb sterczący z piersi Kane'a drgnął, szarpnął się konwulsyjnie i jednym zrywem wydostał na wierzch. Łeb i szyja były przytwierdzone do zbitego, silnego ciała pokrytego skórą w tym samym, ohydnie białawym kolorze. Szponiaste łapy, albo nogi, niosły stworzenie z nieoczekiwaną szybkością. Wlokąc za sobą wnętrzności Kane'a, wylądowało z plaskiem pośród talerzy znacząc wszystko dookoła krwią zmieszaną z płynami ustrojowymi. Potworek przypominał Dallasowi zarżniętego indyka z zębami sterczącymi na kikucie szyi" (Alan Dean Foster, " Obcy: 8 pasażer Nostromo").

Gość • Wtorek [20.04.2021, 23:09:11] • [IP: 78.10.206.**]

Jak zwykle wydymali żmurka, bo lubi być dymany. -Taka frajera natura. XD

Gość • Wtorek [20.04.2021, 23:08:13] • [IP: 78.10.206.**]

Jak zwykle wydymali żmurka, bo lubi być dymany.

Gość • Wtorek [20.04.2021, 19:51:26] • [IP: 37.47.151.***]

Teraz się obudziliscie ? Za kilka lat będziecie wszyscy żałować tej durnej decyzji jaką jest gazoport i terminal kontenerowy.Wszysko zniszczą.Takie piękne tereny, tyle drzew

troll • Poniedziałek [19.04.2021, 18:47:57] • [IP: 178.238.252.***]

A miało być tak, , słodko, , praca dla wszystkich, kasa dla miasta a wychodzi wielkie, , G..., ,

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 16:15:19] • [IP: 88.218.253.***]

To jak projektowano ? Nie wiedzieli, że dojazdy potrzebne ? Kto podpisał takie IDIOTYCZNE DECYZJE ?? OJ, BRAK KAŁACHA DAJE SIĘ ODCZUĆ...

Gość • Poniedziałek [19.04.2021, 15:47:18] • [IP: 5.173.137.***]

o co tu chodzi ?? zdrojowa miała wybudować molo najładniejsze nad bałtykiem...LNG miało tyle dać miastu i inwestować w miasto i sport a wyszło jak zawsze O!!to jeszcze chcą zabrać drogi dojazdowe do latarni, falochronu i fortu...kto nas jeszcze wy...??port kontenerowy zabiera dopiero wybudowany parking...

Gość • Niedziela [18.04.2021, 19:21:23] • [IP: 192.95.4.***]

Zablokować drogę do portów.

Oglądasz 1-9 z 9
■ Seniorzy, możecie się zaszczepić przeciwko grypie Każdy, kto ukończył 60. rok życia, może skorzystać z akcji szczepienia przeciwko grypie, organizowanej przez Szpital Mieski im. Jana Garduły. Szczepienia dla seniorów rozpoczynają się 17.09.2021r. i będą dostępne do końca października 2021 r. Akcja jest finansowana przez Miasto, informację przekazał Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście. ■
■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■