POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [13.08.2020, 16:06:42] • zachodniopomorskie

Budujmy otwartą społeczność na Pomorzu Zachodnim

Budujmy otwartą społeczność na Pomorzu Zachodnim

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

– Powiedzieć, że to oburzające, to nic nie powiedzieć. Z wydarzeniami, które rozegrały się na Krakowskim Przedmieściu, w wyniku wielotygodniowej nagonki na środowiska LGBT +, trudno sobie poradzić w wymiarze zwykłego człowieczeństwa. Na Pomorzu Zachodnim wszyscy jesteśmy równi i będziemy działać, aby do nagonek na mniejszości, aktów niszczenia ich godności nigdy nie dochodziło – stwierdził marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który spotkał się dziś z przedstawicielami środowisk LGBT na Pomorzu Zachodnim. Podczas spotkania padły propozycje wspólnych przedsięwzięć, które pomogą w budowie na Pomorzu Zachodnim społeczności otwartej, gdzie zasady równości i szacunku do innych nie są tylko pustymi hasłami.

– Dzielenie Polaków i wyznaczanie kolejnego wroga jest świadomą strategią i polityką obecnego obozu władzy. Nie mam wątpliwości, że jedną z kolejnych grup, której przypisana zostanie podobna rola, będą samorządowcy – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz. – Widzimy coraz bardziej agresywną retorykę polityków PiS, którzy ludzi traktują instrumentalnie, budząc zrozumiałe emocje po obu stronach celowo wzniesionej barykady.

Zdaniem Moniki „Pacyfki” Tichy, prezeski szczecińskiego Stowarzyszenia Lambda, największym problemem w budowaniu postaw wzajemnej akceptacji jest docieranie do zwykłych ludzi i uświadamianie im, że stereotypy w postrzeganiu osób LGBT + prowadzą do całkowicie zafałszowanego obrazu tych środowisk. Obrazu, który wpływa na relacje w rodzinach, w środowiskach rówieśniczych i zawodowych. Według ogólnopolskich badań aż 70 % młodych nieheteronormatywnych ludzi ma myśli samobójcze, tylko co ósmy ojciec i co czwarta matka akceptują odmienną orientację seksualną swoich dzieci. Zauważalna staje się tendencja do wyjazdu za granicę osób zaangażowanych w działania społeczne na rzecz osób LGBT + po kolejnych wyborach, poprzedzonych agresywnymi hasłami wyborczymi wycelowanymi przeciwko „tęczowym” środowiskom. Organizacje pozarządowe są stopniowo odcinane od środków, które umożliwiają im działalność.

- Budowanie społeczeństwa otwartego, miejsca, gdzie panuje dobra atmosfera do życia dla wszystkich mieszkańców bez względu na to, jak bardzo się od siebie różnią, okazuje się trudniejszym zadaniem niż budowa drugiej linii kolejowej, obiektu kultury czy szpitali, co stawialiśmy dotychczas za swój główny samorządowy cel – zauważył Olgierd Geblewicz. – Ale to jest właśnie jedno z podstawowych zadań Samorządu Województwa, aby budować tolerancyjną zachodniopomorską wspólnotę.

Podczas spotkania ustalono, że przy Zachodniopomorskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego powołany zostanie specjalny zespół, który zajmie się problematyką LGBT +. W jego skład wejdą m.in. osoby wskazane przez organizacje, które od dawna działają w tej sferze. Efektem ich pracy będzie zaplanowanie konkretnych działań wraz z budżetem niezbędnym do ich realizacji. Dotyczy to nie tylko najbliższego czasu, ale ujęcia tych kwestii jako stałych elementów pracy Samorządu Województwa.

Wkrótce zostaną też zorganizowane spotkania samorządowców z osobami LGBT +. Na początek to urzędnicy poznają ludzi, którzy w doniesieniach prawicowych mediów są demonizowani i obrażani.

- Możliwość zadania pytań, spokojnej rozmowy i zdobycia rzetelnej wiedzy, to w czasie, gdy najgłośniej wybrzmiewa mowa nienawiści, jedna z najważniejszych wartości dla każdego myślącego człowieka – uważa Olgierd Geblewicz.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 9, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-9 z 9

Gość • Niedziela [16.08.2020, 19:00:10] • [IP: 83.1.102.***]

A może tak Panie Marszałku jakaś realna pomoc dla tych nieszczęśników, np.terapia, pomoc psychologiczna itp?

