Uroczystości rozpoczęły się w kościele p.w. Chrystusa Króla gdzie odprawiona została msza święta w intencji wszystkich bohaterów tamtych dni.
fot. Artur Kubasik
69 lat temu wojska sowieckie przekroczyły granicę Polski pod pretekstem obrony Ukraińców i Białorusinów przed Niemcami w sytuacji „rozpadu państwa polskiego”. Faktycznie był to efekt zmowy dwóch najeźdźców. Dla tysięcy Polaków oznaczał początek tułaczki i katorgi. Dziś dzień Sybiraka. W Świnoujściu pamięć tamtych tragicznych wydarzeń uczcił Związek Sybiraków. W organizację uroczystości włączyły się władze miejskie, kościół rzymskokatolicki kombatanci, nauczyciele, młodzież, a nawet przedszkolaki.
Uroczystości rozpoczęły się w kościele p.w. Chrystusa Króla gdzie odprawiona została msza święta w intencji wszystkich bohaterów tamtych dni.
fot. Artur Kubasik
Pod pomnik Sybiraków uczestników uroczystości przewiózł specjalnie podstawiony autobus miejski. Na miejscu Maria Zając prezes koła Związku Sybiraków w Świnoujściu przypomniała o mijającej rocznicy. Na Skwerze Zesłańców Sybiru zgromadzili się także pod własnym sztandarem kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej, marynarze.
fot. Artur Kubasik
Uczniowie I L.O. czytali wiersze nawiązujące do rocznicy. Jako pierwszy – wiersz świnoujskiej sybiraczki Alfredy Ferschke. Potem przed pomnikiem ustawiła się kolejka osób i delegacji z kwiatami i zniczami. Kilkadziesiąt osób, które wzięły udział w tej uroczystości znają historię. Dla części wiąże się ona z osobistymi, tragicznymi przeżyciami. „Pocieszające jest, że w naszym mieście są nauczyciele i szkoły, które chcą przekazywać młodym ludziom wiedzę o syberyjskiej martyrologii Polaków”- mówią sybiracy. Związek wciąż aktywnie działa i nawiązuje do tradycji początków ruchu sybirackiego z początków XX wieku. Działa choć członków mu nie przybywa... Wręcz odwrotnie.
fot. Artur Kubasik
Ktoś jednak musi ocalić tę historię dla przyszłych pokoleń. Setki tysięcy polskich zesłańców XIX wieku i kolejne dziesiątki tysięcy w ubiegłym. A wśród nich nie tylko bojownicy. Każdy ze swoją historią, niekiedy wartą książki. Hołd dla nich wszystkich jest już tylko jeden: pamięć!
fot. Artur Kubasik
źródło: www.iswinoujscie.pl
Mieszkańcy Świnoujścia!!A kiedy to wojska sowieckie wyszły ze Świnoujścia?Przecież niektórzy, a chyba bardziej niektóre pozostały tu na stałe!!Wszystkim członkom AK i Sybirakom jak najbardziej należy się hołd i szczególna pamięć naszego narodu ale czy akurat tutaj. ...!Może to miasto przechodzi przemianę?Pani Radnej Kruszewskiej wielkie podziękowania, nie że z PO ale że może uda się Pani wprowadzić nowe obyczaje.Trzymam za Panią i Pani podobnych tzw. kciuki.
...całe szczęście że otwarty...1 września naprawdę nie było tutaj miejsca o tym napisać, bo były tylko" ważne" newsy o salmonelli, wandalach w parku i radnej bez wyroku...wychodzi na to, iż II wojna światowa zaczęła się 17 września od napaści ZSRR, a III Rzesza nas tylko wyzwalała...
Do Gość • Czwartek [18.09.2008, 22:10] • [IP: 77.253.106.***] Ten portal jest otwarty dla wszystkich mieszkańców mających coś ważnego do powiedzenia. Trzeba było pisać 1 - go skoro tak serce Twe czuje...
SODOMIA, GOMORIA W TYM MIEŚCIE.
Oni pamiętali inną Polskę. My mieliśmy najpierw PRL, a potem III RP, która nieżądem stoi. Sędziowie, prokuratorzy, dziennikarze, urzędnicy - wszystko zepsute, parszywe, skorumpowane, nie mówiąc już o preziach w rodzaju Fasoli. III RP jest nieprzyjazna dla swoich obywateli. Skarbówka ściga za każdą pomyłkę (ale nie wszystkich). Gdzie był naczelnik Mieloszyk, kiedy w Świnoujściu wyrastały fortuny (z niczego)? Ścigał prostego handlowca z Sezamkowej, a złodzieje dorabiali się majątków. Jego obowiązkiem było sprawdzić źródło pochodzenia majątku. Nie zrobił tego. Obecny też nie jest dużo lepszy. Nie wie co się dzieje na pewnej myjni? Na pewno już to do niego doszło. Nie zdziwię się, jesli poleci ze stanowiska. Jak szanować państwo, którego sędziowie i prokuratorzy bimbają na prawo? Wystarczy choćby prześledzić największe świnoujskie przekręty, od lat umarzane przez wiadomo kogo, albo przypomnieć sobie proces radnej Pawlickiej. To, co wyrabia przy tej okazji sędzia, to kpina z prawa i plucie w twarz zwykłym ludziom
Tak, wielka chwała Bohaterom i to piękne, że czcimy dziś pamięć Sybiraków i cierpień Polaków na wschodzie...tylko, że dnia 1 września na tym portalu nie ukazało się ani słowo o 69 rocznicy napaści na Polskę III Rzeszy Niemieckiej...a przeciez stąd właśnie, 69 lat temu, z portu wojennego Swinemunde wypłynął na Westerplatte pancernik Schleswig Holstein z kompanią szturmową Kriegsmarine... Zapomnieliśmy już wszystko?...Dzieci w szkołach tego nie uczą?...
Chwała bohaterom! Jak walczyli nie marudzili tylko walczyli o Polskę. A teraz my tylko ciągle marudzimy a jak cos jest nie tak to spi...amy z tego kraju tam gdzie łatwiej.
Likwidacja Państwa Polskiego pl.youtube.com/watch?v=YMvUGS4Eyp0
Z GP2 musiała iść klasa I f. ;)
Brawo harcerze, na Was zawsze można liczyć!
Z władz miejskich pod pomnikiem /ale nie na mszy za Ojczyznę/ pojawił się Kowalski z sekretarzem Gawrońskim a z rady i na mszy i pod pomnikiem była tylko radna Kurszewska.Wymowne aż do bólu.
"JESZCZE POLSKA NIE ZGIENŁA PÓKI MY ŻYJEMY"...żyjemy, ale jak?Czy nie zgineła?...
Dziś Ci, którz walczyli za nas na nasz Kraj...dostają rencinki i jak musi ich boleć, że o Taką Polskę to przecież Oni nie walczyli...Tylko w takich momentach się o Nich pamięta na chwilkę...Ktoś kto przeżył okupację kto był w samym środu czasu walki o Nasz Naród...ech...A Oni szli...Życie jest niesprawiedliwe...
Szwedów, Niemców i Turków też nienawidzisz, cieciu?
Czy aktywiści co wielbili KACAPÓW za czasów gdy nieboszczka partia byłą siłą przewodnią Narodu, też składali kwiaty?