- Prace odnowieniowe to skomplikowany proces polegający na wysadzeniu jak największej ilości sadzonek w jak najkrótszym czasie. Leśnicy w swojej pracy są w dużej mierze uzależnieni od warunków pogodowych, które przekładają się na zaawansowanie opisywanych prac. Obecne zaawansowanie jest na poziomie ok. 4%, w analogicznym okresie w ubiegłym roku wynosiło ok. 59%. Zaplanowane zadania zostaną jednak wykonane w pełnym zakresie – mówi Jolanta Sojka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie
Rosnące w lesie drzewa, gdy uzyskują wiek dojrzałości są usuwane, a ich miejsce zajmują nowe drzewka. Dochodzi do wymiany pokoleń. Działania takie nazywa się odnowieniami - zapewniają one utrzymanie ciągłości lasu.
- W bieżącym roku w sposób naturalny odnowione zostanie ok. 700 ha lasu, czyli więcej o ok. 300 ha w porównaniu do ubiegłego roku. W ramach Krajowego Programu Zwiększania Lesistości od 1995 roku na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie zalesiono już ponad 14 000 ha najsłabszych, odłogujących gruntów rolnych i nieużytków. Działanie takie przekłada się na powiększanie powierzchni leśnej naszego kraju – mówi Andrzej Szelążek, dyrektor RDLP Szczecin.
Dzięki prowadzeniu odnowień możemy mówić, że lasu nam nie ubywa. Tak, jak w każdej żywej populacji, również w przypadku ekosystemu leśnego potrzebne są młode pokolenia drzew, które zastąpią część ,,starego" już lasu. Tam, gdzie istnieją ku temu odpowiednie warunki i możliwości las odnawia się w sposób naturalny, tzn. nasiona spadają z drzew na odpowiednio przygotowaną przez leśników glebę. W sprzyjających warunkach atmosferycznych nasiona kiełkują i wyrastają z nich młode drzewka.
W skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wchodzą nadleśnictwa z trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie