POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [19.10.2020, 09:57:16] • Polska

Jak dbać o zdrowie psychiczne i zachować równowagę w życiu?

Jak dbać o zdrowie psychiczne i zachować równowagę w życiu?

fot. Organizator

Większość z nas słysząc termin zdrowie psychiczne myśli raczej o zaburzeniach i chorobach, a nie o zdrowiu i dbaniu o nie na co dzień. Tymczasem warto, szczególnie w obliczu doświadczeń związanych z pandemią, kiedy wiele osób czuje się niepewnie w obecnej sytuacji, zatroszczyć się o własne dobre samopoczucie i zdrowie nie tylko fizyczne. Jak dbać o zdrowie psychiczne i zachować życiową równowagę?

WHO definiuje zdrowie psychiczne jako stan składający się z trzech czynników: optymalna kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychicznego oraz utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. Eksperci podkreślają, że brak rozpoznanej choroby psychicznej wcale nie musi oznaczać zdrowia psychicznego. Mówiąc o zdrowiu psychicznym ważnym kryterium jest poczucie zadowolenia z życia, a nie tylko brak choroby.

Zagrożenia dla zdrowia psychicznego
Ostatni gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem oraz związane z tym restrykcje i obostrzenia sprawiają, że podobnie jak w pierwszych miesiącach pandemii, wiele osób ponownie odczuwa trudne emocje takie jak niepokój, lęk, frustracja czy złość. W takich sytuacjach łatwiej nam stracić kontrolę nad swoim zachowaniem i coraz trudniej racjonalnie podejmować codzienne decyzje, gubiąc się w tym co dla nas ważne. Dodatkowo praca zdalna bądź hybrydowa może powodować poczucie osamotnienia i braku stabilizacji. To wszystko często odbija się na naszej diecie i powoduje, że zapominamy o tym, by dbać o siebie, czyli jeść zdrowo i być aktywnym fizycznie.

„Obecna sytuacja i związany z nią coraz większy stres, a do tego ogólnie szybkie tempo życia i brak czasu na odpoczynek, przekładają się na wzrost zaburzeń w sferze emocjonalnej i psychicznej wśród Polaków. Objawy np. depresji i nerwicy stają się coraz bardziej powszechne i występują u coraz młodszych osób. Dlatego tak bardzo rośnie znaczenie dbania o własne samopoczucie i zdrowie psychiczne. Człowiek w dobrostanie psychicznym dużo łatwiej radzi sobie z trudnymi sytuacjami, z ograniczeniami zewnętrznymi i ma większą motywację do samorozwoju. Dobra kondycja psychiczna, równowaga emocjonalna skutkuje lepszym funkcjonowaniem na co dzień i pozwala pełniej angażować się w życie rodzinne, zawodowe i wszelkie aktywności społeczne.” – mówi psycholog dr Lilia Suchocka z Katedry Psychologii UJK Kielce, ekspert kampanii Słodka Równowaga.

Równowaga kluczem do zdrowia
Każdy czasami doświadcza poczucia smutku, zmęczenia, rozdrażnienia, niepokoju czy lęku. Jeżeli uczucia te nie są bardzo nasilone i nie powodują istotnej dezorganizacji naszego życia, jeśli towarzyszą jakiejś większej zmianie w życiu, są naturalną reakcją naszego organizmu. Nie należy ich jednak lekceważyć, dobrze jest potraktować je jako sygnał z naszego organizmu, że należy o siebie zadbać. Jak to zrobić? Kluczem do sukcesu może okazać się słowo RÓWNOWAGA. Jest ona bardzo potrzebna praktycznie we wszystkich obszarach życia, zarówno w sferze zawodowej, osobistej, jak i społecznej.
Zdrowiu psychicznemu zdecydowanie sprzyja zdrowie fizyczne. Powszechnie wiadomo, że sposób odżywiania ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Moda na „zdrowe odżywianie” kojarzy nam się ze wspaniałą sylwetką, umięśnionym ciałem, zdrową skórą. Ale przecież jedzenie wpływa nie tylko na ciało, ale też na nasz układ nerwowy. Wspomagają go produkty bogate w witaminy z grupy B (drób, orzechy, szpinak, warzywa strączkowe), a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (ryby i oleje roślinne).

Dbając o zdrowie fizyczne należy jednak pamiętać o zachowaniu równowagi, balansu pomiędzy nim a troską o nasze samopoczucie. Zdrowa dieta powinna być dla nas źródłem dobrego samopoczucia. Warto pilnować, by nie wieszać poprzeczki zbyt wysoko i nie stawiać sobie zbyt wygórowanych oczekiwań i restrykcyjnych zasad. Trzeba znaleźć równowagę pomiędzy narzucaniem sobie ograniczeń a potrzebami naszego organizmu, inaczej kurczowe trzymanie się obranych zasad może powodować dodatkowy stres i frustrację. Jeśli na przykład lubimy słodycze, jeden słodki deser raz na jakiś czas nie zrujnuje naszego zdrowego odżywiania, a może zdecydowanie poprawić nasz nastrój i być motywacją do dalszego wysiłku. Co ciekawe, badania pokazują, że w sytuacji, kiedy brakuje nam poczucia bezpieczeństwa, chętniej sięgamy po słodkie produkty. Przyjemność związana z jedzeniem produktów słodkich o wysokim indeksie glikemicznym związana jest ze zwiększeniem produkcji insuliny, co usprawnia produkcję neuroprzekaźnika o nazwie serotonina (hormonu szczęścia). Większa ilość tej substancji pomaga zachować dobry nastrój i działa antydepresyjnie.

