POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [04.09.2020, 08:07:29] • zachodniopomorskie

Wybrano zwycięzców konkursu „Sołtys Roku 2020” na Pomorzu Zachodnim

Najlepsi zachodniopomorscy sołtysi 2020 roku pochodzą z gmin: Drawno, Przelewice i Sławno. Laureatami ósmej edycji plebiscytu zostali: Agnieszka Kołodziejska z Niemieńska, Jan Kacprzak z Ukiernicy oraz Teresa Szymborska z Żukowa. O tegoroczne zwycięstwo rywalizowało 34 wyjątkowych organizatorów i animatorów działań na obszarach wiejskich.

Konkurs miał charakter otwarty. Kandydata do tytułu „Sołtys Roku” 2020 mogły zgłaszać: rady sołeckie, mieszkańcy sołectwa (co najmniej 10 osób), rady parafialne, organizacje pozarządowe i społeczne działające na wsi, stowarzyszenia sołtysów oraz przedstawiciele władzy samorządowej. Zgłoszenia przyjmowane były do 30 kwietnia br. Po rozpatrzeniu wniosków kapituła konkursowa oraz Zarząd Województwa przyznał trzy równorzędne wyróżnienia. Największą ilość punktów uzyskali: Agnieszka Kołodziejska z Niemieńska (gmina Drawno), Jan Kacprzak z Ukiernicy (gmina Przelewice) oraz Teresa Szymborska z Żukowa (gmina Sławno).

– Potrafią słuchać mieszkańców i motywować ich do działania, są najbliżej ich trosk i problemów, dbają o rozwój swoich wsi. Sołtysi to tak naprawdę liderzy swoich małych ojczyzn, wokół których skupia się życie kulturalne i społeczne. Dzięki nim miejscowości tętnią życiem każdego dnia – mówi wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Agnieszka Kołodziejska z Niemieńska jest sołtysem wsi od 2015 roku, a dzięki swojej aktywności i doskonałemu kontaktowi z mieszkańcami udało się poczynić wspólne działania inwestycyjne, integrować lokalną społeczność podczas akcji pomocowych, wyjazdów integracyjnych czy spływów kajakowych. Jan Kacprzak pełni funkcję sołtysa Ukiernicy od 2003 roku. Przez wspólne inicjatywy udało się stworzyć w miejscowości dobrze zorganizowane i zintegrowane lokalne środowisko zaangażowane w wiele przedsięwzięć jak: pikniki, festyny, Dzień Dziecka, Święto Pieczonego Ziemniaka, zabawy andrzejkowe czy inwestycje poprawiające estetykę wsi. Z kolei Teresa Szymborska jest sołtysem Żukowa od 2011 roku. Od zawsze jej aktywność skierowana była na drugiego człowieka, a dzięki swej pasji do działania zaraża nią innych mieszkańców wsi. Zawsze służy pomocą i radą.

Organizuje akcje charytatywne i pomocowe m.in. dla ubiegłorocznych pogorzelców z Tychowa. Stworzyła tymczasowy bezpieczny azyl dla bezdomnych zwierząt, a przeprowadzone inwestycje pozwoliły wsi na zdobycie w 2018 roku tytułu „Piękna Zachodniopomorska Wieś”.
Laureaci konkursu otrzymają nagrody. Będą to gratyfikacje finansowe. Każda w wysokości 5 tys. zł.

Łukasz Jucha
Gabinet Marszałka
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■