POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [10.08.2020, 09:35:55] • zachodniopomorskie

Jak ugasić auto i poruszać się w dymie - terytorialsi na szkoleniu u strażaków

Jak ugasić auto i poruszać się w dymie - terytorialsi na szkoleniu u strażaków

fot. Organizator

We współpracy ze strażakami: w gaszeniu i cięciu pojazdów, poruszaniu się w zadymionych pomieszczeniach a także jak postępować z palącą się butlą z gazem czy… zdławić płonący olej w garnku, szkolili się w miniony weekend żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Te umiejętności mogą być przydatne podczas akcji niesienia pomocy lokalnej społeczności.

Całodzienne szkolenie odbyło się w niedzielę w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej w Bornem Sulinowie. Kilkudziesięciu żołnierzy 14 ZBOT poznawało procedury stosowane przez strażaków w różnych akcjach. Uczyli się używania podstawowego sprzętu do gaszenia ognia, np. gaśnicy.

Poznali, jak radzić sobie w przypadku napotkania płonącego pojazdu, jak gasić komorę silnika i wnętrze samochodu, poznali jak działa w aucie poduszka powietrzna, uczyli się jak używać sprzętu do cięcia karoserii by bezpiecznie ewakuować poszkodowanych z auta. W specjalnej komorze poznawali techniki poruszania się w zadymionym i nagrzanym ogniem pomieszczeniu (temperatura została oczywiście podwyższona sztucznie a dym był nieszkodliwy dla ludzkiego zdrowia). Należało w ciemności i dymie wyszukiwać przejścia, otwierać kolejne pomieszczenia i poruszać się często czołgając się w szczelinach czy wspinając.

- Teraz będą wiedzieli, jak w określonych sytuacjach zachować się w realnym życiu. Jak nieść pomoc na przykład, jeśli będą świadkami pożaru pojazdu budynku czy pojazdu - mówi aspirant Konrad Kutkiewicz, starszy wykładowca wojewódzkim ośrodku szkolenia państwowej straży pożarnej w Bornem Sulinowie. - A przede wszystkim pozwoli nam to działać razem, bo coraz częściej we wspólnych akcjach spotykają się wojska OT i strażacy. To również akcje poszukiwawcze, działania przeciwpowodziowe czy też usuwanie skutków wichury. Korzyści będą obopólne dla nas, strażaków i dla żołnierzy, a przede wszystkim dla tych, którym będziemy nieść pomoc.

Żołnierze podkreślali, jak cenne są doświadczenia, które zdobyli od strażaków.
- Także te, które mogą przydać się w codziennym życiu.

Jestem nie tylko żołnierzem, ale przecież także matką i żoną - mówi szer. Marzena Orłowska. - Każdy z nas prawie jeździ autem, teraz na pewno wymienię gaśnicę w samochodzie na większą, bo te kilogramowe nie wystarczają do zagaszenia pożaru pojazdu. Każdemu może się przydarzyć także ogień w kuchni, teraz wiem jak w takiej sytuacji postępować. A przede wszystkim jak pomagać innym, w różnych sytuacjach.

- Nabyte umiejętności pozwolą nam współdziałać ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne i tym samym pomagać społeczeństwu - mówi mjr Rafał Gułajewski, szef sekcji S-3 i p.o. szefa sztabu 14 ZBOT, który obserwował szkolenie w Bornem Sulinowie. - Widzę, że żołnierze są bardzo zainteresowani tymi zajęciami i chętnie w nich uczestniczą, pomimo, że nie są to łatwe czynności, bo wymagają wysiłku czy przezwyciężenia lęków, jak w przypadku pomieszczania się w zadymionych pomieszczeniach.

Szkolenie ze strażą pożarną było kolejnym, które przechodzili żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. We współpracy z WOPR szkolili się już w udzielaniu pomocy na wodzie, ratowania osób tonących, poszukiwania zaginionych, ewakuacji uszkodzonego sprzętu wodnego. - Już w lipcu rozpoczęliśmy cykl szkoleń ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w naszym stałym rejonie odpowiedzialności, którym jest województwo zachodniopomorskiej. W lipcu nasi żołnierze szkolili się we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, także wtedy przeszli teoretyczne szkolenie prowadzone przez Państwową Straż Pożarną - mówi zastępca dowódcy 14 ZBOT ppłk Mirosław Radwan. - W sierpniu w ośrodku w Bornem Sulinowie żołnierze naszej brygady przechodzą szkolenie praktyczne. Jego celem jest przygotowanie żołnierzy 14 Brygady do działań przeciwkryzysowych - zarówno akcji ratowniczych jak i poszukiwawczych.

Przed nami kolejne szkolenia: z policją i żandarmerią wojskową, które odbędą się we wrześniu. Wszystkie te szkolenia mają przygotować naszą brygadę również do działania w czasie ewentualnej drugiej fali pandemii jesienią - dodaje ppłk Mirosław Radwan.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią ubiegłego roku. Liczy już ponad 400 żołnierzy. Misją całej formacji Wojsk Obrony Terytorialnej jest niesienie pomocy lokalnej społeczności.

rzecznik prasowy
14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■