POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [12.09.2020, 02:47:14] • Polska

Naturalne wzory zawsze w modzie

Naturalne wzory zawsze w modzie

fot. Organizator

Rysunek słojów drewna i sęków, faktura doskonale imitująca w dotyku drewno, czy zbliżony do naturalnego kamienia wygląd - wszystkie wymienione cechy posiadają prefabrykaty betonowe, których możemy użyć do budowy nawierzchni, murków, ogrodzeń lub schodów.

Drewno i naturalny kamień to surowce stosowane w budownictwie od wieków, zarówno do wznoszenia budynków, jak i ich wykończenia. Z powodzeniem były i są wykorzystywane jako elementy do budowy nawierzchni, a także murków czy stopni. Dziś coraz częściej zastępują je jednak betonowe prefabrykaty.

Dzieje się tak, gdyż prefabrykaty z betonu są specjalnie przygotowane do określonych zastosowań, są łatwe i mało pracochłonne w montażu w porównaniu z naturalnymi materiałami. Prefabrykaty betonowe odpowiadają także rygorystycznym standardom jakościowym, dzięki czemu są one trwałe i odporne na uszkodzenia. Do tego cechują się ciekawym designem, co sprawia, że z roku na rok są coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla surowców naturalnych. Ich olbrzymim atutem jest również cena. – Jakość elementów betonowych doskonale imitujących naturalny kamień czy oddających wyjątkowy charakter drewna jest obecnie bardzo wysoka. Doskonale nadają się one do aranżacji przydomowej przestrzeni, na klimatyczne alejki i ścieżki w ogrodzie, a także do budowy wielu elementów małej architektury. Przy założeniu poprawnego wykonania i właściwej konserwacji potrafią one przetrwać lata, zachowując swoje wizualne walory – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z Polbruk S.A.

Deska z betonu – pomysł na stylowe ścieżki w ogrodzie

Jeśli koncepcja zagospodarowania przestrzeni wokół domu lub projekt ogrodu zakłada wykorzystanie elementów z drewna, warto rozważyć wszystkie zalety i wady wybranego materiału oraz zastanowić się nad alternatywnym wykorzystaniem prefabrykatów betonowych. Wybór drewnianych desek niewątpliwie jest związany z większymi nakładami finansowymi oraz koniecznością regularnej konserwacji nawierzchni. Zasadniczo większość producentów zaleca olejowanie nawierzchni drewnianej dwa razy w roku, w celu utrzymania odpowiedniej estetyki i wyglądu. Ponadto drewno, choć charakteryzuje się wysoką jakością, jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia czy zarysowania. Prefabrykaty betonowe są rozwiązaniem tańszym, trwalszym i nie wymagającym częstej oraz czasochłonnej konserwacji, a równocześnie doskonale oddają klimat i ducha drewnianych desek. Przykładem jest Polbruk Lira. To unikatowa betonowa płyta ogrodowa o grubości 4 cm. Swoim wyglądem do złudzenia przypomina ona drewno. Jest prostokątna i posiada charakterystyczne dla tego materiału spękania, słoje, sęki, a nawet fakturę! Występuje w trzech wymiarach: 25x50, 25x75 i 25x100 cm, co zdecydowanie ułatwia jej układanie, a przy dobrze opracowanym projekcie eliminuje konieczność docinania elementów i w efekcie przekłada się na szybkość wykonania nawierzchni. Deska betonowa jest dostępna w dwóch kolorach – beżowym i brązowym. Barwy te są uniwersalnym rozwiązaniem pasującym zarówno do domów w stylu nowoczesnym, skandynawskim, jak i rustykalnym. Deski betonowe można układać na wiele sposobów np. metodą step by step czyli stosować elementy pojedynczo i w regularnych odstępach. Produkt charakteryzuje się również bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Deski betonowe można konserwować za pomocą specjalnych środków impregnujących do betonu, ale najlepiej zrobić to dopiero po około dwóch latach od ich montażu. Konserwacja pozwoli dodatkowo zabezpieczyć je przed zabrudzeniami i dłużej utrzymać w nienagannym stanie. Betonowa deska ogrodowa to nie jedyny prefabrykat betonowy, który doskonale imituje naturalne surowce. Jeśli planujemy budowę elementów małej architektury ogrodowej lub ogrodzenia, warto przyjrzeć się rozwiązaniom w tym zakresie.

