POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [04.12.2020, 00:43:56] • zachodniopomorskie

Rok 2021 w działaniach organizacji pozarządowych. Mamy program współpracy

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na współpracę z organizacjami pozarządowymi w przyszłym roku planuje przeznaczyć ponad 11 mln zł. To środki m.in. na organizacje otwartych konkursów ofert z różnych dziedzin od sportu i edukacji przez działania społeczne i obywatelskie, kończąc na kulturze, turystyce i ekologii.

Zaangażowanie trzeciego sektora widać najlepiej w realizowanych projektach, ale liczby też potwierdzają naszą regionalną aktywność. W woj. zachodniopomorskim działa średnio 37 stowarzyszeń i fundacji na 10 tysięcy mieszkańców (dane z ostatniego dostępnego badania organizacji Stowarzyszenia Klon/Jawor pt. Sektor pozarządowy w 2018. Ile jest w Polsce organizacji?). To całkiem dobry wynik w porównaniu z innymi regionami. Przyszły rok także zapowiada się pracowicie, a kierunki współpracy określa przyjęty podczas ostatniej sesji Sejmiku „Program współpracy Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2021”.

Program zawiera m.in.: zasady i formy finansowej i pozafinansowej współpracy, tryb powołania i zasady działania komisji konkursowych do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert, wstępne terminy ogłaszania konkursów oraz planowane środki przeznaczone na ten cel.

– Chcemy być społeczeństwem solidarnym, tolerancyjnym i otwartym. Wśród czterech celów strategicznych do 2030 roku jako pierwszy wskazaliśmy „Otwartą społeczność. Świadomi mieszkańcy i zaangażowane społeczności”. W tych działaniach łącznikiem między samorządem województwa a mieszkańcami są organizacje pozarządowe. Ostanie wydarzenia związane z walką ze skutkami pandemii koronawirusa jeszcze raz pokazały, że NGO-sy są niezastąpionym partnerem dla samorządu. Doskonale znają potrzeby mieszkańców i ich otoczenia, pobudzają aktywność obywatelską, uczą dialogu społecznego, a przede wszystkim jako pierwsze niosą niezbędną pomoc. Chcemy tę współpracę wielopłaszczyznowo rozwijać, niezależnie od poglądów politycznych – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dokument został przygotowany przez Zespół ds. programu współpracy Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi i sprawozdania z jego realizacji (w skład zespołu wchodzą przedstawiciele zarówno Urzędu Marszałkowskiego, jak i organizacji pozarządowych z Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego). Program był konsultowany z organizacjami pozarządowymi.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Nowy rok szkolny 2025/2026 rozpoczęło łącznie 4330 uczniów uczęszczających do szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Świnoujście. Wśród nich 323 dzieci po raz pierwszy przekroczyło próg szkoły podstawowej, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z edukacją. Z kolei naukę w szkołach ponadpodstawowych rozpoczęło 195 uczniów. Do miejskich przedszkoli przyjęto również 255 nowych przedszkolaków w wieku od 3 do 6 lat. We wszystkich placówkach oświatowych podlegających pod Urząd Miasta Świnoujście pracuje 811 osób. W tym gronie znajduje się 577 nauczycieli wspierających dzieci i młodzież na każdym etapie edukacji, a także 234 pracowników obsługi i administracji, dbających o sprawne funkcjonowanie szkół i przedszkoli ■