POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [15.04.2021, 11:08:02] • Świnoujście

Jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka w trudnych czasach?

Jak zadbać o zdrowie psychiczne dziecka w trudnych czasach?

fot. Organizator

Zapytaliśmy specjalistów z Centrum Zdrowia Psychicznego jak rodzice powinni zagospodarować czas swoim pociechom. Pierwszą radą jaką usłyszeliśmy było to, żeby nie zarzucać sobie, że tego czasu nam brakuje. To problem wielu z nas. Sytuacja związana z epidemią tylko potęguje wiele problemów. Pogłębia się poczucie izolacji, zniechęcenia, zmęczenia i złości. Co zrobić, żeby było lepiej? Oddajemy głos naszym specjalistom.

Po pierwsze: zadbajmy o własne samopoczucie!

Jak mówi psycholog i psychoterapeuta Roksana Nowodworska spędzanie czasu z dzieckiem i aranżowanie mu zajęć jest ważnym elementem rodzicielstwa i wyrazem troski o zdrowie psychiczne.

- Rodzice często jako najtrudniejsze oceniają nie tylko brak pomysłów na to, jak spędzić czas z dzieckiem, lecz brak motywacji, brak siły czy brak czasu. To dlatego często podkreślam jak ważne jest, by rodzic dbał też o własne samopoczucie - mówi R. Nowodworska.

Epidemia to trudny czas dla wszystkich, także dla dorosłych. Zdalna praca, ograniczenia swobody, zamknięcie w domu czy pomoc dzieciom w zdalnej nauce negatywnie wpływają na samopoczucie rodziców. Pacjenci, którzy zgłaszają się do Centrum Zdrowia Psychicznego skarżą się na zmęczenie, demotywację, obniżenie nastroju, anhedonię (zatracenie umiejętności odczuwania przyjemności), napięcie, lęk i złość.

- Ciężko sobie wyobrazić, żeby zmęczony lub zły rodzic mógł w pełni zaangażować się w zabawę. Co więcej tłumione, niewyrażone emocje mogą znaleźć ujście w postaci wybuchów złości, krzyków na dziecko czy wybuchów płaczu. W takich sytuacjach dzieci nie tylko nie korzystają z obecności rodzica w domu, ale dodatkowo przeżywają stres związany z atmosferą w domu - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Lepsza jedna konstruktywna godzina niż pozory…

Psychologowie często powtarzają, że liczy się nie ilość, ale jakość. Czasem godzina szczerego zaangażowania ma większe znaczenie niż kilka godzin „nieobecnej” zabawy. Najpierw należy jednak zadbać o własne samopoczucie. Jak? Podpowiada Roksana Nowodworska:

- Bądź uważny na swoje emocje, dostrzeż je. Przyjrzyj się temu, co je powoduje. Może uda się znaleźć przyczynę i ją wyeliminować.

- Bądź wyrozumiały dla dziecka, ale też... dla siebie. Znajdujesz się w trudnej, nietypowej sytuacji? Masz prawo do wszystkich emocji z tym związanych - do złości, smutku, lęku. Masz prawo je wyrażać. Uważaj jednak, żeby robić to w konstruktywny sposób. Wyrozumiałość dla własnej złości nie oznacza, że możesz krzyczeć na dziecko czy je bić. Zastanów się w jaki sposób możesz wyrazić swoje emocje tak, by nie krzywdzić przy tym innych i siebie. Uderz pięścią w poduszkę, wyjdź do innego pomieszczenia, głęboko oddychaj… Możliwości jest sporo.

- Porozmawiaj o emocjach ze swoim dzieckiem (w sposób dostosowany do wieku). Opowiedz mu o tym, co czujesz i zapytaj je o samopoczucie. Postaraj się zrozumieć dziecko i pamiętaj, że jemu też jest trudno.

- Dbaj o własne granice. Jeśli potrzebujesz pobyć sam, to zrób to. Jeśli poczujesz się zmęczony, odpocznij na chwilę. Nie musisz się czuć winny z tego powodu. Żaden rodzic nie jest idealny.

- Porozmawiaj z innymi rodzicami, wygadaj się, zrozumcie się nawzajem.

- Zadbaj o stały grafik dla siebie i rodziny. Zróbcie nowy podział ról na czas pandemii (jak choćby grafik sprzątania). Ustalone obowiązki mogą pomóc uniknąć niepotrzebnych kłótni.

- Zaangażuj dziecko w obowiązki domowe, np. zróbcie razem kanapki. W ten sposób spędzicie razem czas, ale też może poczujesz odciążenie.