Kamień czy nie kamień – oto jest pytanie

Prefabrykaty betonowe służące do budowy tradycyjnych murków najczęściej przypominają kamień łupany. Mogą one, podobnie jak Polbruk Albero, posiadać nieregularne krawędzie oraz fakturę. Ich naturalny charakter wynika również z faktu, że nawiązują one swoim wyglądem do murków granicznych, które dawniej budowano we Włoszech czy Anglii w celu wytyczenia granic pomiędzy posiadłościami. Dawniej kamienne murki układano z pojedynczych kamieni, które od spodu oraz z wierzchu są płaskie i w ten sposób łączono poszczególne elementy w większe całości. Do budowy murków z prefabrykatów betonowych, doskonale imitujących naturalny kamień, takich jak Albero, wykorzystuje się gotowe moduły. Pojedynczy moduł ma wymiar: 41×7,7×18 cm. Dzięki temu buduje się je zdecydowanie łatwiej i szybciej. Z Albero, który występuje w kolorze alpen i brenta, poza murkami oporowymi można zbudować także wiele oryginalnych aranżacji ogrodowych np. donice na rośliny czy nawet elementy mebli ogrodowych.

Nieco innym rodzajem prefabrykatów o wielofunkcyjnym zastosowaniu jest Polbruk Grando. Są to wielkoformatowe bloczki o prostokątnym kształcie i wymiarach 25x30x15 cm lub 25x60x15 cm. Tym, co powoduje, że wyglądają one jak kamień, jest łamana, lekko chropowata w dotyku faktura. Grando jest ponadto utrzymany w barwach ziemi, czyli kolorach: grafitowym, paloma i piaskowym, co dodaje mu naturalnego wyglądu przypominającego kamień. Podobnie jak w przypadku Albero, można z niego budować donice, murki oporowe, ale także ogrodzenia.

Jeśli zdecydujemy się na jego wybór, a ogród jest położony na nierównym terenie, warto zastanowić się nad niwelacją tych różnic za pomocą stopni Grando z tej samej kolekcji. Ich wysokość wynosi 15 cm, a wymiar stopnicy – 46x100 cm lub 40x100 cm. Dzięki temu są bardzo wygodne w użytkowaniu, a ze względu na swoją monolityczność – mniej podatne na uszkodzenia. Walory techniczno-użytkowe schodów Grando nie są jednak ich jedyną zaletą. W przypadku, gdy chcemy uzyskać „naturalnie kamienny” wygląd ogrodu, można wybrać stopnie o dwóch różnych fakturach: łamanej lub gładkiej.

Ta pierwsza przypomina ciosany kamień, a druga jest zbliżona wyglądem do granitu. W obydwu wersjach do wyboru jest kilka wariantów kolorystycznych, co sprawia, że w praktyce można ich użyć w aranżacjach utrzymanych w wielu różnych stylach.

Prefabrykaty betonowe z powodzeniem zastępują naturalne surowce przy budowie murków, ogrodzeń, stopni i nawierzchni, gdyż doskonale je imitują. Ponadto cechują się większą wytrzymałością i standaryzacją wymiarów oraz kształtów. W tym drugim aspekcie sprowadza się to de facto do mniej czasochłonnego procesu wykonania nawierzchni czy elementów małej architektury, a to przecież czas jest najcenniejszą rzeczą we współczesnym świecie.