Nieoceniony wpływ na zdrowie psychiczne poza zdrową dietą ma też regularna aktywność fizyczna. Zwiększa ona uwalnianie endorfin, które łącząc się z receptorami opioidowymi w ośrodkowym układzie nerwowym, działają przeciwbólowo i znacząco podnoszą nasz nastrój. Jednak i tu warto pamiętać o zasadach zachowania równowagi. By być aktywnym fizycznie nie musimy od razu uprawiać sportów wyczynowych, możemy wybrać aktywność która będzie dla nas źródłem satysfakcji a nie przykrym obowiązkiem. Ważne jest, aby była podejmowana regularnie, około 2-3 razy w tygodniu. To pomoże pozbyć się napięcia, zredukować stres oraz zmniejszyć uczucie podenerwowania i rozdrażnienia.

Szukajmy w życiu drobnych przyjemności
Warto również pamiętać, że człowiek to nie tylko ciało, ale także nasza psychika. Zdrowie psychiczne to równowaga pomiędzy dbaniem o potrzeby ciała i umysłu, dlatego też, aby je utrzymać, warto zacząć doceniać małe rzeczy, które sprawiają nam radość i są doskonałym pożywieniem dla naszego umysłu. Czasami uśmiech, dobre słowo czy chwila przyjemności podczas delektowania się smacznym pączkiem czy krewetkami, jest w stanie zdziałać cuda dla naszego samopoczucia i przypomnieć, że radość z życia składa się również z takich krótkich chwil. Są one niezwykle wartościowe, a przeżywane w towarzystwie, w atmosferze otwartości i akceptacji mogą działać jak najlepsze lekarstwo i pomóc cieszyć się zdrowiem psychicznym przez lata.

Kampania „Słodka równowaga”
Celem kampanii jest edukacja w zakresie roli cukru w diecie człowieka oraz pokazanie, że produkty zawierające cukier mogą stanowić element zdrowej i zbilansowanej diety, połączonej z aktywnym trybem życia.
Więcej informacji na www.slodkarownowaga.pl

Katarzyna Szczypek-Moczulska


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych zostało odwołane. O nowym terminie zostaną Państwo powiadomieni. Z poważaniem Grzegorz Koss Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych ■ Rok temu, 24 marca, tragiczne wydarzenie wstrząsnęło mieszkańcami: śmierć trzynastoletniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 (przy ulicy Kościuszki) pozostaje zagadką, budząc pytania o bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Trzy tygodnie przed tym nieszczęśliwym porankiem, chłopiec doświadczył przemocy ze strony kolegi z klasy na terenie dawnej "Penelopy", zdarzenie to zostało zarejestrowane przez kamery. Bójkę oglądało i nagrywało wielu uczniów. Następstwa tego zdarzenia były na tyle poważne, że matka chłopca zdecydowała się na wyjazd do Szczecina na wykonanie tomografii komputerowej głowy dziecka. Lekarz wydał zaświadczenie zwalniające 13-latka z zajęć wf. Chłopiec nadal się źle czuł. ■ Linie 5 i 5T wracają na stałą trasę "Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od piątku 22 marca 2024 r.: · linie 5 i 5T wracają na stałą trasę w związku z otwarciem ul. Mostowej dla ruchu pojazdów samochodowych, · tymczasowa linia 5O przestanie kursować, · rozkłady jazdy dostępne będą na stronie: www.ka.swinoujscie.pl Szczegółowych informacji udziela całodobowo dyspozytor Spółki pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504. Zachęcamy pasażerów o dokonywanie zakupu biletów i karnetów: · z wykorzystaniem aplikacji GoPay, mPay; · poprzez kasowniki – biletomaty do płatności bezgotówkowych; · w wyznaczonych punktach sprzedaży biletów ■ Od teraz w nocy za dyżur aptek uważane są te pełnione przez kolejne 2 godziny zegarowe między 19:00 a 23:00. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Świnoujście Nr 168/2024 z 11 marca 2024 roku określono, że dyżury w porze nocnej na terenie miasta w 2024 roku w godzinach 21:00 – 23:00, będą pełnione przez Aptekę „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzka 21, zaczynając od 16 marca 2024 roku ■ Kradzież aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawidłowości w Collegium Humanum zarządził przyjrzenie się dyplomom kandydatów do spółek Skarbu Państwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. Wśród polityków i działaczy obecnej większości rządzącej zaczęło się ukrywanie związków z Collegium Humanum ■ W sobotę, 2 marca, około godziny 18:00, na ogrodach działkowych, wjazd na końcu ulicy Krzywej, doszło do brutalnego ataku na kobietę. Zdarzenie miało miejsce kilkadziesiąt metrów za świetlicą ogródków działkowych. Ofiara, która doznała obrażeń głowy oraz klatki piersiowej, została niezwłocznie przewieziona do szpitala w Świnoujściu. Niestety, mimo usilnych starań, kobieta zmarła ■ Dostaliśmy list od Mieszkańca Ognicy na temat remontu ulicy Mostowej. "Witam serdecznie Panie redaktorze. Zwracam się z prośbą o zainteresowanie remontem ulicy Mostowej. W ciągu tej drogi występuje mostek na rzece Ognica. Mostek jest w stanie agonalnym. Odpowiada za odwodnienie znajdujących się w około łąk, pastwisk. Z obserwacji wynika że firma, która wykonuje remont nie zamierza poprawić naprawić zapadnięty mostek i dzięki temu udrożnić przepływ wody. Wprost przeciwnie w wyniku zagęszczania ziemi i tłucznia betonowego przepusty pod mostkiem są coraz bardziej zagłębiane. Jeśli tak ma wyglądać remont to lepiej byłoby nie ruszać tej drogi. Proszę o zainteresowanie. Pozdrawiam. Mieszkaniec Ognicy." ■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego ■ W środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie ogłoszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Jednym z laureatów został Jarosław Molenda i jego książka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, którą opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■