- Codziennie zrób coś dla siebie. Nie musi to być nic spektakularnego.

Sport, rekreacja, wspólne przygotowanie posiłków i… gry planszowe.

Żyjemy w dobie Internetu, portali społecznościowych, licznych „zjadaczy czasu”. Specjaliści przekonują, że warto wrócić do zdrowych nawyków.

- Czasami jest tak, że strofujemy nasze dziecko, że spędza zbyt długo czas przy komputerze lub na kanapie z komórką, a często sami to robimy. Media społecznościowe i aplikacje rozrywkowe to prawdziwe pożeracze czasu - mówi Alina Matysik, psycholog kliniczny.

Alternatywa? - Chociażby gry planszowe, które przeżywają obecnie prawdziwy renesans - odpowiada A. Matysik. Świnoujscy psychologowie i terapeuci zalecają je zarówno dzieciom, dorosłym, jak i seniorom.

- Gry planszowe nie tylko ćwiczą młode umysły, ale i pozwalają na bliski kontakt z rodziną, z rodzicami. Odrywają nasz wzrok od wszechobecnych ekranów telefonów i komputerów - mówi Anna Głowacka, specjalista psychoterapii uzależnień - Scrabble, puzzle, różnego rodzaju gry zalecane są nawet osobom starszym. Spowalniają lub redukują tempo spadku zdolności poznawczych i poprawiają funkcjonowanie mózgu.

Nasi rozmówcy dodają, że jako rodzice nie musimy stawiać na jakieś ambitne gry. - Wybierzmy po prostu te, które będą sprawiać nam radość. Jeżeli lubimy filmy i książki fantasy, to niech to będzie gra planszowa tego typu. Sukcesem jest znalezienie czegoś, co odciągnie nas od złych nawyków - dla dobra naszego, naszych bliskich, naszego samopoczucia. Planszówki to tylko przykład. Można postawić na sport, czy codzienne czynności tj. przygotowywanie razem posiłku, domowych prac itp. - wskazuje A. Głowacka.

Nasi rozmówcy zachęcają, żeby korzystać z pomocy specjalistów. W naszym mieście jest ona darmowa. - Niektóre sytuacje nas przerastają i nie potrafimy zapanować nad emocjami. Być może jest to czas, by skorzystać z pomocy psychologa czy psychoterapeuty. W Poradni Zdrowia Psychicznego czekają na Państwa specjaliści, którzy chętnie Państwu pomogą i wesprą w tym pełnym wyzwań czasie - dodaje Roksana Nowodworska.

***

Centrum Zdrowia Psychicznego w Świnoujściu jest otwarte w godzinach od 7.30 do 18.00 od poniedziałku do piątku oraz w soboty w godzinach od 7.30 do 15.00. Rejestrować można się pod numerem tel. 91 32 67 316 lub osobiście od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.00. Budynek mieści się obok szpitala, a wejście jest od ul. Jana z Kolna. Pacjent otrzyma pełną informację do kogo i kiedy ma się zgłosić.

źródło: szpital-swinoujscie.pl


komentarzy: 21, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-21 z 21

Gość • Piątek [16.04.2021, 15:16:58] • [IP: 31.0.43.***]

Zająć się dzieckiem, a nie obwiniac rząd o zamknięcie szkół, przedszkoli, ktore nie są od wychowywania tylko wspierania rodzicow i nauczania.

Gość • Piątek [16.04.2021, 11:41:23] • [IP: 31.0.2.**]

z tych dzieci to beda tumany z problemami psychologicznymi.. podziekujcie rzadowi..

Gość • Piątek [16.04.2021, 10:03:06] • [IP: 37.47.156.**]

Jakie fachowe doradztwo niema co...

Gość • Czwartek [15.04.2021, 22:19:03] • [IP: 194.99.104.***]

Moje dzieci są już dorosłe, potrafią dbać o siebie. Młodszym rodzicom radzę – unikać kontaktu z przedstawicielami kościoła katolickiego. Wtedy, dzieciaki będą szczęśliwsze. Będą bez urazów.

Gość • Czwartek [15.04.2021, 21:17:15] • [IP: 176.221.122.*]

Chronić przed ubranymi na czarno osobnikami, którzy palą się do tego, żeby dać dziecku ciumka

Gość • Czwartek [15.04.2021, 19:28:55] • [IP: 176.221.123.***]

WYŁĄCZYĆ TV I WSZYSTKIE MEDIA. SPALIĆ MASECZKE I PÓJŚĆ NA SPACER Z CAŁĄ RODZINĄ.

