POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [19.11.2020, 10:00:10] • zachodniopomorskie

Ponad 13 mln zł na modernizację sieci Enei Operator w Zachodniopomorskiem

Ponad 13 mln zł na modernizację sieci Enei Operator w Zachodniopomorskiem

fot. Organizator

Ułatwienia w przyłączaniu do sieci energetycznej odnawialnych źródeł energii, optymalizacja potencjału sieci oraz zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii - to cele projektu realizowanego w Pyrzycach przez Eneę Operator. Projekt otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych, a jego realizacja potrwa do 2023 r.

Mieszkańcy i przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego z okolic Pyrzyc zainteresowani wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i produkcją własnego prądu wkrótce będą korzystać ze zmodernizowanej sieci energetycznej. Głównym elementem projektu Enei Operator jest przebudowa stacji elektroenergetycznej (WN/SN) transformującej wysokie napięcie na średnie w Pyrzycach. Prace obejmą kompleksową modernizację obiektu, w tym wymianę rozdzielnicy średniego napięcia, wymianę transformatorów na jednostki o wyższej mocy, przebudowę części liniowych średniego napięcia, a także modernizację systemu telemechaniki i systemu łączności.

Wartość inwestycji to ponad 13,5 mln zł, w tym 4 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Zarząd Enei Operator i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego podpisali umowę o dofinansowaniu tego ważnego projektu, którego celem jest zwiększenie potencjału sieci elektroenergetycznej do odbioru energii z OZE.

– Podpisanie kolejnej umowy na dofinansowanie naszych działań ze środków Unii Europejskiej wspomaga konsekwentną realizację programu tworzenia sieci inteligentnej na obszarze północno-zachodniej Polski. Realizacja tego projektu pozwoli nam przede wszystkim zdecydowanie efektywniej zarządzać zdalnie siecią, a także zredukować straty energii elektrycznej. Poszerzy również możliwości przyłączania odnawialnych źródeł energii, co jest priorytetem w proekologicznych działaniach Grupy Enea – poinformował Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Korzyści z modernizacji odczują także mieszkańcy innych regionów województwa, ponieważ modernizacja dotyczy stacji energetycznej kluczowej dla sieci w całym regionie. Enea Operator poprawi warunki zasilania, wzrośnie poziom bezpieczeństwa, ciągłości i niezawodności dostaw energii elektrycznej w Zachodniopomorskiem. Zakończenie całości prac przewidziano na 2023 r.

Danuta Tabaka


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem ■
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem■ Piątek: Świnoujski strajk kobiet protestował z hasłem: Macie krew na rękach. Część uczestników została spisana przez policję ■ Co za czasy. Nie było wolnej karetki, a 71 - letniego mężczyznę do śmigłowca LPR-u przewieziono prywatnym samochodem w asyście wozów strażackich! Zobacz film! ■ Rada Miasta Świnoujście jednogłośnie przyjęła apel do Premiera Rządu R.P. o natychmiastowe wstrzymanie przetargu na tereny świnoujskiego oddziału Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia"S.A. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Z informacji przekazanych nam przez poznańską prokuraturę wynika, że w trakcie brawurowej akcji żandarmów zatrzymano 5 osób: 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne oraz zarekwirowano kokainę i marihuanę. Sprawa może mieć charakter rozwojowy, w tle pojawiają się poważne zarzuty. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania, wprowadzenia do obrotu substancji psychotropowych, udzielania środków innym osobom oraz udzielania celem osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. - Wszczęte 25 października śledztwo dotyczy wprowadzenia do obrotu w Świnoujściu i Wolinie substancji psychotropowych, w tym kokaina i inne. Śledztwo prowadzi oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, zatrzymano 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne przedstawiono im zarzuty z art. 56 ust.1, art. 58. ust. 1, art. 59 ust. 1 i 62. ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie przeszukań zabezpieczono narkotyki: marihuanę i kokainę – informuje rzecznik poznańskiej prokuratury, Łukasz Wawrzyniak ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■