POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [13.02.2021, 23:07:56] • Świnoujście

Walentynkowa kolacja w wersji fit

Walentynkowa kolacja w wersji fit

fot. Organizator

Masz w planach walentynkową kolację, ale wiesz, że Twoja druga połówka jest na diecie i boisz się, że zamiast wywołać radość, popełnisz dietetyczne faux pas? Nic z tych rzeczy! Mamy dla Ciebie pyszne propozycje, z których każda to nie więcej niż 400 kcal na porcję. Skomponujesz z nich nietuzinkową kolację - przystawka i dwa dania i jeszcze zostanie miejsce na mały bonus w postacie słodkiego upominku. Wszystko to bez obaw, że zaserwujesz ukochanej osobie bombę kaloryczną.

Warto wykorzystać fakt, że tegoroczne Walentynki wypadają w weekend. Mamy więc nieco więcej czasu na przygotowanie kilkudaniowej kolacji, a nieocenionym źródłem inspiracji może być Cookidoo® – platforma z przepisami na Thermomix®, gdzie z pomocą kilku najnowszych kolekcji z przepisami na lekkie kolacje, bez trudu skomponujesz oryginalne, walentynkowe menu.

Na dobry początek miłego wieczoru
W menu na wyjątkowe okazje nie może zabraknąć przystawki. W tej roli świetnie sprawdzą się domowej roboty focaccie z aromatycznym rozmarynem, ale w wersji z pełnoziarnistą mąką. Idealnym uzupełnieniem dla chrupiących chlebków we włoskim stylu będą lekkie pasty – klasyczny hummus, pasta z suszonych pomidorów albo z prażonego słonecznika, czy z pieczonej papryki i orzechów włoskich. Niemałym zaskoczeniem będzie też podanie jako przystawki kalarepy – czasem niedocenianej, ale niezwykle zdrowej, połączonej z warzywnym sosem przypominającym ten znany z przepisu na rybę po grecku.

Kalarepa à la ryba po grecku
(TM6, TM5)

Składniki
600 g kalarepy, obranej, przekrojonej na pół, pokrojonej w 0,5-1 cm półplastry
1½ łyżeczka pieprzu czarnego, mielonego
2½ łyżeczki soli
200 g cebuli, pokrojonej w ćwiartki
200 g marchewki, pokrojonej na kawałki
300 g cukinii, pokrojonej na kawałki
30 g oliwy z oliwek
150 g wody
50 g koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka koncentratu bulionu warzywnego, wykonanego w TM lub 1 kostka bulionu warzywnego (na 0,5 l), pokruszona
¼ łyżeczki kminu rzymskiego, mielonego
½ łyżeczki oregano, suszonego

Przygotowanie

1. Na pokrywie naczynia miksującego postawić dolną część przystawki Varoma, odważyć do niej 300 g kalarepy, oprószyć ½ łyżeczki pieprzu i 1 łyżeczką soli, włożyć wkład Varomy, odważyć na niego pozostałe 300 g kalarepy, oprószyć ½ łyżeczki pieprzu i 1 łyżeczką soli, odstawić.
2. Do naczynia miksującego włożyć cebulę, marchewkę i cukinię, rozdrobnić 5 s/obr. 5. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
3. Dodać oliwę, wodę, koncentrat pomidorowy, koncentrat bulionu warzywnego, kmin rzymski, oregano, pozostałe ½ łyżeczki pieprzu i ½ łyżeczki soli. Nałożyć przystawkę Varoma, gotować na parze 30 min/Varoma/ /obr. 1. Zdjąć przystawkę Varoma, ugotowaną na parze kalarepę przełożyć na półmisek, polać sosem warzywnym. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Kalarepę oprószyć pieprzem i solą i ugotować na parze.
2. Cebulę, marchewkę i cukinię zetrzeć na grubych oczkach tarki. W garnku rozgrzać oliwę i przełożyć do niej starte warzywa.
3. Dodać wodę, koncentrat pomidorowy, koncentrat bulionu warzywnego, kmin rzymski, oregano, pozostałe ½ łyżeczki pieprzu i ½ łyżeczki soli. Gotować pod przykryciem aż waryzwa będą miękkie. Ugotowaną na parze kalarepę przełożyć na półmisek, polać sosem warzywnym. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Wskazówka
• Małych, młodych cukinii o miękkiej skórce nie trzeba obierać. Duże cukinie o twardej skórce należy obrać i pozbawić części

