Związek Miast Polskich uczestniczy w procesie konsultacji tego dokumentu, wykorzystując źródła wiedzy, jakimi dysponuje w swojej działalności, przede wszystkim dzięki projektom, które realizuje wraz z miastami. Duży zasób informacji udało się pozyskać dzięki Programowi dla małych i średnich miast pt. „Rozwój lokalny” oraz dobrym praktykom z miast prezentowanym podczas seminariów organizowanych w ramach cyklu Forum Rozwoju Lokalnego, prowadzonego przez ZMP.
Aby jednak Krajowa Polityka Miejska 2030 odzwierciedlała rzeczywiste oczekiwania miast, ZMP postanowił zebrać od miast członkowskich oraz miast zaangażowanych w realizację projektów realizowanych przez Związek uwagi i postulaty w formie wyzwań, oczekiwanych kierunków działań oraz pożądanych regulacji prawnych (ANKIETA – termin wypełnienia do 1 kwietnia br.).
Odpowiedzi specjalistów i praktyków odpowiedzialnych za funkcjonowanie i rozwój miast w rożnych jego dziedzinach na poziomie lokalnym zostaną wykorzystane w debacie nad kształtem polityki miejskiej, między innymi w trakcie najbliższych dwóch Forów Rozwoju Lokalnego (pierwsze - 8 kwietnia br.) oraz do sformułowania postulatów ZMP na ten temat.
Najważniejsze powody aktualizacji tego dokumentu to m.in. potrzeba zwiększenia skuteczności działań i duża dynamika procesu zmian społeczno-gospodarczych, jakie zachodzą w miastach.
Wyzwania dla nowej polityki miejskiej:
• skutki depopulacji i starzenia się społeczeństwa (kurczenia się) miast – przeobrażenia demograficzne zachodzące w miastach, co rodzi także potrzeby w dostosowaniu przestrzeni miast, rozwiązań komunikacyjnych i mieszkaniowych do różnych potrzeb rosnącej grupy osób w podeszłym wieku;
• niekontrolowana suburbanizacja (tzw. urban sprawl) – nieskoordynowany proces zagospodarowania terenu, mający miejsce w samych miastach i silnie uwidoczniający się na terenach przyległych do miast;
• polaryzacja rozwoju gospodarczego miast.
W pracach nad aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej bardzo silnie podkreślana jest konieczność zintegrowanego podejścia. Mówi się wprost, że działania muszą być nie sektorowe, nie w pojedynczych programach, tylko zintegrowane między sobą. Związek Miast Polskich od samego początku bardzo silnie to akcentuje. Kolejną przesłanką do uaktualnienia polityki miejskiej jest konieczność wsparcia małych i średnich miast, bowiem wiele z nich znajduje się obecnie w obszarach zmarginalizowanych, na terenach trudnych rozwojowo.
Więcej na ten temat:
• youtu.be/tY81folElo4 (zaproszenie do zgłaszania uwag - Ryszard Grobelny, doradca strategiczny ZMP)
• www.miasta.pl/aktualnosci/postulaty-miast-do-krajowej-polityki-miejskiej-2030
•
target=_blank>www.miasta.pl/aktualnosci/krajowa-polityka-miejska-2030-zapraszamy-miasta-do-debaty
Joanna Proniewicz
rzecznik prasowa ZMP