POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [12.10.2020, 12:15:14] • zachodniopomorskie

Kryzys pokazuje jak ważną rolę pełnią europejskie regiony

Kryzys pokazuje jak ważną rolę pełnią europejskie regiony

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Rola Regionów w odbudowie gospodarczej Unii Europejskiej po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19 była jednym z głównych tematów dyskusji Europejskiej Partii Ludowej w Europejskim Kongresie Regionów. Obradom przewodniczył marszałek Olgierd Geblewicz, a w posiedzeniu wziął udział Donald Tusk. W Brukseli rusza Europejski Tydzień Regionów i Miast, największe wydarzenie poświęcone polityce regionalnej i platforma komunikacji, sprzyjająca tworzeniu sieci kontaktów oraz wymianie doświadczeń.

Podejmowanie decyzji dotyczących szpitali, szkół czy lokalnych przedsiębiorstw pokazało, jak wiele odpowiedzialności spoczywa dziś na samorządach. W ocenie Donalda Tuska samorządy od początku kryzysu odgrywają ogromną rolę w zarządzaniu kryzysem na szczeblu lokalnym i regionalnym, gdzie kierują się doświadczeniem, dostosowaniem do potrzeb mieszkańców i uwzględniają lokalną specyfikę. Dzięki temu są skuteczne.

- Aby jakiekolwiek działanie było skuteczne, musi być zrozumiałe i zaakceptowane przez naszych obywateli. To jest wyzwanie i piękno demokracji. A kto inny niż wy, moi przyjaciele - wy, którzy jesteście najbliżej obywateli Europy - może im lepiej wyjaśnić, co dla nich robimy?

NextGenerationEU to tylko pierwszy krok w walce z katastrofalnym wpływem, jaki COVID-19 wywarł na cały nasz sposób życia. Na pewno jest to kluczowy krok. Powiedziałbym, że nawet historyczny. Ale teraz nadszedł czas, aby urzeczywistnić podjęte przez nas zobowiązania. Nadszedł czas, by okazać europejską solidarność w działaniu. W przeciwnym razie stracimy całą naszą wiarygodność w oczach naszych obywateli, a także ich zaufanie – powiedział Donald Tusk.

W ocenie przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej samorządy są dziś ambasadorami Europy w miastach oraz regionach, a także pomagają utrzymać kontakt instytucjami europejskimi. Sprawiają, że głos obywateli może być słyszany w Brukseli. Według Donalda Tuska takie kwestie, jak zrównoważone podejście do migracji czy relacje z sojusznikami, które były przedmiotem dyskusji przed pandemią, nie zniknęły, a wręcz wrócą ze zwiększoną siłą. Przewodniczący EPL podkreślił również, że czas kryzysu nie może być pretekstem do naginania praw człowieka i obywatela, demokracji i rządów prawa.
Podczas posiedzenia EPL powróciły postulaty o konieczności modernizacji europejskiej demokracji, do czego niezbędne jest zwiększenie roli władz lokalnych i regionalnych, które cieszą się sporym zaufaniem i są swoistymi ambasadorami instytucji europejskich w terenie.

- Jako członkowie Europejskiego Komitetu Regionów z zadowoleniem przyjęliśmy plan naprawy gospodarczej, który stworzył konkretne możliwości ochrony naszych mieszkańców i ożywienia gospodarki, zwłaszcza sektorów, które ucierpiały w wyniku pandemii, takich jak MŚP. Pod przewodnictwem prezydencji niemieckiej, Unia Europejska wykazała się jednością, ambicją i prawdziwą wolą osiągnięcia ogromnego postępu. Grupa EPL w EKR pragnie, by w ramach projektu europejskiego wzmocniono rolę szczebla regionalnego i lokalnego.

Dwuwymiarowy model Europy, oparty na instytucjach UE i rządach krajowych, ukazał swoje ograniczenia. UE musi ewoluować i odnawiać swoją strukturę w bardziej demokratyczny, trójwymiarowy sposób: na poziomie europejskim, krajowym, a także regionalnym i lokalnym – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Podczas posiedzenia EPL omawiano również aktualną sytuację w Polsce, w tym tendencję do centralizacji i odbierania uprawnień samorządom, czego przykładem jest możliwość ewentualnego podziału województwa mazowieckiego.

Dyskusja odbyła się w przededniu Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Trwające od 12 do 17 października wydarzenie jest poświęcone polityce regionalnej. W ciągu ostatnich 17 lat Impreza stała się platformą komunikacji i tworzenia sieci kontaktów. Regiony i miasta uczestniczą w opracowywaniu większości polityk UE. Według szacunków instytucji europejskich władze publiczne szczebla niższego niż krajowy w UE odpowiadają za jedną trzecią wydatków publicznych (2 100 mld EUR rocznie) oraz dwie trzecie inwestycji publicznych (około 200 mld EUR), które często wydatkowane są według przepisów prawnych UE.
Szczegóły: europa.eu/regions-and-cities/programme/programme-glance_en

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem ■
■ Ogrody działkowe Nad Zalewem z przerwą w dostawie prądu 24 listopada ENEA Operator sp. z o.o. - planowane wyłączenia. Obszar Świnoujście w dniach: 2020-11-24, w godzinach: 24 lis 08:00 - 24 lis 17:00 w miejscowości Świnoujście ogrody działkowe Nad Zalewem■ Piątek: Świnoujski strajk kobiet protestował z hasłem: Macie krew na rękach. Część uczestników została spisana przez policję ■ Co za czasy. Nie było wolnej karetki, a 71 - letniego mężczyznę do śmigłowca LPR-u przewieziono prywatnym samochodem w asyście wozów strażackich! Zobacz film! ■ Rada Miasta Świnoujście jednogłośnie przyjęła apel do Premiera Rządu R.P. o natychmiastowe wstrzymanie przetargu na tereny świnoujskiego oddziału Morskiej Stoczni Remontowej "Gryfia"S.A. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Z informacji przekazanych nam przez poznańską prokuraturę wynika, że w trakcie brawurowej akcji żandarmów zatrzymano 5 osób: 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne oraz zarekwirowano kokainę i marihuanę. Sprawa może mieć charakter rozwojowy, w tle pojawiają się poważne zarzuty. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące posiadania, wprowadzenia do obrotu substancji psychotropowych, udzielania środków innym osobom oraz udzielania celem osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej. - Wszczęte 25 października śledztwo dotyczy wprowadzenia do obrotu w Świnoujściu i Wolinie substancji psychotropowych, w tym kokaina i inne. Śledztwo prowadzi oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, zatrzymano 3 żołnierzy i 2 osoby cywilne przedstawiono im zarzuty z art. 56 ust.1, art. 58. ust. 1, art. 59 ust. 1 i 62. ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W trakcie przeszukań zabezpieczono narkotyki: marihuanę i kokainę – informuje rzecznik poznańskiej prokuratury, Łukasz Wawrzyniak ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■