POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [05.03.2021, 09:10:09] • Polska

5 milionów wniosków na 2 lata e-dowodu

5 milionów wniosków na 2 lata e-dowodu

fot. Organizator

Dokładnie 4 719 400 Polaków ma e-dowód. Właśnie mijają dwa lata, odkąd wdrożyliśmy w Polsce dowód z warstwą elektroniczną. W tym czasie najwięcej e-dowodów odebrali mieszkańcy Mazowsza, Śląska i Wielkopolski.

4 marca 2019 r. – to tego dnia w Polsce pojawiły się e-dowody, a dokładniej możliwość składania wniosków o dokument tożsamości z warstwą elektroniczną. Pierwsze osoby odebrały swoje nowe dokumenty około dwa tygodnie później.

e-Jubilat


Projekt budził wtedy sporo emocji. Wielu nie wróżyło mu sukcesu (a nawet możliwości wdrożenia), ale - oczywiście - się udało. I dziś możemy świętować drugie urodziny e-dowodu.

- Zasadnicza różnica między e-dowodem a „tradycyjnym" dokumentem tożsamości jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje są takie same – przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w nim zabezpieczenia uniemożliwiają dostęp - bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu - do zapisanych na nim danych.

Wymiana „starych" dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. Mimo to Polacy chcą mieć e-dowód.

- Przez te dwa lata wniosek o e-dowód złożyło niemal 5,1 miliona osób. Ponad 4,7 miliona Polaków ma już swój dokument. Pozostali wkrótce go odbiorą – mówi minister Marek Zagórski. – To co nas cieszy to fakt, że coraz więcej osób o nowy dokument wnioskuje przez internet. Ponad 1,6 miliona Polaków aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że chcą i mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej – dodaje.

Na aktywację dowodu częściej decydują się kobiety – najczęściej z grupy wiekowej 31-50 lat (361 520). Panowie w tym samym wieku też chętnie korzystają z tej możliwości (337 660). Na aktywację e-dowodu często decydują się także kobiety (309 890) i mężczyźni (291 100) w wieku 18-30 lat.

e-dowodowa mapa Polski


Przez ostatnie dwa lata najwięcej wniosków o e-dowody złożyli mieszkańcy województw:

- mazowieckiego – 755 510
- śląskiego – 597 660
- małopolskiego – 464 740
- wielkopolskiego – 452 350
- dolnośląskiego – 429 280

Najwięcej e-dowodów odebrali mieszkańcy:

- mazowieckiego – 574 700
- śląskiego – 423 850
- wielkopolskiego – 324 300
- małopolskiego – 321 280
- dolnośląskiego – 300 600

Najmniej e-dowodów odebrali mieszkańcy:

- opolskiego – 86 730
- lubuskiego – 99 650
- podlaskiego – 102 250
- świętokrzyskiego – 104 240
- warmińsko-mazurskiego – 131 030

Najczęściej e-dowody aktywują mieszkańcy:

- mazowieckiego – 47,20% odebranych dowodów – aktywowane
- dolnośląskiego – 46,55% odebranych dowodów – aktywowane
- pomorskiego – 42,74% odebranych dowodów – aktywowane
- małopolskiego – 42,73% odebranych dowodów – aktywowane
- zachodniopomorskiego – 41,94% odebranych dowodów – aktywowane

Nie czekaj – składaj

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły" dowód.

- Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument jest zrobienie tego przez internet. Wystarczy profil zaufany, odpowiednie zdjęcie i kilka chwil – mówi minister Marek Zagórski.

W sierpniu, w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, ta możliwość zniknie. Wszystkie państwa członkowskie zostały bowiem zobligowane do umieszczania w dowodach odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i podpisu posiadacza dokumentu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie.

Dlatego jeśli wiesz, że Twój dowód niebawem straci ważność – nie zwlekaj. Już teraz skorzystaj z naszej e-usługi Uzyskaj dowód osobisty www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty. Znajdziecie ją na GOV.PL.

- W 2020 roku Polacy złożyli ponad dwa razy więcej wniosków online o dowód osobisty niż rok wcześniej. Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. z naszej e-usługi skorzystało 333 960 osób. W całym 2019 roku – 160 486 – mówi minister Marek Zagórski. – Tylko w tym roku zrobiło to już 82 327 osób, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie – dodaje.

O swój nowy dowód zawnioskuj przez internet – e-Polak potrafi!

Tę dwójkę łączą nowe dowody... e-Polak potrafi! – obejrzyj spot www.youtube.com/watch?v=LK1E9CHC53k&feature=youtu.be.

Wydział Promocji Polityki Cyfrowej
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ 13 - latek znęcał się nad kolegami. Bił i kopał. Wstrząsające sceny w Parku Chopina. Media społecznościowe obiegły wstrząsające nagrania. Widać na nich, jak nastolatek bije swoich rówieśników. Przerażone dzieci nie tylko próbują uciec od swojego oprawcy, ale także głośno krzyczą z bólu. Krzyki i prośby o pomoc na nic się jednak zdały bo napastnik dalej uderzał i kopał swoje ofiary ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta niedaleko Świnoujścia. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że bakteria została wykryta tydzień temu u ponad 30 - letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna odczuwał bardzo silny ból nogi, która bardzo spuchła w okolicach uda. Wezwał pogotowie ratunkowe. W momencie zgłoszenia, w Międzyzdrojach nie było wolnej karetki i do pacjenta zadysponowany został ambulans ze Świnoujścia. Podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do świnoujskiego szpitala. Tam szybko okazało się, że sprawa jest bardzo poważna. Mięsożerna bakteria dosłownie "zjadała" mięśnie nogi mężczyzny. Po wykonaniu dokładnych badań okazało się, że w nodze nie ma mięśni, a jedynie płyn. Pacjent musiał zostać jak najszybciej przewieziony do specjalistycznego szpitala w Szczecinie. Tam trafił na OIOM. To najprawdopodobniej pierwszy taki przypadek w Polsce, nie pierwszy jednak w Europie. Już jakiś czas temu ogólnopolskie media obiegła informacja, że ta sama bakteria spowodowała śmierć u obywatelki Niemiec. Do zakażenia doszło podczas kąpieli w morzu. Bakteria dostała się do organizmu kobiety przez otwartą ranę. Bakteria rozwija się bardzo szybko, natychmiast trzeba działać i podać antybiotyki. Jesteśmy bardzo ciekawi skąd tak groźna bakteria wzięła się u mieszkańca Międzyzdrojów. ■ 19 września Wyspiarka zakończyła drążenie tunelu w Świnoujściu! ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin ■ Nie jesteśmy „na szarym końcu” ale mogłoby być lepiej. Świnoujście na 184 miejscu w Polsce w rankingu osób wyszczepionych w gminach ■