Aneta Rymarska
Account Director


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Posiedzenie Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych zostało odwołane. O nowym terminie zostaną Państwo powiadomieni. Z poważaniem Grzegorz Koss Przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych ■ Rok temu, 24 marca, tragiczne wydarzenie wstrząsnęło mieszkańcami: śmierć trzynastoletniego ucznia Szkoły Podstawowej nr 6 (przy ulicy Kościuszki) pozostaje zagadką, budząc pytania o bezpieczeństwo i sprawiedliwość. Trzy tygodnie przed tym nieszczęśliwym porankiem, chłopiec doświadczył przemocy ze strony kolegi z klasy na terenie dawnej "Penelopy", zdarzenie to zostało zarejestrowane przez kamery. Bójkę oglądało i nagrywało wielu uczniów. Następstwa tego zdarzenia były na tyle poważne, że matka chłopca zdecydowała się na wyjazd do Szczecina na wykonanie tomografii komputerowej głowy dziecka. Lekarz wydał zaświadczenie zwalniające 13-latka z zajęć wf. Chłopiec nadal się źle czuł. ■ Linie 5 i 5T wracają na stałą trasę "Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. informuje, że od piątku 22 marca 2024 r.: · linie 5 i 5T wracają na stałą trasę w związku z otwarciem ul. Mostowej dla ruchu pojazdów samochodowych, · tymczasowa linia 5O przestanie kursować, · rozkłady jazdy dostępne będą na stronie: www.ka.swinoujscie.pl Szczegółowych informacji udziela całodobowo dyspozytor Spółki pod numerami telefonów: 91 321 45 40 lub 797 403 504. Zachęcamy pasażerów o dokonywanie zakupu biletów i karnetów: · z wykorzystaniem aplikacji GoPay, mPay; · poprzez kasowniki – biletomaty do płatności bezgotówkowych; · w wyznaczonych punktach sprzedaży biletów ■ Od teraz w nocy za dyżur aptek uważane są te pełnione przez kolejne 2 godziny zegarowe między 19:00 a 23:00. Zarządzeniem Prezydenta Miasta Świnoujście Nr 168/2024 z 11 marca 2024 roku określono, że dyżury w porze nocnej na terenie miasta w 2024 roku w godzinach 21:00 – 23:00, będą pełnione przez Aptekę „Centrum Zdrowia” przy ul. Grunwaldzka 21, zaczynając od 16 marca 2024 roku ■ Kradzież aut w Polsce w 2023 to wzrost prawie 36 proc. do poprzedniego roku ■ Premier Donald Tusk po ujawnieniu przez "Newsweeka" nieprawidłowości w Collegium Humanum zarządził przyjrzenie się dyplomom kandydatów do spółek Skarbu Państwa. Nikt z dyplomem tej uczelni nie ma szans na stanowisko. Wśród polityków i działaczy obecnej większości rządzącej zaczęło się ukrywanie związków z Collegium Humanum ■ W sobotę, 2 marca, około godziny 18:00, na ogrodach działkowych, wjazd na końcu ulicy Krzywej, doszło do brutalnego ataku na kobietę. Zdarzenie miało miejsce kilkadziesiąt metrów za świetlicą ogródków działkowych. Ofiara, która doznała obrażeń głowy oraz klatki piersiowej, została niezwłocznie przewieziona do szpitala w Świnoujściu. Niestety, mimo usilnych starań, kobieta zmarła ■ Dostaliśmy list od Mieszkańca Ognicy na temat remontu ulicy Mostowej. "Witam serdecznie Panie redaktorze. Zwracam się z prośbą o zainteresowanie remontem ulicy Mostowej. W ciągu tej drogi występuje mostek na rzece Ognica. Mostek jest w stanie agonalnym. Odpowiada za odwodnienie znajdujących się w około łąk, pastwisk. Z obserwacji wynika że firma, która wykonuje remont nie zamierza poprawić naprawić zapadnięty mostek i dzięki temu udrożnić przepływ wody. Wprost przeciwnie w wyniku zagęszczania ziemi i tłucznia betonowego przepusty pod mostkiem są coraz bardziej zagłębiane. Jeśli tak ma wyglądać remont to lepiej byłoby nie ruszać tej drogi. Proszę o zainteresowanie. Pozdrawiam. Mieszkaniec Ognicy." ■ Jarosław Siergiej nowym prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Spółka Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście jest odpowiedzialna za zarządzanie dwoma ważnymi portami w województwie zachodniopomorskim. Port w Szczecinie oraz port w Świnoujściu odgrywają kluczową rolę w obsłudze morskiego transportu towarowego ■ W środę w Bibliotece Narodowej w Warszawie ogłoszono wyniki 22. konkursu o Nagrody „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Jednym z laureatów został Jarosław Molenda i jego książka „Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika”, którą opublikowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. ■ Projekt pod wodą: Dlaczego Park Zdrojowy w Świnoujściu nie wytrzymał deszczu? Park Zdrojowy w Świnoujściu jest znanym miejscem wypoczynku i rekreacji. Obszar pomiędzy ulicami Sikorskiego a Chrobrego został zalany wodą, co stanowi znaczny problem dla terenu, który jeszcze niedawno przechodził proces rewitalizacji. Ostatni, trzeci etap renowacji miał na celu odnowienie i przywrócenie blasku tej zielonej przestrzeni. Jednak pomimo zapewnień o kompleksowym podejściu do projektu, dzisiaj widoczne są poważne niedociągnięcia. Brak odpowiedniego systemu odwodnienia jest najbardziej widoczny w chwili, gdy deszcz pada; nie muszą to być ulewy, aby teren parku zamienił się w rozlewisko ■ W ostatni weekend (3,4 luty) zespoły ratownictwa medycznego udzielały pomocy 18 razy. Były to wezwania do zaburzeń i problemów kardiologicznych, zasłabnięć, duszności, infekcji, krwawienia z przewodu pokarmowego, udaru, jednego zdarzenia drogowego i złego samopoczucia ■