POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [13.04.2021, 12:21:08] • Polska

Poznaj nasze aplikacje

Poznaj nasze aplikacje

fot. Organizator

mObywatel, STOP COVID, Kwarantanna domowa – oto nasze aplikacje. Każda ma inne zadanie, każda może się przydać w innej sytuacji. Sprawdź, jak działają.

Pulpity naszych telefonów są pełne aplikacji. Mapy, zakupy, ćwiczenia, wiadomości, filmy, muzyka, media społecznościowe, komunikatory – nie wyobrażamy sobie życia bez coraz większej liczby apek.

Cyfrowy portfel

- Telefon od dawna nie służy nam już tylko do dzwonienia. To obecnie niemal centrum zarządzania naszym życiem. Aplikacje to szybki dostęp do informacji, kontakt z bliskimi. Umożliwiają robienie zakupów, rozwijanie pasji, dają szybko dostęp do rozrywki. Wydane przez nas aplikacje także pomagają w życiowych, choć nieco innych, sytuacjach. Warto je znać i z nich korzystać – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nasze apki to mObywatel, STOP COVID i Kwarantanna domowa. Tłumaczymy do czego mogą się przydać, jak działają, kto i kiedy powinien je ściągnąć.

Zaczynamy od naszej najpopularniejszej aplikacji – mObywatel. To, mówiąc w największym skrócie, cyfrowy portfel na dokumenty. Znajdziecie w niej:

- mObywatel (mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
- mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
- mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
- eRecepty - dzięki nim, będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!
- Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 - potwierdzenie jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia. Jak wygląda dostępne w mObywatelu zaświadczenie? To przede wszystkim kod QR. Poza nim na zaświadczeniu znajdziesz także m.in. swoje zdjęcie (pochodzące z mObywatela/mTożsamości) i informację o ważności kodu (na zielonym tle - kod jest ważny, na czerwonym - kod stracił ważność). Kod można zweryfikować korzystając z wydanej przez Centrum e-Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia) aplikacji Zaszczepieni.

Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Z mObywatela korzysta z niej już niemal 2,5 miliona osób. W zależności od tego, jaki macie telefon - można ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.

Naprawdę warto to zrobić! Do uruchomienia aplikacji będziecie potrzebować profilu zaufanego – sprawdźcie, jak go założyć.

mObywatel

- Dla kogo: dla każdego! mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty.

- Główne zalety: w wielu sytuacjach mObywatel zastępuje tradycyjne dokumenty

- Bezpieczna

- Bezpłatna

- Dobrowolna

Pobierz z Google Play lub AppStore

Więcej informacji: gov.pl/mobywatel

Zatrzymać koronawirusa

Aplikacje mogą też pomagać nam dbać o zdrowie i bezpieczeństwo. Takie zadanie ma nasza kolejna aplikacja – STOP COVID, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dzięki niej można m.in. szybko i wygodnie zapisać się na test. Aplikację pobrały już niemal 2 miliony osób.

Oto, z czego mogą korzystać jej użytkownicy:

- Szybkie zapisy na test - wszyscy użytkownicy, nawet ci którzy nie dostali powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, mają możliwość szybkiego i wygodnego zapisania się na test,
- Aktualne dane – łatwy dostęp do danych dotyczących zachorowań i szczepień w Polsce oraz statystyk dla województw i wybranych powiatów (każdy użytkownik może wybrać te powiaty, które go interesują),
- Możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia się oraz dostęp do formularza rejestracji na szczepienia,
- Test oceny ryzyka zachorowania – warto wypełniać go regularnie,
- Dziennik zdrowia – to miejsce, gdzie codziennie można notować np. wysokość swojej temperatury lub występowanie innych objawów (katar, kaszel itp.). To także miejsce na notatki z kim się spotkaliśmy/gdzie byliśmy. Gdybyśmy zachorowali – takie informacje na pewno się przydadzą,
- Obserwacja powiatów – dzięki temu można mieć aktualne informacje o sytuacji epidemicznej w wybranych regionach Polski,
- Ostrzeż w Europie – dzięki tej funkcji możesz wysłać powiadomienie do użytkowników aplikacji innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub otrzymać powiadomienie od nich bez konieczności instalowania aplikacji z innych krajów.

Głównym celem aplikacji jest wysyłanie anonimowych powiadomień o kontakcie z koronawirusem. Otrzymanie takiego ostrzeżenia nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub że powinniśmy odbyć obowiązkową kwarantannę. To sygnał, że w ostatnich 14 dniach mogliśmy mieć kontakt z osobą, która ma pozytywny wynik testu na COVID-19. A to oznacza, że powinniśmy być ostrożniejsi. Jeśli to możliwe – powinniśmy przez jakiś czas zrezygnować ze spotkań. Wszystko po to, by zahamować ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Jak działa aplikacja STOP COVID – obejrzyj.

Pobranie i uruchomienie aplikacji zajmuje tylko kilka minut. Aby to zrobić nie trzeba podawać żadnych swoich danych. Aplikacja nie śledzi lokalizacji, nie ma też dostępu do plików i dokumentów w telefonie.

Stop COVID

- Dla kogo: dla każdego, kto chce zadbać o swoje i swoich bliskich zdrowie i bezpieczeństwo

- Główne zalety: STOP COVID wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, dzięki temu pomaga zahamować jego rozprzestrzenianie się. Otrzymanie powiadomienia nie oznacza, że jesteśmy chorzy i że musimy odbyć kwarantannę

- Bezpieczna

- Bezpłatna

- Dobrowolna

Pobierz z Google Play lub AppStore

Więcej informacji: gov.pl/stopcovid

Na kwarantannie

Kolejna z naszych aplikacji - Kwarantanna domowa - rożni się od pozostałych. Przede wszystkim grupą osób, dla których ją stworzyliśmy. To apka, którą zobowiązani są zainstalować wszyscy, którzy – w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - zostali skierowani na obowiązkową kwarantannę domową.

