POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [17.10.2020, 21:47:15] • Szczecin

Zbiór żołędzi na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie

Zbiór żołędzi na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie

fot. Organizator

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie trwa zbiór żołędzi. W Nadleśnictwach m.in. Dobrzany, Bolewice, Smolarz, gdzie jest możliwość zbioru nasion, prace idą pełną parą.

- Z zebranych nasion zostanie wyhodowane kolejne pokolenie dębów. Żołędzie zbieramy w specjalnie do tego celu wyznaczonych fragmentach lasu, nazywanych drzewostanami nasiennymi. Wyróżniają się bardzo dobrą jakością i zdrowotnością, co sprawia, że sadzonki wyhodowane z żołędzi zebranych w tych lasach będą również silne i zdrowe – mówi Jolanta Gaczyńska z Nadleśnictwa Bolewice.

Na szkółkach leśnych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wysiewa się rocznie ok. 75 ton żołędzi.

Zbiór żołędzi na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie

fot. Organizator

Nasiona dębu po zebraniu muszą przejść proces przygotowania do wysiewu. Na początek poddawane są spławianiu w celu oddzielenia nasion zdrowych od uszkodzonych. W trakcie spławiania nasiona zostają umieszczone w beczkach z wodą. Nasiona zdrowe opadają na dno, a te które są suche lub spasożytowane przez owady lub grzyby, wypłyną na wierzch. Uszkodzone nasiona trafiają do lasu jako karma dla zwierząt.

Równolegle pobierana jest próbka żołędzi i wysyłana do oceny, którą wykonują Stacje Oceny Nasion. Ocenie podlega żywotność nasion, w przypadku żołędzi kroi się nasiona i określa procent nasion zdrowych w partii.

Następnym etapem jest tzw. termoterapia. W specjalnych do tego celu przeznaczonych kotłach, żołędzie przez 2,5 godziny są zanurzone w wodzie o temperaturze 41°C. Termoterapia ma na celu zabicie grzyba Ciboria batschiana, który występuje w nasionach.

Po przeprowadzeniu spławiania i termoterapii oraz podsuszeniu nasion do odpowiedniej wilgotności, żołędzie są zaprawiane specjalnymi środkami ochrony roślin i przechowane w beczkach w specjalnych chłodniach do wiosny następnego roku. Wiosną zostaną wysiane na szkółce, a ze szkółki po dwóch, trzech latach młode sadzonki trafiają na powierzchnie leśne.

Fot. G. Gaczyński (Nadleśnictwo Bolewice)
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■