Gość • Czwartek [15.04.2021, 19:22:58] • [IP: 77.115.118.***]

Pamiętam czasy kiedy naprawdę było biednie.Ale też nie było takich problemów jak teraz. Przecież rodzice też pracowali nie mieli za wiele czasu, ale każde dziecko miało oprócz nauki obowiązki.Nie było 500+ nie było komputerów, ale był zupełnie inny świat i naprawdę wspominam go z sentymentem.A co ważne ludzie potrafili z sobą rozmawiać, nie zamykali się w domach.Teraz naprawdę żal tych dzieci i młodych ludzi.

Gość • Czwartek [15.04.2021, 18:21:16] • [IP: 176.221.122.*]

Przede wszystkim nie pozwolić, żeby dziecko oglądało wiadomości TVP, bo nawet dorosłemu może to zrujnować zdrowie, nie tylko psychiczne

Gość • Czwartek [15.04.2021, 17:26:09] • [IP: 37.8.230.***]

Specjaliści to mają problemy ze sobą i w swoim środowisku a chcą radzić innym.

Gość • Czwartek [15.04.2021, 16:15:14] • [IP: 178.238.247.**]

Zakladac maske dziecku, zamykac w domu, ciagle dezynfektowac i zachowywac dystans 1, 5m lub 2m.a pozniej zaszczepic i wyszczepic itd

Gość • Czwartek [15.04.2021, 15:44:09] • [IP: 176.221.123.***]

Jak z maseczką w samolocie. Najpierw zadbać o własne zdrowie psychiczne.

Gość • Czwartek [15.04.2021, 14:07:40] • [IP: 176.221.123.**]

Zeby dzieci były zdrowe to naipierw starzy muszą być tacy..Mamy chore społeczeństwo, rząd.kler to jak dzieci mają być zdrowe?

Gość • Czwartek [15.04.2021, 13:54:20] • [IP: 31.0.51.**]

Trzeba puścić dzieci do szkół

Gość • Czwartek [15.04.2021, 13:05:32] • [IP: 77.75.244.***]

Bić, bić, bić!!

Gość • Czwartek [15.04.2021, 12:58:46] • [IP: 83.1.102.***]

wystarczy im nie przeszkadzac i z daleka monitorowac cz sa bezpieczne dobra rada tez sie przyda jak dziscko samo spyta

Gość • Czwartek [15.04.2021, 12:56:05] • [IP: 37.47.150.***]

Wasze Dzieci potrzebują Waszej UWAŻNOSCI w zwyklych sprawach, zebyscie razem z nimi zauwazyli pierwszą wiosenną stokrotkę, chmurkę w ksztalcie żółwia na niebie, nowy zarys sladów fal po ostatnich sztormach, , , pozwolcie dzieciom opowiadac Wam swiat widziany Ich oczami, wspoluczestniczcie w Ich malych, ale tak waznych emocjach, uczuciach pozwolcie DZIECIOM mowic, bez narzucania Im rodzicielskiej przemadrzalej narracji;dzieci to super inteligentni obserwatorzy, szybko zauwazą rozbieznosci miedzy slowami zapewniającymi o tym, ze się Je kocha a poczuciem bycia naprawdę przez rodzicow kochanymi. SZANUJMY dzieci i pozwolmy Im na wyrażanie siebie -rownież w szeroko rozumianej codziennosci. zajecia dodatkowe, nauka zdalna nie zastąpią potrzeb bliskoscì, szczerego śmiechu a nawet serdecznego przytulenia, posluchania wspolnie spiewu ptaka w parku. Wasze dzieci są cudowne, mowcie IM cieple slowa o Waszej milosci do NICH. Potrzebują tego bardziej od tv, hulajnogi, smartfona czy kolejnej lekcji angielskiego i muzyki.

Gość • Czwartek [15.04.2021, 12:55:27] • [IP: 45.135.187.**]

Biedne dzieciaki. PiS doprowadził do sytuacji, że mają gorzej niż ich rówieśnicy w stanie wojennym. Nieważne są konsekwencje dla polityków. Najważniejsze są psychiczne konsekwencje dzieciaków. Praktycznie, nie ma programu pomocy dzieciakom. Kiedy ten pisowski koszmar zakończy się?

Gość • Czwartek [15.04.2021, 12:41:16] • [IP: 192.95.4.***]

Niech, to Centrum Zdrowia Psychicznego w Świnoujściu powie, to koszernemu niedzielskiemu, a nie nam.

