POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [27.03.2021, 11:06:52] • zachodniopomorskie

Dziesięć organizacji apeluje do Premiera Morawieckiego: kody PKD nie mogą być wyznacznikiem pomocy dla przedsiębiorców

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie kolejny raz apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RP o wycofanie się z krzywdzącego przedsiębiorców kryterium kodów PKD jako czynnika uzależniającego wsparcie. Postulujemy, by to spadek przychodów – jako najbardziej obiektywny czynnik – był wyznacznikiem, które firmy potrzebują wsparcia. Sygnatariuszami listu są instytucje gospodarcze, które podobnie jak Izba uważają, że przedsiębiorcom w obliczu TRZECIEGO lockdownu należy się pomoc i wsparcie.

Poniżej list podpisany przez Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hannę Mojsiuk:

Szanowny Panie Premierze,
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie jako największy samorząd gospodarczy w Polsce, będąc bardzo blisko przedsiębiorców i ich problemów, przygląda się panującej w Polsce sytuacji związanej z epidemią COVID-19, a co za tym idzie, skutkom gospodarczym będących efektem wprowadzanych obostrzeń. Z niepokojem wsłuchujemy się w głos przedsiębiorców, bo jest to głos rozpaczy.
Trzecia fala koronawirusa stała się faktem i absolutnie nie kwestionujemy zasadności wprowadzanych obostrzeń w obliczu rosnącej liczby dobowych zakażeń, jednakże kolejny pełny lockdown, zamrożenie gospodarki na kolejne trzy długie tygodnie, z możliwością przedłużenia tego okresu, oznacza dla wielu przedsiębiorców bankructwo, upadłość, a co za tym idzie dramatyczną sytuację wielu rodzin pozbawionych źródła dochodu i ogólny wysoki wzrost bezrobocia. Pandemia nie opuszcza nas od ponad roku, wiele branż, w tym gastronomia, hotele, eventy czy fitness, od ponad pięciu miesięcy nie funkcjonuje. Przedsiębiorcy są pozbawieni możliwości działania, firmy generują ogromne straty, nie przynosząc dochodu. W wielu przypadkach sytuacja jest już nie tylko dramatyczna, jest krytyczna.

W związku z tym, wnosimy o jak najszybszą rezygnację z kryterium kodu PKD w dostępie do pomocy z Tarczy Antykryzysowej i powrót, wzorem zeszłego roku, do kryterium progu spadku przychodów umożliwiającego uzyskanie pomocy wielu przedsiębiorcom, w tym momencie pozbawionym takiej szansy. Wniosek nasz w pełni popiera wiele organizacji i instytucji otoczenia biznesu, w tym także Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, albowiem według naszej wspólnej opinii jest to rozwiązanie najbardziej słuszne w tym trudnym

gospodarczo czasie. Polski przedsiębiorca potrzebuje pomocy natychmiastowej, a polska gospodarka natychmiastowego programu ratowania. Od wielu miesięcy postulat odejścia od zasady udzielania pomocy jedynie przedsiębiorcom ze ściśle określonym kodem PKD podnosi także w swych działaniach Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Pan Adam Abramowicz.

Sygnatariusze listu - Instytucje Gospodarcze:
1. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie,
2. Zachodniopomorski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców,
3. Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa,
4. Business Club Szczecin,
5. Rotary International Dystrykt 2231,
6. Klaster Medyczny MediKlaster Szczecin,
7. BCC Loża Koszalińska,
8. Zrzeszenie Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie,
9. Kołobrzeska Izba Gospodarcza,
10. Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [31.03.2021, 10:20:39] • [IP: 109.241.63.**]

Niby tak walczymy z dyskryminacją, z rasizmem, z ksenofobią- a jak to się ma do dyskryminacji ludzi, których działalność przez ograniczenia narzucone przez Covid została sparaliżowana?! To jest dopiero draństwo, że przywilej niepłacenia haraczy na ZUS dostały firmy z odpowiednim PKD, ale już takie które próbują przetrwać, a nie są bogatymi hotelami- mają haracze na ZUS płacić! To jest dyskryminacja, bezczelność unijna! To nie PKD powinno być wyznacznikiem pomocy państwa łupiącego nas na każdym kroku VATem 23%, chorymi wręcz w swojej wysokości składkami na ZUS- ale spadek obrotu. W dodatku, to unijne państwo dysponuje systemami informatycznymi pozwalającymi ten spadek obrotów od razu i bez najmniejszego problemu ustalić bez pisania poniżających nas wniosków o pomoc- po to mają drogie serwery zbierające informacje JPK i podatkowe, więc ta unia powinna z automatu przysyłać decyzje o zwolnieniach z haraczy na ZUS jak i pieniądze na firmowe konta, byśmy przetrwali. Tymczasem, ta unia marksistowska to ma gdzieś!

Oglądasz 1-1 z 1
■ Uwaga kierowcy. Zmiany na skrzyżowaniu Steyera i Daszyńskiego Dziś (poniedziałek 19 lipca 2021) w godzinach popołudniowych na skrzyżowaniu ulic Steyera i Daszyńskiego zostanie wprowadzona nowa stała organizacja ruchu. ■
■ Zachwaszczone skwery na głównych ciągach komunikacyjnych. Zieleń w mieście to bardzo ważna rzecz, nie tyko ze względów estetycznych. W naszym mieście jest dużo roślin ozdobnych posadzonych na skwerach, w donicach, gazonach i na ulicznych wysepkach. Jednak najwyraźniej od czasu nasadzenia przestano się interesować stanem tych roślin - toną w wybujałych chwastach. O sprawie poinformował mieszkaniec ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■ PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego ■ Po wielogodzinnej dyskusji Rada Miasta przyjęła przedłożone sprawozdanie finansowe i udzieliła prezydentowi Świnoujścia absolutorium z wykonania budżetu miasta w roku 2020 ■