POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [10.03.2021, 20:03:55] • zachodniopomorskie

„Region Dobrego Wsparcia”. Powracają szkolenia dla opiekunów osób niesamodzielnych

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego organizuje stacjonarne szkolenia dla opiekunów i wolontariuszy zajmujących się osobami wymagających na co dzień wsparcia i stałej pomocy. Zajęcia prowadzone są przez licencjonowaną pielęgniarkę z przygotowaniem pedagogicznym. Trwają zapisy na terminy w marcu.

Szkolenia w modelowym mieszkaniu

Bezpłatne szkolenia skierowane są w szczególności do opiekunów i rodzin osób przewlekle chorych, w tym z różnymi typami niepełnosprawności wrodzonej lub nabytej.

Zajęcia odbywają się w specjalnie zaprojektowanym modelowym mieszkaniu przy ul. Starzyńskiego 3-4 w Szczecinie. Jego wnętrza przystosowane są do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami – ruchową, dysfunkcją wzroku, zmagających się z demencją lub chorobą Alzheimera. Uczestnicy kursu mają możliwość zapoznania się z zabudową kuchni zaprojektowaną dla różnych typów ograniczenia sprawności, z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie dostosowania łazienki na potrzeby osoby niesamodzielnej, z prawidłową ergonomią otoczenia podopiecznego.

Do szkoleń wykorzystywany jest manekin geriatryczno-pielęgnacyjny, dzięki któremu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne umiejętności w zakresie: higieny i pielęgnacji całego ciała podopiecznego, profilaktyki przeciwodleżynowej, pomiaru poziomu cukru i innych parametrów życiowych. Manekin wykorzystywany jest do nauki przenoszenia osoby zależnej, karmienia różnymi metodami (np. sonda, zgłębnik żołądkowy) czy zastosowania pozycji ułożeniowych.

W trakcie 8-godzinnego szkolenia przekazywana jest także podstawowa wiedza dotycząca schorzeń przewlekłych i ich skutków dla zdrowia, komunikacji z podopiecznym, organizowania czasu wolnego i pierwszej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia. Uczestnicy uczą się także jak minimalizować ryzyko upadków podopiecznych.

Podczas szkolenia prezentowany jest dodatkowo sprzęt ułatwiający codzienne funkcjonowanie osobie zależnej np. fotel geriatryczny, udogodnienia przeciwodleżynowe, drobny sprzęt wspierający samodzielność, rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i komfort podopiecznych.

Terminy w marcu

Osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnym szkoleniu proszone są o przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej dostępnej na stronie internetowej www.rops.wzp.pl. Szkolenia odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym: mała liczba uczestników, zachowanie zaleconego dystansu społecznego, obowiązek zakrywania ust i nosa, pomiar temperatury ciała.

Najbliższe terminy szkoleń: 16 marca 2021 r. godz. 9.00 - 14.30 oraz 30 marca 2021 r. godz. 13.00 - 19.30

W przypadku braku wolnych miejsc, zostanie zaproponowany kolejny wolny termin. Istnieje możliwość zorganizowania szkolenia w siedzibie zainteresowanej firmy / jednostki pod warunkiem zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych i organizacyjnych. Prosimy o kontakt pod nr telefonu: 91 42 53 655.

Każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu. Dla osób przyjezdnych przewidziano możliwość zwrotu kosztów podróży do wysokości kosztów komunikacji publicznej.

Najlepszy projekt w UE

Szkolenia odbywają się w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu (RPO WZ) „Region Dobrego Wsparcia", który ma zwiększyć dostępność do środowiskowych usług opiekuńczych w województwie zachodniopomorskim osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. To kontynuacja działań uznanych przez Komisję Europejską za najlepsze społeczne przedsięwzięcie w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE.

Poprzednia edycja „Dobrego wsparcia" zakończyła się objęciem ponad 300 niesamodzielnych osób usługami opiekuńczymi. Z poradnictwa i szkoleń skorzystało blisko 500 opiekunów. Wyremontowano także 31 prywatnych mieszkań, dostosowując je do potrzeb osób niesamodzielnych. Powstały dwie wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego oraz dwa mieszkania wytchnieniowe (w Kołobrzegu i Szczecinie). Z tej formy pomocy skorzystało 81 osób.

Ogłoszenie dotyczące szkoleń, w tym, karta zgłoszenia: www.rops.wzp.pl/rehabilitacja-osob-niepelnosprawnych/region-dobrego-wsparcia/szkolenia-dla-opiekunow-osob-niesamodzielnych?fbclid=IwAR0O8rO8MKwogh9Jcw7eyiS78wSG4CJSxrqvKKMVA7aEF6CwDyPmMIegVF4

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■