POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [28.10.2020, 17:35:18] • zachodniopomorskie

Przedsiębiorcy w krytycznej sytuacji. Samorząd Województwa uruchomi kolejne wsparcie

Przedsiębiorcy w krytycznej sytuacji. Samorząd Województwa uruchomi kolejne wsparcie

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami marszalek województwa Olgierd Geblewicz uruchomi specjalne środki dla przedsiębiorców dotkniętych pandemią COVID-19, w tym wsparcie dedykowane branży turystycznej. Takie deklaracje usłyszeli przedsiębiorcy podczas posiedzenia Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. Spotkanie w całości poświęcono trudnej sytuacji regionalnej gospodarki i licznym postulatom Północnej Izby Gospodarczej do rządu. Przedsiębiorcy są przekonani, że bez zawieszenia składek na ZUS czy specjalnych środków obrotowych wielu zbankrutuje.

– Jeśli nic nie zrobimy, to będziemy mieli dwukrotnie wyższe bezrobocie, puste biurowce – alarmowała prezes Północnej Izby Gospodarczej Hanna Mojsiuk. – Dziś płacimy podwójny ZUS, ten obecny i ten zawieszony z wiosny. Jeśli będzie drugi lockdown, to jak utrzymamy wskaźniki zatrudnienia, czyli warunki rządowych pożyczek z PFR ? Zniknie z rynku 40-50% małych firm – mówił z kolei wiceprezes Północnej Izby Gospodarczej Andrzej Sobczyk.

Zachodniopomorscy przedsiębiorcy za pośrednictwem parlamentarzystów zaapelowali do rządu o obniżenie stawek VAT, odroczenie płatności na ZUS, pomoc w dostępie do kredytów obrotowych, ochronę przedsiębiorców przed zajęciami komorniczymi. Według wyliczeń firm w ramach rządowych tarcz nie zostały wykorzystane wszystkie środki, a może chodzić nawet o 100 mld zł. Północna Izba Gospodarcza apeluje, by te środki skierować na takiej branże jak gastronomia czy fitness, które najmocniej odczuły kryzys. Wskazywano, że budżet państwa na przyszły rok nie zakłada środków dla przedsiębiorców, a w ich ocenie takie być powinny. Przedsiębiorcy protestują również przeciwko rządowym planom opodatkowania spółek komandytowych. Zgłaszane przez przedsiębiorców postulaty mają być zaprezentowane w Sejmie. W dyskusji nie wzięli udziału posłowie rządzącego Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz nie ukrywał zaniepokojenia sygnałami docierającymi od przedsiębiorców o nowych regulacjach i zadeklarował dalszą otwartość na współpracę.

– Druga fala pandemii, mocniejsza, zaskoczyła ten rząd. Staramy się wspierać przedsiębiorców od samego początku pandemii. Rekonstrukcja rządu spowodowała, że nasze wnioski o wykorzystywanie funduszy unijnych, utknęły pomiędzy różnymi departamentami. Obecnie nie wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność za bieżące działania. Ponowię pismo do ministra Jarosława Gowina o danie nam zielonego światła, by amortyzować to uderzenie pandemii. Powinniśmy wspólnie mocno domagać się jasnych reguł wobec obecnej sytuacji, jak i pełnego lockdownu, który jest zapowiadany od piątku. Jesteśmy do dyspozycji, jeśli będą uruchamiane kolejne narzędzia, to będziemy w dialogu. Jeszcze w grudniu będziemy realizowali nowe konkursy na podtrzymanie miejsc pracy w naszej gospodarce, podnoszenie konkurencyjności – zadeklarował Olgierd Geblewicz.

Chodzi o 50 mln zł zaplanowane na drugą falę pandemii koronawirusa. 30 mln ma zostać skierowane do zachodniopomorskich przedsiębiorców działających w obszarze inteligentnych specjalizacji lub w branżach bezpośrednio z nimi związanymi, a 20 mln zł wesprze sektor turystyki.

Jeszcze wiosną w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego Województwo Zachodniopomorskie przekazało Powiatowym Urzędom Pracy ponad 72 mln zł z RPO WZ 2014-2020 na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników. Od wiosny w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego Województwo Zachodniopomorskie uruchomiło dla przedsiębiorców ponad 200 mln zł.

Marszałek przypomniał, że środki regionalne są zbyt małe, by dać oddech zachodniopomorskim przedsiębiorcom. Konieczne jest m.in. zawieszenie opłat na ZUS.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Gabinet Marszałka


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem ■
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem■ Piątek: Świnoujski strajk kobiet protestował z hasłem: Macie krew na rękach. Część uczestników została spisana przez policję ■ Co za czasy. Nie było wolnej karetki, a 71 - letniego mężczyznę do śmigłowca LPR-u przewieziono prywatnym samochodem w asyście wozów strażackich! Zobacz film! ■ Rada Miasta Świnoujście jednogłośnie przyjęła apel do Premiera Rządu R.P. o natychmiastowe wstrzymanie przetargu na tereny świnoujskiego oddziału Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia"S.A. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Z informacji przekazanych nam przez poznańską prokuraturę wynika, że w trakcie brawurowej akcji żandarmów zatrzymano 5 osób: 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne oraz zarekwirowano kokainę i marihuanę. Sprawa może mieć charakter rozwojowy, w tle pojawiają się poważne zarzuty. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania, wprowadzenia do obrotu substancji psychotropowych, udzielania środków innym osobom oraz udzielania celem osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. - Wszczęte 25 października śledztwo dotyczy wprowadzenia do obrotu w Świnoujściu i Wolinie substancji psychotropowych, w tym kokaina i inne. Śledztwo prowadzi oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, zatrzymano 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne przedstawiono im zarzuty z art. 56 ust.1, art. 58. ust. 1, art. 59 ust. 1 i 62. ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie przeszukań zabezpieczono narkotyki: marihuanę i kokainę – informuje rzecznik poznańskiej prokuratury, Łukasz Wawrzyniak ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■