Gość • Czwartek [15.04.2021, 12:02:10] • [IP: 164.127.78.***]

Jak zadbać? Modlić się, praktykować sakramenty, bardziej służyć niż brać od drugich. Niestety, nawet rząd prawicowy zakazuje swobodnego udziału w Mszach św., dostępu do sakramentów.

Gość • Czwartek [15.04.2021, 11:38:32] • [IP: 5.173.140.***]

Omg omg. 100zl na lody plażę spotkanie ze znajomymi i dzieci zadowolone. Może być też kartą płatniczą lub niewiem jak to zrobić bez pieniędzy.

Gość • Czwartek [15.04.2021, 11:38:19] • [IP: 192.95.4.***]

Rozwiązanie jest proste. Zamknąć dzieci w domu, odizolować od kolegów/koleżanek i zakazać chodzenia do szkoły, na podwórko, boiska itd.

Oglądasz 1-21 z 21
■ OSTRZEŻENIE BURZE od godz. 14:00 dnia 17-05-2021 do godz. 18:00 dnia 17-05-2021 województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie. Prognozowane są pojedyncze burze, którym towarzyszyć będą lokalnie intensywne opady deszczu od 15 do 20 mm/m2 oraz porywy wiatru do 70 km/h. Skutki: łamanie gałęzi; ryzyko utraty życia; ryzyko wybuchu pożaru; utrudnienia komunikacyjne; zaburzenia w pracy urządzeń elektrycznych. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky Sp. z o.o. ■ Łza się kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film! ■ Matka chłopca odnaleziona. Kilkanaście minut przed godziną 20:00 policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zauważyli chłopczyka błąkającego się przy ulicy Hetmańskiej. Chłopiec wie, że ma 4 lata, jednak nie był w stanie powiedzieć, jak się nazywa ani gdzie mieszka. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie ■ Dla Niemców nie jesteśmy już krajem wysokiego ryzyka. Są nowe regulacje dla podróżnych Niemcy przestały uznawać Polskę za kraj wysokiego ryzyka. W związku z tym od niedzieli, 9 maja do naszych niemieckich sąsiadów wjedziemy bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy ■ Mimo kilkudniowego przestoju na początku kwietnia. Wyspiarka na szczęście drąży i nie ogląda się za siebie. Mamy już 330 metrów tunelu! ■ Tarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy ■ Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych 100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych. Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. ■ Prawdziwy horror rozegrał się w czwartek, około godziny 1:00 w nocy w bloku przy ulicy Steyera 15 w Świnoujściu. Pomiędzy mężczyznami doszło do awantury, w trakcie której jeden z mężczyzn został ugodzony ostrym narzędziem w klatkę piersiową. 36 – latek nie żyje. Jak udało nam się ustalić policja zatrzymała już sprawcę. Na miejscu przez całą noc do rana pracowali policjanci, którzy zbierali materiały dowodowe i oględziny miejsca zdarzenia. ■ Nie będzie punktu szczepień na Prawobrzeżu Świnoujścia. O losie mieszkańców Warszowa, Przytoru, Łunowa, Ognicy i Karsibora zdecydowali bliżej nieokreśleni specjaliści w tym ze Szpitala, WSPL oraz Uzdrowiska ■ Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom szpitala w Świnoujściu za ich wytężoną pracę. Zobacz film! ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Niepokojąca cisza zapadła nad miejscem budowy tunelu. Od wtorku, pod placem budowy stałej przeprawy pod kanałem, zapadła martwa cisza. I nie wiadomo jak długo potrwa, ani jakie są jej przyczyny? Tak czy inaczej, czujemy się zaniepokojeni tą ciszą. I będziemy nasłuchiwać odgłosów z placu budowy sztandarowej narodowej inwestycji, która w końcu przyłączy Świnoujście do Polski ■ Łączność z bliskimi tylko przez telefony i komunikatory W związku z sytuacją epidemiczną nie można odwiedzać swoich bliskich hospitalizowanych w Szpitalu Miejskim. Jest z nimi jakiś kontakt? - W związku z sytuacją epidemiczną nie ma odwiedzin w szpitalu - informuje Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. - Pacjenci kontaktują się z rodziną telefonicznie, wykorzystując telefony komórkowe własne lub stacjonarne szpitala. W szpitalu jest ogólnodostępny internet. - Istnieje możliwość nawiązania kontaktu za pomocą komunikatorów zainstalowanych na laptopach, tabletach, telefonach. Personel pomaga obsłużyć urządzenia – zapewnia prezes. ■