GośćKOSA • Niedziela [16.08.2020, 10:51:50] • [IP: 5.173.144.***]

QUO VADIS ?

Gość • Piątek [14.08.2020, 19:32:30] • [IP: 88.218.254.***]

Do Gość : Piątek [14.08.2020, 07:27:55] Jeżeli pani prowadząca WDŻ(wiedzą do życia w rodzinie) bez wiedzy i zgody rodziców opowiada 12 - sto latką żeby próbowały masturbacji doodbytniczej, albo puszcza filmy o tematyce jak fajnie być gejem to jest to narzucanie światopoglądu i to w dodatku podstępne i skryte. Dobrze że jest to przedmiot nieobowiązkowy. Wypisaliśmy z niego nasze dzieci. LGBT to podstępna ideologia która narzucać swój światopogląd jedynie słuszny pod płaszczykiem tolerancji, miłości i pokoju. Lewacka utopia. Teraz chcą nawet usunąć B(bisexual) z LGBT bo świadczy to że są tylko 2 płcie a nie jak twierdzą 56.

Gość • Piątek [14.08.2020, 10:57:49] • [IP: 176.221.122.**]

Chora ideologia jak marksizm, polecam przeczytać manifest LGBT, nie dla dzieci komuny, pod płaszczykiem tolerancji, lewica dzieli naród.

Gość • Piątek [14.08.2020, 07:27:55] • [IP: 176.221.123.***]

Gość:) • Czwartek [13.08.2020, 18:38:55] • [IP: 5.173.153.**]Nie rozumiem twojej pokrętnej logiki...Ktoś coś narzuca??Inni mają ciebie tolerować a ty nikogo?

Gość • Piątek [14.08.2020, 06:50:50] • [IP: 37.47.135.**]

Panie Marszałku jak z otwarciem granic??Uzyskał Pan odpowiedz?Zorganizował Pan protest na granicy?Zażądał Pan kategorycznie otwarcia granicy po stronie Niemieckiej?A może wystąpił pan do Rządu Polskiego z żądaniem zamknięcia granicy ?Jeszcze zapomniałem o konferencji prasowej!!Tego oczekiwałem!A urzędnik państwowy, przypominam, powinien trzymać tylko i wyłącznie flagę narodową, jest w barwach Biało-CZERWONA!!

Gość • Piątek [14.08.2020, 00:55:36] • [IP: 77.20.138.**]

A ja popieram tę inicjatywę. Komuniści prześladowali homoseksualistów (np. akcja" Hiacynt"), w związku z czym poparcie dla LGBT jest aktem antykomunistycznym. W dodatku przedstawicielami LGBT było wielu wybitnych polskich patriotów: aseksualny Juliusz Słowacki, biseksualna Maria Konopnicka, homoseksulany Jerzy Waldorff... Niech żyje LGBT, precz z komuną!

Gość • Czwartek [13.08.2020, 19:27:50] • [IP: 89.151.32.***]

Pedzie i lesby ze wszystkich krajów łączcie się. ..

Gość:) • Czwartek [13.08.2020, 18:38:55] • [IP: 5.173.153.**]

Komuniści też budowali otwartą komunistyczną społeczność. Społeczność albo jest otwarta i nie trzeba jej dodatkowo otwierać, albo jest bardziej tradycyjna, jest jej z tym dobrze i nie powinno się jej niczego siłą narzucać. Należy to zaakceptować i to jest właśnie tolerancja

Oglądasz 1-9 z 9
■ Urząd Miasta Świnoujście: Sześć osób aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku ze stwierdzeniem u nich wirusa SARS-CoV-2. Większość pracowników, którzy w ostatnich dniach przebywali na kwarantannie, po jej zakończeniu i negatywnym wyniku w kierunku obecności wirusa, wróciło już do pracy. Na kwarantannie pozostają trzy osoby - informuje Jarosław Jaz Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Świnoujście z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych ■ Promenada zmienia kolor? Po ostatnich wichurach i sztormie, promenada zmieniła wygląd. Przybrała typowo jesienne barwy. Wiatr, który łamał i wyrywał drzewa z korzeniami, znacznie przerzedził ich korony. Spadło mnóstwo liści i igieł, to normalne przy jesiennych porywach wiatru. Jednak wietrzna pogoda skończyła się w czwartek, a skutki widać do tej pory ■