W te wyjątkowe święta szczególnie warto zadbać o to, by celebrować przygotowania wspólnie z domownikami. Zawołajcie do pomocy najbliższych, włączcie ulubione świąteczne piosenki i podwińcie rękawy.
Czeka na Was odrobina pracy i ogrom zabawy. W końcu, dla rozkoszy podniebienia, warto poświęcić trochę czasu. Słowo „trochę” jest tu nieprzypadkowe, bo mamy sprytny pomysł na podwójny efekt. Podpowiadamy – ciasto na pierniczki warto przygotować w większej ilości, by później jego część wykorzystać na aromatyczny spód pod świąteczny sernik. Sprytne, prawda?
Skoro wykorzystujemy piernikową bazę pod dwa desery, zadbajmy o to, by była ona idealna! Z Lubellą macie gwarancję, że się uda. Dobierzcie odpowiednią, dobrej jakości mąkę, która zapewni najlepszą konsystencję ciasta i sprawi, że będzie dobrze się formowało, ale przede wszystkim – że będzie wyśmienicie smakować.
Przyjemne i pożyteczne
Pozwólcie, by z kuchenną pomocą przyszli najmłodsi – nic tak nie jednoczy jak wspólne, kuchenne przygotowania. Ciasto piernikowe przygotujcie wspólnie, później niech dzieci zajmą się wycinaniem świątecznych kształtów, zaś starsi przygotowaniem masy na sernik. Kiedy Wasze pociechy będą dekorować upieczone już pierniczki, rodzice mogą wstawić ciasto do piekarnika… i dołączyć do zajęć kreatywnych z udziałem lukru i posypek. Wspólna praca w kuchni stwarza atmosferę sprzyjającą długim zabawom i wesołym pogawędkom. To może być dobra okazja na podsłuchanie, o jakich prezentach marzą Twoi bliscy, a jeszcze lepsza na urządzenie konkursu na najpiękniejszą dekorację pierniczka.
Dekoracje last-minute
Dekorowanie pierników to ogromna przyjemność dla małych i dużych. Gustowne mikołaje, gwiazdki i bałwanki wprowadzą świąteczną aurę w Waszym domu, będą cieszyć podniebienie i oko. A co, jeżeli zabrakło Wam ozdób na pierniczki? Na to też mamy sposób! Przejrzyjcie dokładnie, czy w Waszych kuchennych szafkach nie ma przypadkiem innych składników, które można by kreatywnie wykorzystać. Lukier możecie zabarwic na brązowo za pomocą kakao, na żółto za pomocą odrobiny kurkumy a na różowo – z pomocą kilku kropel soku z buraków. Z kolei w roli posypki dobrze sprawdzą się wiórki kokosowe z powodzeniem imitujące śnieżny puch, wszelkie nasiona w roli guzików i guziczków, a także płatki migdałów jako pióra.
Przepis na udany czas
Skoro plan na wyjątkowe popołudnie w kuchni macie już gotowy, wystarczy przystąpić do jego realizacji. Poniższe przepisy wydrukujcie lub wyświetlcie na ekranie. Zaopatrzcie się w ulubioną świąteczną płytę dla nastroju oraz w mąkę Lubella dla idealnej konsystencji i smaku. Życzymy wspaniałych Świąt i oczywiście – smacznego!
Pierniczki
Liczba sztuk: 30
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 10 minut
Składniki:
1. Ciasto kruche:
• 600 g mąki puszystej Lubella Krupczatka
• 300 g zimnego masła
• 200 g cukru pudru
• 50 g kakao DecoMorreno
• 20 g przyprawy do piernika
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 3 jaja
Dodatkowo:
• 2 łyżki miodu
2. Polewa:
• 150 g czekolady mlecznej
• 50 g czekolady deserowej
• 1 łyżka oleju np. z winogron
Przygotowanie:
1. Z podanych składników na kruche ciasto wyrobić masę, podzielić na dwie części.
2. Z jednej części – na sernik – odkroić 1/4, zawinąć w folię i włożyć do zamrażalnika, a pozostałą wstawić do lodówki.
3. Do drugiej części – na pierniczki – dodać dwie łyżki miodu i wyrobić ciasto ponownie. Odłożyć je także do lodówki, na 15 minut.
4. Odłożone ciasto na pierniczki wyjąć, rozwałkować na lekko podsypanym mąką blacie na grubość około 4 mm i wykrawać foremką kształty.
5. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec przez 8-10 minut w temperaturze około 150 stopni.
6. Po upieczeniu wyjąć (uwaga, ciasteczka są delikatne) i ostudzić na kratce.
7. Czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej z dodatkiem oleju.
8. Pierniczki zamaczać w czekoladzie, odłożyć do całkowitego wystudzenia polewy.
Sernik z piernikowym spodem
Liczba porcji: 12-15
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 60 minut
Składniki:
1. Ciasto kruche z przepisu na pierniczki
2. Sernik:
• 1 kg sera twarogowego (mielony z wiaderka)
• 200 g miękkiego masła
• 150 g drobnego cukru
• 1 opakowanie cukru z wanilią
• 4 jaja- żółtka i białka oddzielnie
• 2 opakowania budyniu waniliowego
• szczypta soli
3. Dodatkowo mleczna czekolada
Przygotowanie:
1. Blaszkę 25 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wyjąć z lodówki odłożone ciasto i wyłożyć na spód. Piec w nagrzanym piekarniku na 150 stopni przez 18 minut, a następnie ostudzić.
2. W międzyczasie ser utrzeć z żółtkami i cukrem waniliowym, pod koniec dodać masło, wsypać budyń i zmiksować.
3. Ubić białka na sztywno z dodatkiem szczypty soli i wmieszać delikatnie do masy serowej.
4. Na kruchy spód wylać masę, a na wierzchu zetrzeć na dużej tarce ciasto z zamrażalnika.
5. Blaszkę wstawić do nagrzanego piekarnika na 150 stopni.
6. Piec 50 minut, wyłączyć piekarnik, nie otwierać go, tylko zostawić sernik w zamkniętym piekarniku przez 30 minut, kolejno uchylić i zostawić do całkowitego wystudzenia, a kiedy już wystygnie całkowicie, włożyć do lodówki na minimum 6 godzin (a najlepiej na całą noc).
7. Przed podaniem, na wierzch zetrzeć czekoladę.
PR Hub
Marta Gryglewicz, Account Manager