Pierwsze danie na rozgrzanie atmosfery
Fakt, że święto zakochanych przypada na zimowy miesiąc sprawia, że w menu walentynkowej kolacji nie może zabraknąć rozgrzewającego elementu. Tę rolę idealnie spełniają aromatyczne zupy. I tu znów możemy postawić na włoski akcent, czyli minestrone – klastyczne, warzywne z parmezanem lub z kurczakiem. Z kolei, miłośników orientu zachwyci z pewnością azjatycka zupa z kurczakiem i makaronem ryżowym. Ciekawą opcją będzie też rozgrzewająca zupa z kurczakiem i dodatkiem kaszy bulgur.

Rozgrzewająca zupa z kurczakiem i kaszą bulgur
(TM6, TM5)

Składniki
300 g filetów z piersi kurczaka, bez skóry, pokrojonych w 0,5 cm paski
50 g sosu sojowego
½-1 czerwona papryczka chili, świeża, bez gniazd nasiennych, pokrojona na kawałki (patrz wskazówka)
3 ząbki czosnku
100 g marchewki, pokrojonej na kawałki
50 g jabłka, bez gniazd nasiennych, pokrojonego na kawałki
1 łyżeczka kolendry, mielonej
20 g oleju sezamowego
800 g wody
20 g koncentratu pomidorowego
1½ łyżeczki koncentratu bulionu drobiowego, wykonanego w TM lub 1½ kostki bulionu drobiowego (na 0,5 l), pokruszonej
¼-½ łyżeczki soli (opcjonalnie)
¾ łyżki sosu sambal oelek (opcjonalnie) lub ¾ łyżki sosu sriracha (opcjonalnie)
100 g pieczarek, pokrojonych w ćwiartki lub 100 g pieczarek, pokrojonych w ćwiartki lub ósemki
100 g różyczek brokułu, pokrojonych na 2-3 cm kawałki
70 g kaszy bulgur, drobnoziarnistej, o czasie gotowania 8-10 min
liście kolendry, świeże, do dekoracji

Przygotowanie

1. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej kurczaka i sos sojowy, wymieszać, odstawić do lodówki na ok. 30 min.
2. Do naczynia miksującego włożyć papryczkę chili, czosnek, marchewkę i jabłko, rozdrobnić 5 s/obr. 6. Składniki zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
3. Dodać mieloną kolendrę i olej sezamowy, dusić 2 min/120°C//obr. 1.
4. Dodać wodę, koncentrat pomidorowy, koncentrat bulionu drobiowego i sól. Nałożyć dolną część przystawki Varoma, umieścić w niej zamarynowanego kurczaka, gotować na parze 17 min/Varoma//obr. 1. Zdjąć przystawkę Varoma, odstawić.
5. Do naczynia miksującego dodać pieczarki, brokuły, sos sambal oelek i kaszę bulgur, ponownie nałożyć przystawkę Varoma, gotować 6 min/Varoma//obr. 1. Zdjąć przystawkę Varoma, ugotowanego na parze kurczaka przełożyć do misek, uzupełnić zupą do pełna, udekorować liśćmi kolendry i podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Kurczaka wymieszać z sosem sojowym, odstawić do lodówki na ok. 30 min.
2. Papryczkę chili, czosnek, marchewkę i jabłko zetrzeć na tarce. Przełożyć do garnka.
3. Dodać mieloną kolendrę i olej sezamowy, dusić kilka minut.
4. Dodać wodę, koncentrat pomidorowy, koncentrat bulionu drobiowego i sól. Gotować ok 20 minut.
5. Kurczaka ugotować na parze.
6. Do ugotowanych warzyw dodać pieczarki, brokuły, sos sambal oelek i kaszę bulgur, ponownie gotować kolejne 10 minut. Ugotowanego na parze kurczaka przełożyć do misek, uzupełnić zupą do pełna, udekorować liśćmi kolendry i podawać bezpośrednio po przygotowaniu.

