POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [06.01.2021, 11:29:15] • zachodniopomorskie

Rząd nie rozumie branży turystycznej - marszałek Olgierd Geblewicz domaga się wsparcia dla samorządów i firm z Pomorza Zachodniego

Rażąco niesprawiedliwa jest - w ocenie marszałka Olgierda Geblewicza - zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o uruchomieniu do miliarda złotych z tzw. tarczy branżowej dla gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego w specjalnym liście wskazuje, że na Pomorzu Zachodnim tylko z tytułu noclegów straty w okresie świąteczno-noworocznym mogą wynieść nawet 140 mln zł. W ocenie Olgierda Geblewicza konieczna jest natychmiastowa zmiana kryteriów pomocy i objęcia nią samorządów z całej Polski.

100% wykorzystania miejsc noclegowych - taki wynik w grudniu ubiegłego roku w okresie świąteczno-noworocznym zanotowała branża hotelarska w Kołobrzegu. W okresie noworocznym, w styczniu br. było to już 50%, ale w lutym obłożenie noclegami wzrosło do 70%, na co wpływ miały ferie zimowe. Jak wskazuje marszałek Olgierd Geblewicz, w liście do premiera Mateusza Morawieckiego, straty z braku możliwości świadczenia noclegów w styczniu, tylko dla Uzdrowiska Kołobrzeg S.A, mogą wynieść 3,3 mln zł nie licząc usług dodatkowych. W całym regionie szacunki mówią o blisko 140 mln zł, a kwota nie obejmuje wpływów generowanych przez gastronomię, sklepy z upominkami, handel i usługi okołoturystyczne związane z transportem, pracą przewodników czy tzw. przemysł czasu wolnego.

- Zapowiedź uruchomienia do miliarda złotych z tzw. tarczy branżowej dla gmin i powiatów na południu Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki, jest rażąco krzywdząca dla samorządów z pozostałych części Polski. Konieczne jest natychmiastowe zweryfikowanie kryteriów zapowiedzianej przez Pana pomocy, a wsparcie powinno objąć również samorządy i przedsiębiorców z pozostałych części kraju, w tym z Pomorza Zachodniego – domaga się marszałek Olgierd Geblewicz w liście do Premiera Mateusza Morawieckiego.

W ocenie marszałka rząd po raz kolejny pokazuje nieznajomość tak istotnego sektora gospodarki, jakim jest turystyka. Jeszcze w listopadzie Olgierd Geblewicz wraz z przedsiębiorcami z branży turystycznej wskazywali, że bez rządowego wsparcia wiele firm nie przetrwa. Wskazywano, że w samym Świnoujściu może zniknąć nawet tysiąc miejsc pracy.

- Od samego początku pandemii rządowe obostrzenia i restrykcje są wprowadzane bez planu, bez zapowiedzi. Z dnia na dzień zamykano lasy czy cmentarze. Branżę turystyczną pozbawiono wsparcia, a teraz jeszcze się dzieli na lepszych i gorszych. To niedopuszczalne. Rząd nie rozumie branży turystycznej – mówi Olgierd Geblewicz.

Przypomnijmy, jeszcze wiosną Samorząd Województwa m.in. wsparł rządową tarczę oraz uruchomił środki na pożyczki płynnościowe w łącznej wysokości ponad 200 mln zł. Na jesień, w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego zaplanowano dodatkowe 50 mln zł, z czego 20 mln zł do sektora turystyki. Wszystkie formy pomocy składające się na Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy, którego wartość to blisko 400 mln zł, zostały formalnie zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Wtorek [12.01.2021, 04:19:36] • [IP: 62.69.252.***]

czy ktos zinteresowal ilu ludzi zostalo bez pracy adomaga sie wsparcia do smorzadowcow wszystkich robia w konia itylko firmy a pozniej trytony nie placenie podatko przez przedsiebiorcowprzeztyle lat jak w swinoujsciu tttttttttttttttttttt szcaecin a nasi to wszystko jedno

Gość • Wtorek [12.01.2021, 04:06:35] • [IP: 62.69.252.***]

i to prawda rzad wie co robi bo to tak nie pojdzie gdzie trzeba turystyka nie zbiednieje malo zarobila a zkont niech czerpia pomagac tym co rzeczywiscie potrzebuja i nie przeszkadzaja

Gość • Sobota [09.01.2021, 08:56:23] • [IP: 31.0.123.***]

Panie marszałku, co pan zrobił że przerwać sprzedzaż Morskiej Stoczni Remontowej ?. Prywatne firmy są wspomagane, a państwowe wystawie sie na sprzedaż. Oj -- Oj źle sie dzieje w panstwie Polskim.

Gość • Piątek [08.01.2021, 22:38:41] • [IP: 89.151.32.***]

Piniędzy ni ma i nie będzie... Pamiętacie? IP 188.146.131.*** z godz.17.43.-Zgadzam się z Tobą w 100%. Sama esencja.

Gość • Czwartek [07.01.2021, 19:22:35] • [IP: 31.0.69.***]

Co tam strata miejsc pracy. Długi w jakie brną firmy istniejące dzìęki turystce i to nie tylko gastronomia ale mnóstwo różnych np.dostarczjące produkty krótko i średnio terminowe,

Gość • Czwartek [07.01.2021, 19:11:46] • [IP: 31.0.69.***]

Nie tylko turystcznej. Wsparcie przecież ogłoszno i rozgłaszano że należy się wyłącznie branży turystycznej, gastronomi, hotelom i sklepom z galerii.

Gość • Czwartek [07.01.2021, 17:43:05] • [IP: 188.146.131.***]

Rząd powinien wspierać tych, którzy go wspierają i pomagają. Nie powinien wspierać tych, którzy na każdym kroku rzucają mu kłody pod nogi. Branża turystyczna na Pomorzu Zachodnim nie zbiednieje nawet do końca swojego życia. Może niekoniecznie zamówi sobie Porsche czy sprowadzi samochód z Ameryki za cenę jaka ludziom się nie śni. Nie podcierajcie się zwalnianymi pracownikami, prawie wszyscy są z Ukrainy bo tańsi. Ci ludzie nie są solidarni z tymi z których podatków oczekują wsparcia.

Oglądasz 1-7 z 7
■ Na przeważającym obszarze kraju prognozowana jest śliskość nawierzchni dróg spowodowana marznącą wilgocią oraz szronem - szczególnie nad ranem ■ Zmarł Tadeusz Gala: były wiceprezydent Świnoujścia, oddany miastu i jego mieszkańcom ■ Nie żyje 25 - letnia kobieta ranna w wypadku koło Dargobądza. Jej stan od początku określano jako bardzo ciężki ■