POGODA

Reklama


Wydarzenia

8 Flotylla Obrony Wybrzeża • Piątek [26.09.2008, 17:11:32] • Region

ĆWICZENIA ZAKOŃCZONE

ĆWICZENIA ZAKOŃCZONE

fot. Mirosław HEBERLEJ

Osiąganie dominacji na morzu, bezpieczeństwo morskich szlaków komunikacyjnych oraz wsparcie sił lądowych od strony morza w ramach połączonej operacji obronnej – to główne zadanie sił Marynarki Wojennej podczas trwającego od 19 do 26 września ćwiczenia operacyjnego „ANAKONDA 2008”.

Do udziału w ćwiczeniu Marynarka Wojenna skierowała 19 okrętów i jednostek zabezpieczenia, lotnictwo morskie, specjalistyczne jednostki brzegowe oraz stanowiska dowodzenia.

ĆWICZENIA ZAKOŃCZONE

fot. Piotr Płuciennik

Do komponentu morskiego 8. Flotylla Obrony Wybrzeża wydzieliła okręty transportowo-minowe ORP „GNIEZNO” i ORP „POZNAŃ”, trałowce ORP „DĄBIE”, ORP „SARBSKO”, ORP „NECKO”, ORP „MAMRY”, ORP „WIGRY” oraz niszczyciela min ORP „CZAJKA”. W ćwiczeniu uczestniczyły ponadto pododdziały z 30. Kompanii Chemicznej, 8. Batalionu Saperów oraz 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego.

ĆWICZENIA ZAKOŃCZONE

fot. Jacek Kwiatkowski

Scenariusz ćwiczenia zakładał konflikt pomiędzy fikcyjnymi państwami. Marynarka Wojenna we współdziałaniu z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych uczestniczyła w połączonej operacji obronnej. Celem strategicznym, z punktu widzenia obrony państwa morskiego, było uzyskanie panowania na morzu, kontroli akwenów i zapewnienie bezpieczeństwa własnych szlaków komunikacyjnych. Jednostki MW zwalczały siły morskie przeciwnika oraz wspierały od strony morza siły własne operujące na lądzie. Zasadniczymi zadaniami dla sił Marynarki Wojennej były strzelania rakietowe, desant, likwidacja zagrożeń minowych oraz operacje zwalczania okrętów podwodnych. Przeprowadzone zostały strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych, operacje stawiania min, strzelania ładunków wydłużonych, trałowania, akcje ratownicze, zaopatrywanie jednostek w morzu, a na lądzie działania saperskie, inżynieryjne, łączności, obrony przeciwlotniczej i przeciwchemiczne.

ĆWICZENIA ZAKOŃCZONE

fot. Sławomir Ryfczyński

Równolegle z ćwiczeniem „ANAKONDA 2008” w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbywało się własne ćwiczenie taktyczne pk. „WARGACZ 08”. W trakcie ćwiczenia doskonalono elementy współdziałania z siłami MW i Siłami Powietrznymi. Wykonano szereg strzelań artyleryjskich, poszukiwanie i niszczenie min morskich oraz trening w załadunku i wyładunku techniki wojskowej. Jednostki brzegowe flotylli realizowały zadania wsparcia bojowego oraz zabezpieczenia logistycznego polegające m. in. na rozwinięciu okrętowego punktu likwidacji skażeń, gdzie jednostki pływające zostały poddane zabiegom specjalnym.

W ćwiczeniu poza siłami 8. FOW udział wzięli przedstawiciele ogniw pozamilitarnych, tj. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Świnoujścia oraz przedstawiciele Urzędu Gminy Dziwnów.

oficer prasowy 8.FOW por. mar. Jacek KWIATKOWSKI


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Piątek [26.09.2008, 18:33:52] • [IP: 80.245.179.***]

uuuuffff

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■