Wskazówka
• Papryczki chili zależnie od odmiany, kraju pochodzenia oraz pory roku mogą różnić się intensywnością pikantnego smaku i aromatu. Przed przystąpieniem do wykonania przepisu należy sprawdzić intensywność papryczki oraz dostosować jej ilość w punkcie 2. do własnych preferencji.
• Do przygotowania zupy nie należy używać gruboziarnistej kaszy bulgur.

Danie główne pełne miłości
Rozgrzewka za nami – czas na danie główne! Dobrym pomysłem będą różne zdrowe zapiekanki jak na przykład zapiekanka z kaszy gryczanej z cukinią, serem feta, udekorowana kolorem miłości, czyli pomidorkami koktajlowymi. W jadłospisie wszystkich dbających o dietę zwykle nie brakuje lekkich sałatek, więc i w menu walentynkowym może dla nich znaleźć się miejsce. Idealnie sprawdzą się sałatki z dodatkiem owoców granatu, który nie dość, że jest bardzo zdrowy – bogaty w selen, potas, miedź, cynk), to jeszcze zaliczany jest do naturalnych afrodyzjaków. Naszą pierwszą propozycją jest sałatka z kaszą bulgur, granatem, migdałami, marchewką i ziołowym pesto. Druga opcja – także z kaszą bulgur to sałatka z dodatkiem szpinaku, sera feta i czarnych oliwek.

Zapiekanka z kaszy gryczanej
(TM6, TM5)

Składniki
1000 g wody
100 g kaszy gryczanej, prażonej
bułka tarta, ilość do oprószenia formy
50 g cebuli, przekrojonej na pół
30 g masła
200 g cukinii, obranej, pokrojonej w ok. 2 cm kostkę
1 jajko
250 g sera feta, pokrojonego na kawałki
½ łyżeczki ziół prowansalskich, suszonych
½ łyżeczki pieprzu czarnego, mielonego
¼-½ łyżeczki soli
pomidorki koktajlowe, ilość do dekoracji (ok. 5-10 szt.)

Przygotowanie

1. Do naczynia miksującego wlać wodę, włożyć koszyczek, odważyć do niego kaszę, gotować na parze 20 min/Varoma/obr. 4. Ostrożnie wyjąć koszyczek przy pomocy kopystki, odstawić. Opróżnić naczynie miksujące.
2. Rozgrzać piekarnik do temp. 200°C. Formę keksową natłuścić masłem i oprószyć bułką tartą, odstawić.
3. Do naczynia miksującego włożyć cebulę, rozdrobnić 5 s/obr. 5. Cebulę zgarnąć kopystką ze ścianek na dno naczynia miksującego.
4. Dodać masło, dusić 2 min/120°C/obr. 1.
5. Dodać cukinię, gotować 8 min/100°C/obr. 1.
6. Dodać ugotowaną kaszę, jajko, ser feta, zioła prowansalskie, pieprz i sól, wymieszać 5 s//obr. 3. Masę przełożyć do przygotowanej wcześniej formy, na wierzchu ułożyć pomidorki koktajlowe i przykryć folią aluminiową.
7. Piec 30 min (200°C). Po tym czasie ostrożnie zdjąć folię i zmniejszyć temp. do 190°C, piec kolejne 15-25 min. Upieczoną zapiekankę odstawić na ok. 15 min. Zapiekankę z kaszy gryczanej podawać jako danie główne.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Kaszę bulgur ugotować według przepisu na opakowaniu.
2. Rozgrzać piekarnik do temp. 200°C. Formę keksową natłuścić masłem i oprószyć bułką tartą, odstawić.
3. Cebulę posiekać, dusić kilka minut na maśle w garnku.
4. Dodać cukinię, gotować aż zmięknie.
5. Dodać ugotowaną kaszę, jajko, ser feta, zioła prowansalskie, pieprz i sól, wymieszać. Masę przełożyć do przygotowanej wcześniej formy, na wierzchu ułożyć pomidorki koktajlowe i przykryć folią aluminiową.
6. Piec 30 min (200°C). Po tym czasie ostrożnie zdjąć folię i zmniejszyć temp. do 190°C, piec kolejne 15-25 min. Upieczoną zapiekankę odstawić na ok. 15 min. Zapiekankę z kaszy gryczanej podawać jako danie główne.

