POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [20.10.2020, 19:53:03] • Szczecin

Szczeciński Salon Poezji z Arturem Barcisiem i inne wydarzenia w Zamku online

Szczeciński Salon Poezji z Arturem Barcisiem i inne wydarzenia w Zamku online

A Barciś FOT. Franciszek Barciś(fot. Organizator )

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, w trosce o zdrowie odwiedzających, przeniósł część swojej działalności do sieci. Online będą dostępne niektóre spotkania i prezentacje filmowe.

Październikowy Szczeciński Salon Poezji z Arturem Barcisiem odbędzie się bez udziału publiczności. Wydarzenie będzie rejestrowane i wyemitowane później online w formie czasowo dostępnej. Materiał znajdzie się na stronie internetowej Zamku – zamek.szczecin.pl w środę, 28 października o godzinie 18.00. Spotkanie będzie można oglądać tylko do czwartku 29 października do godz. 22.00.
Artur Barciś zaprezentuje program „Wierszyki pandemiczne i inne okoliczności", podczas którego czytał będzie własne teksty. To kolejna, tym razem literacka, odsłona działalności wybitnego, wszechstronnego aktora.
Artur Barciś ukończył PWSTiF w Łodzi w 1979 r. Pracował w Teatrze na Targówku i Teatrze Narodowym. Od 1984 roku jest członkiem zespołu Teatru Ateneum w Warszawie. Znany jest m.in. z filmów Krzysztofa Kieślowskiego (Bez końca, Dekalog I – IX, Krótki film o miłości, Krótki film o zabijaniu) oraz ról w filmach: Ucieczka z kina „Wolność", Kapitan Kwiatkowski, Pitbull, Sztuka kochania, jak też wielu popularnych seriali telewizyjnych. Zyskał sympatię telewidzów m.in. dzięki rolom w serialach Miodowe lata i Ranczo. Świetnie wypada zarówno w rolach komediowych, jak i dramatycznych.

Prowadzenie Michał J. Kawecki.


Wcześniej Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na filmowe wspomnienie o profesorze Bogdanie Matławskim. Znakomity kulturoznawca, etnolog, etnomuzykolog, znawca kultury ludowej Pomorza Zachodniego zmarł 14 października 2020 r. W ostatnich latach powstały dwa filmy dokumentalne opowiadające o tej niezwykłej postaci, które będzie można obejrzeć na stronie internetowej Zamku i zamkowym profilu na Facebooku.
W środę, 21 października o godz. 18.00 dostępny będzie obraz Michała i Pawła Kulików „Mateczniki". Dokument miał swoją premierę w roku bieżącym. Kooproducentem jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.
Dokument opowiada o pracy profesora Matławskiego nad monografią o rodzinnej, nadodrzańskiej wsi Żabnica. Poszukując materiałów badacz zauważył, że losy powojennych mieszkańców, budowanie własnej tożsamości, są podobne dla całego obszaru województwa. Dostrzegł jednocześnie niemiecką przeszłość tych ziem oraz podobieństwo losów byłych i obecnych mieszkańców – trudną sytuację przybyszów zasiedlających zachodniopomorskie oraz dramat niemieckich wysiedleńców. Zwrócił uwagę na to, że wojna i wszelkie totalitaryzmy są złem niszczącym dorobek pokoleń.

W czwartek, 22 października na zamkowej stronie internetowej o godzinie 18.00, zaprezentowany zostanie film Iwony Gacparskiej „Siła korzeni jest w nas. Rzecz o Bogdanie Matławskim". Obraz, który swoją premierę miał w 2019 roku, pokazuje m.in. miejsca, z którymi profesor był związany - rodzinną Żabnicę oraz Drawno, Łobez, Kamień Pomorski, gdzie odbywają się festiwale muzyki ludowej, które współtworzył jako juror czy pomysłodawca. Poznajemy osobowość i działalność prof. Matławskiego przez pryzmat jego życia, marzeń i dążeń, jego pracy naukowej i miłości do muzyki, która towarzyszyła mu od najmłodszych lat.
Film zrealizowany został dzięki wsparciu Województwa Zachodniopomorskiego. Koproducentem był Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Ponadto, w sobotę 24 października od godziny 10.00 online dostępny będzie film „Zegar zamkowy". Krótki dokument o jednym z najbardziej charakterystycznych zabytkowych elementów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Powstały w XVII wieku zegar zachwyca m.in. oryginalnym wyglądem.

Monika Adamowska,
rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Policjanci z Komenda Miejska Policji w Świnoujściu w piątek otrzymali z rąk Komendanta Miejskiego Policji w Świnoujściu – insp. Jarosława Czaja przedterminowe akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Komenda Miejski Policji w Świnoujściu – insp. Jarosław Czaja w towarzystwie zastępcy, naczelników oraz kierowników wręczył policjantom akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Nominacje otrzymało czterech stróżów prawa z 44 Wysp: 2 w korpusie aspiranckim oraz 2 w korpusie podoficerów. ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 27 listopada (środa) o godz. 17:00 – do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 15) na spotkanie z popularnym i lubianym aktorem Robertem Gonerą. Wstęp wolny! ■ "UZDROWISKO ŚWINOUJŚCIE" S.A. uprzejmie informuje wszystkich swoich emerytów o zgłaszanie się do Zarządu Spółki przy ul. Nowowiejskiego 2 w Świnoujściu w celu pobrania świadczenia Świątecznego. Kontakt telefoniczny: 91 321 44 47 ■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 15 listopada (piątek) o godz. 17:00 - na spotkanie z aktorką Marią Pakulnis połączone z prezentacją książki pt.:"Moja nitka". Prowadzenie red. Marcin Michrowski. Wstęp wolny! ■