POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [08.12.2020, 21:10:14] • Polska

ZesPOLeni, czyli to co robię, ma znaczenie!

ZesPOLeni, czyli to co robię, ma znaczenie!

fot. Organizator

Polacy rozsiani całym świecie udowadniają, jak duży wpływ może mieć jednostka – niezależnie od dziedziny, w której działa. Do poszukiwania obszarów i wątków, które świadczą o pozytywnym wpływie Polaków na życie i gospodarkę współczesnej Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy wezmą udział w konkursie edukacyjnym „zesPOLeni” organizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Polacy stanowią w Norwegii bardzo liczną grupę. Równie chętnie osiedlają się na Islandii czy w Liechtensteinie. Wśród nich znajdziemy sporo osób, które budują pozytywny wizerunek Polaków za granicą oraz mają realny wpływ na życie mieszkańców danego kraju. To np. pracownik naukowy, założycielka teatru, siatkach grający w lokalnej drużynie czy też muzyk hip-hopowy. Zadaniem uczniów będzie odszukanie i zaprezentowanie podobnych wątków.

ZesPOLeni to konkurs organizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Funduszy norweskich i EOG edycji 2014-2021 skierowany do uczniów klas II i III szkół ponadpodstawowych. Jak mówi Maciej Aulak, dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w MFiPR „Ma on na celu zobrazowanie pozytywnych relacji między naszymi państwami i wskazanie jak wiele sobie nawzajem zawdzięczamy. Uchwycenie tych relacji jest szczególnie ważne, zwłaszcza dla ludzi młodych, dla których świat stoi otworem i którzy szukają inspiracji”. Uczniowie, pracujący w 6-osobowych zespołach wraz z opiekunem będą mieli za zadanie zaprezentowanie wybranego przez siebie wątku, który świadczy o pozytywnym wpływie Polaków na życie i gospodarkę współczesnej Norwegii, Islandii i Liechtensteinu, w formie anglojęzycznego wideo z polskimi napisami. Zgłoszenia konkursowe będą oceniane przez ekspertów pod kątem wartości merytorycznej i kreatywnej.

„Dajemy szansę uczniom z mniejszych miejscowości, bo to do nich kierujemy ten konkurs, aby pokazali, jak wiele potrafią i to zarówno w sferze techniki (czekamy wyłącznie na prace w postaci filmu!), jak i umiejętności analiz społecznych (czekamy na inspirujące odkrycia!)” – dodaje M. Aulak.

Zadanie, choć niełatwe, jest warte zachodu! Każdy z członków czterech zwycięskich zespołów otrzyma voucher na zakup sprzętu sportowego (o wysokości odpowiednio 600 za I, II oraz 400 za III i IV miejsce). Dodatkowo, każda ze szkół reprezentowana przez zwycięski zespół otrzyma również bon podarunkowy w wysokości 3 000 zł na zakup sprzętu sportowego. W ramach nagrody, zwycięzcy wezmą także udział w wizycie studyjnej w Norwegii i Krakowie z udziałem uczniów norweskich. Przewidziano również 3 wyróżnienia z nagrodami dla uczniów i szkół. A dla 399 pierwszych zgłoszonych osób przewidziano wartościowe gadżety

Jak wziąć udział w konkursie?
Rejestracji zespołu może dokonać opiekun, dyrektor szkoły lub inny pracownik danej placówki oświatowej za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.konkurszespoleni.pl. Znajduje się tam również dokładny regulamin konkursu „zesPOLeni”
i aktualności. Termin rejestracji zespołów mija 20.02.2021 r., a prace konkursowe można nadsyłać do 28.02.2021 r.

Zachęcamy również do odwiedzania strony konkursu na Facebooku www.facebook.com/konkurszespoleni/, gdzie oprócz informacji o projekcie można także znaleźć mnóstwo inspiracji do stworzenia pracy konkursowej, a także ciekawostek na temat mieszkańców omawianych krajów.

Karolina Koziejowska
Way to Say – realizator konkursu


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Niedziela: Po Mszy Świętej o 10.00 Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru mieszanego Kantylena i zespołu Chwaty, miejsce: Kościół NMP Gwiazdy Morza, wstęp wolny ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■