Słodki podarunek od serca
W święto zakochanych nie może zabraknąć prezentów od serca – nawet tych drobnych. Te przygotowane własnoręcznie cieszą najbardziej. Nawet jeśli nasza druga połówka bardzo dba o figurę, warto w tym wyjątkowym dniu pokusić się o małe odstępstwo od diety i pozwolić sobie na maleńką słodycz. Nie trzeba bowiem od razu pochłaniać całego deseru z bitą śmietaną, czy wielkiego kawałka tortu. Małe, urocze trufle będą idealnym zwieńczeniem wyjątkowej kolacji. Zwłaszcza, że przygotowanie ich krok po kroku z platformą Cookidoo® jest bajecznie proste!

Trufle kokosowe z białą czekoladą
(TM6, TM5)

Składniki
100 g białej czekolady, pokrojonej na kawałki
150 g kaszy jaglanej
wrząca woda, do opłukania kaszy
250 g wody
40 g oleju kokosowego
150 g wiórków kokosowych
40 g miodu (opcjonalnie)
20 g likieru kokosowego, np. Malibu® (opcjonalnie)

Przygotowanie

1. Do czystego i suchego naczynia miksującego włożyć czekoladę, rozdrobnić 8 s/obr. 8. Przełożyć do innego naczynia, odstawić.
2. Na pokrywie naczynia miksującego postawić miskę, odważyć do niej kaszę jaglaną. Przełożyć kaszę na sito o drobnych oczkach, przepłukać wrzącą wodą.
3. Do naczynia miksującego włożyć opłukaną kaszę, dodać wodę, gotować 15 min/100°C/obr. 2.
4. Dodać rozdrobnioną czekoladę, olej, 100 g wiórków kokosowych, miód i likier, wymieszać 20 s/obr. 4. Przełożyć do innego naczynia, odstawić do lekkiego ostudzenia na ok. 15 min (masa nadal powinna być lekko ciepła).
5. Na pokrywie naczynia miksującego postawić talerz, odważyć na niego pozostałe 50 g wiórków kokosowych. Z ciepłej masy jaglanej formować kulki wielkości orzecha włoskiego (26 szt.) i obtaczać je w odważonych wiórkach kokosowych (patrz wskazówka). Pozostawić do całkowitego ostudzenia na ok. 15 min, następnie schłodzić w lodówce. Podawać jako deser.

Przygotowanie bez urządzenia Thermomix®:

1. Czekoladę pokruszyć na drobne kawałki.
2. Kaszę jaglaną przełożyć na sito o drobnych oczkach, przepłukać wrzącą wodą i ugotować według przepisu na opakowaniu.
3. Dodać rozdrobnioną czekoladę, olej, 100 g wiórków kokosowych, miód i likier i dokładnie zmiksować. Odstawić do lekkiego ostudzenia na ok. 15 min (masa nadal powinna być lekko ciepła).
4. Z ciepłej masy jaglanej formować kulki wielkości orzecha włoskiego (26 szt.) i obtaczać je w odważonych wiórkach kokosowych (patrz wskazówka). Pozostawić do całkowitego ostudzenia na ok. 15 min, następnie schłodzić w lodówce. Podawać jako deser.

Wskazówka
• Jeżeli wiórki kokosowe nie przyklejają się do kulek z masy jaglanej, można je dodatkowo obtoczyć w miodzie podgrzanym z niewielką ilością oleju kokosowego.

Magdalena Kosińska
Senior PR & Influencer Marketing Specialist


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 27 listopada (środa) o godz. 17:00 – do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Gonerą. Wstęp wolny! ■ "UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zgłaszanie się do Zarządu Spółki przy ul. Nowowiejskiego 2 w Świnoujściu w celu pobrania świadczenia Świątecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktorką Marią Pakulnis połączone z prezentacją książki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstęp wolny! ■