Mało osób wie, że tuż za bramą wjazdową do siedziby Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście znajduje się pomnik: „Kolebka portowej „Solidarności"". Powstał w miejscu, gdzie protestujący portowcy w latach 1970, 1980 i 1988 stawiali ołtarz i krzyż, gdzie odbywały się msze święte św. w czasie strajków.
Pomnik autorstwa Eugeniusza Krupy upamiętnia wszystkich ludzi pracy zaangażowanych w walkę o wolność w latach 1970, 1980 i 1988, co reprezentuje wizerunek robotnika. Kotwica natomiast wskazuje na port, jako kolebkę ruchu społecznego, który umożliwił wprowadzenie zmian ustrojowych w Rzeczypospolitej Polskiej. Otwory symbolizują rany odniesione przez robotników solidaryzujących się z portowcami. Znicz nad głową robotnika podkreślać ma natomiast powiew gorących lat strajków 1970, 1980 i 1988. Litera „V" z kolei symbolizuje zwycięstwo w dążeniu do wprowadzenia demokratycznych zmian ustrojowych okupionych krwią rannych i zabitych podczas ruchów robotniczych 1970, 1980 i 1988. Pomnik odsłonięto 30.08.1992 roku, ostatnio dzięki funduszom Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście został on odnowiony.
Z kolei krzyż, który stał się symbolem protestów w porcie, wyrzucony przez komunistyczne służby na śmietnik, obecnie znajduje się w Kaplicy Portowców w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jakuba w Szczecinie.
O godz. 9.00 rano, w niedzielę pod pomnikiem spotkają się uczestnicy strajków w porcie, a wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc złoży pod nim kwiaty.
Zdjęcie o tytule „pomnik" prezentuje uczestników portowych wydarzeń, od lewej: B. Szynkiewicz, T. Olczak, M. Achramowicz, E. Krupa i J. Wojtowicz.
Monika Woźniak-Lewandowska
Specjalista ds. komunikacji i PR
Dział Marketingu i Komunikacji