WAŻNE! Korzystanie z aplikacji nie dotyczy osób przebywających w izolacji (które otrzymały pozytywny wynik testu).

Aplikacja jest elementem prewencyjnym w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Aplikacja Kwarantanna domowa:

· Ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych,
· Umożliwia potwierdzenie miejsca odbywania kwarantanny,
· Umożliwia podstawową ocenę stanu zdrowia,
· Ułatwia kontakt z pracownikiem socjalnym lub z psychologiem,
· Korzystając z aplikacji wspierasz służby oraz instytucje powołane do niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia epidemicznego.

Kwarantanna domowa

- Dla kogo: instalacja oraz używanie aplikacji jest ustawowym obowiązkiem osób, które zobowiązane są do poddania się kwarantannie w związku z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

- Główne zadanie: ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych

- Wymaga, aby urządzenie mobilne umożliwiało - w określonych sytuacjach - dostęp do:

· internetu - jest wymagany do komunikacji z systemem aplikacji Kwarantanna domowa,
· aparatu - jest wymagany do wykonywania zdjęć,
· lokalizacji - jest wymagana do potwierdzenia lokalizacji odbywanej kwarantanny,
· plików multimedialnych (zdjęć) - dostęp wymagany do zapisania wykonanych zdjęć, a następnie przesłania zdjęcia potwierdzającego odbywanie kwarantanny do systemu aplikacji. Zdjęcia usuwane są z systemu aplikacji w momencie dezaktywacji konta (czyli po zakończeniu kwarantanny).

- Bezpłatna

Pobierz z App Store, Google Play lub AppGallery

Więcej informacji: gov.pl/kwarantannadomowa

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [14.04.2021, 09:37:07] • [IP: 192.95.4.***]

Trzeba mieć chory łeb, żeby sobie dobrowolnie zainstalować na telefon takie szpiegujące zaśmiecające pamięć gówno.

Oglądasz 1-1 z 1
■ Pogoda na poniedziałek: Miejscami na północy, zachodzie i w centrum kraju prognozowane są burze z intensywnymi opadami deszczu o wydajności do 10-15 mm. ■ Łza się kręci w oku na ten widok! We wtorek dok świnoujskiej MSR odpłynął do Szczecina. Zobacz film! ■ Matka chłopca odnaleziona. Kilkanaście minut przed godziną 20:00 policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu zauważyli chłopczyka błąkającego się przy ulicy Hetmańskiej. Chłopiec wie, że ma 4 lata, jednak nie był w stanie powiedzieć, jak się nazywa ani gdzie mieszka. Na szczęście wszystko skończyło się szczęśliwie ■ Dla Niemców nie jesteśmy już krajem wysokiego ryzyka. Są nowe regulacje dla podróżnych Niemcy przestały uznawać Polskę za kraj wysokiego ryzyka. W związku z tym od niedzieli, 9 maja do naszych niemieckich sąsiadów wjedziemy bez konieczności wykonywania testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy ■ Mimo kilkudniowego przestoju na początku kwietnia. Wyspiarka na szczęście drąży i nie ogląda się za siebie. Mamy już 330 metrów tunelu! ■ Tarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy ■ Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych 100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych. Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. ■ Prawdziwy horror rozegrał się w czwartek, około godziny 1:00 w nocy w bloku przy ulicy Steyera 15 w Świnoujściu. Pomiędzy mężczyznami doszło do awantury, w trakcie której jeden z mężczyzn został ugodzony ostrym narzędziem w klatkę piersiową. 36 – latek nie żyje. Jak udało nam się ustalić policja zatrzymała już sprawcę. Na miejscu przez całą noc do rana pracowali policjanci, którzy zbierali materiały dowodowe i oględziny miejsca zdarzenia. ■ Nie będzie punktu szczepień na Prawobrzeżu Świnoujścia. O losie mieszkańców Warszowa, Przytoru, Łunowa, Ognicy i Karsibora zdecydowali bliżej nieokreśleni specjaliści w tym ze Szpitala, WSPL oraz Uzdrowiska ■ Prezydent Andrzej Duda podziękował pracownikom szpitala w Świnoujściu za ich wytężoną pracę. Zobacz film! ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Niepokojąca cisza zapadła nad miejscem budowy tunelu. Od wtorku, pod placem budowy stałej przeprawy pod kanałem, zapadła martwa cisza. I nie wiadomo jak długo potrwa, ani jakie są jej przyczyny? Tak czy inaczej, czujemy się zaniepokojeni tą ciszą. I będziemy nasłuchiwać odgłosów z placu budowy sztandarowej narodowej inwestycji, która w końcu przyłączy Świnoujście do Polski ■ Łączność z bliskimi tylko przez telefony i komunikatory W związku z sytuacją epidemiczną nie można odwiedzać swoich bliskich hospitalizowanych w Szpitalu Miejskim. Jest z nimi jakiś kontakt? - W związku z sytuacją epidemiczną nie ma odwiedzin w szpitalu - informuje Dorota Konkolewska, prezes zarządu Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. - Pacjenci kontaktują się z rodziną telefonicznie, wykorzystując telefony komórkowe własne lub stacjonarne szpitala. W szpitalu jest ogólnodostępny internet. - Istnieje możliwość nawiązania kontaktu za pomocą komunikatorów zainstalowanych na laptopach, tabletach, telefonach. Personel pomaga obsłużyć urządzenia – zapewnia prezes. ■