Zmala³a liczba wakacyjnych zdarzeñ na przejazdach kolejowo-drogowych. W lipcu i sierpniu by³y 23 wypadki na przejazdach, w tym 21 z udzia³em pojazdów, pozosta³e z lud¼mi. W 2019 r. w tym samym okresie by³o 30 zdarzeñ, w tym 26 z pojazdami. O¶miokrotnie mniej osób zginê³o podczas tegorocznych wakacji w porównaniu z zesz³orocznymi. W 2019 r. by³o 16 ofiar w bie¿±cym roku 2.
Równie¿ porównanie o¶miu miesiêcy 2020 r. z 2019 r. pokazuje spadek zdarzeñ na przejazdach. Liczba wypadków zmniejszy³a siê oko³o 13%. Od stycznia do sierpnia by³o 108 zdarzeñ, a w analogicznym okresie ubieg³ego roku 125.
- Minione wakacje na przejazdach kolejowo drogowych by³y najbezpieczniejsze od co najmniej 10 lat. By zwiêkszyæ bezpieczeñstwo budujemy bezkolizyjne skrzy¿owania, montujemy dodatkowe urz±dzenia i szkolimy pracowników. „Bezpieczne pi±tki” to dodatkowe, wakacyjne dzia³ania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd. Ambasadorzy Bezpieczeñstwa na przejazdach kolejowo drogowych apeluj± do kierowców o rozs±dek i zgodne z przepisami zachowanie, by powstrzymaæ tragiczne zdarzenia - powiedzia³ Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Wakacyjne „Bezpieczne Pi±tki” to ponad pó³ tysi±ca dodatkowych dzia³añ na przejazdach kolejowo-drogowych w lipcu i sierpniu. Ambasadorzy Bezpieczeñstwa wraz z funkcjonariuszami Stra¿y Ochrony Kolei przekazali ulotki i materia³y edukacyjne o bezpieczeñstwie na skrzy¿owaniach torów kilkudziesiêciu tysi±com kierowców, rowerzystów i pieszych.
Podczas Bezpiecznych Pi±tków instruowano, pouczano i karano mandatami kierowców, którzy ra¿±co ³amali zasady bezpieczeñstwa. Funkcjonariusze SOK wystawili 136 mandatów i przeprowadzili blisko 400 kontroli trze¼wo¶ci.
W pa¼dzierniku Ambasadorzy Bezpieczeñstwa zawitaj± do szkó³ w ca³ej Polsce. „Pa¼dziernik miesi±cem edukacji” to kolejne dodatkowe dzia³ania dedykowane uczniom.
Bezpieczeñstwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiêkszaj± ¿ó³te naklejki PLK. #¯ó³taNaklejkaPLK znajduje siê na ka¿dym przeje¼dzie. #¯ó³taNaklejkaPLK ma trzy wa¿ne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie okre¶la po³o¿enie, numer alarmowy 112, który nale¿y wybraæ, gdy zagro¿one jest ¿ycie i zdrowie oraz numer do s³u¿b technicznych PLK, na który mo¿na zg³aszaæ nieprawid³owo¶ci i awarie na przejazdach, które nie zagra¿aj± bezpo¶rednio ¿yciu.
Nie tylko na czas wakacji Ambasadorzy Bezpieczeñstwa proponowali dzieciom i doros³ym edukacje poprzez zabawê - z wykorzystaniem aplikacji gier kampanii „Bezpieczny przejazd”. Dziêki aplikacjom mobilnym dzieci mog³y poznaæ zasady bezpieczeñstwa.
„Bezpieczny przejazd VR” to aplikacja mobilna, która, przy u¿yciu gogli VR, pozwala uczyæ siê na wirtualnym przeje¼dzie. Dla najm³odszych s±: Gra w znaki, Memory, Znajd¼ ró¿nicê i Puzzle. Wspólne gry, to tak¿e dla rodziców okazja do sprawdzenia wiedzy na temat bezpieczeñstwa i przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry s± dostêpne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci oraz www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne
Kampania spo³eczna „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!” jest wspó³finansowana przez Uniê Europejsk± ze ¶rodków Funduszu Spójno¶ci w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i ¦rodowisko.
Miros³aw Siemieniec
rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.