POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [28.07.2020, 08:52:26] • Polska

Dbamy o oczy, ale za okulary płacimy dużo. Nowy raport o wzroku Polaków

Dbamy o oczy, ale za okulary płacimy dużo. Nowy raport o wzroku Polaków

fot. Organizator

W najnowszym badaniu “Raport o okularach Polaków. Jak je nosimy, kupujemy i co dla nas znaczą?” sprawdzono, jak Polacy dbają o swoje oczy. Pod lupą znalazły się nawyki zakupowe w trakcie dobierania nowych par okularów – zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Ankietowanych zapytano również o najczęstsze skojarzenia i stereotypy związane z osobami, które noszą okulary na co dzień.

Zgodnie z raportem wOkularach.pl okazuje się, że Polacy są świadomi ryzyka chorób oczu, badając swój wzrok dość regularnie. Więcej niż połowa respondentów przyznała, że u okulisty bywa co 2-3 lata, zaś co czwarty Polak sprawdza zdrowie oczu rokrocznie. 5 proc. badanych odwiedza specjalistę kilka razy w roku – w grupie tej dominują seniorzy.

Okulary najczęściej zaczynamy nosić w młodym wieku. 62 proc. ankietowanych przyznało, że po raz pierwszy na nos założyło je przed 22. rokiem życia. Nierzadko wiąże się to też z przykrymi doświadczeniami z dzieciństwa – np. wyśmiewaniem ze strony rówieśników i niską samooceną. “W szkole podstawowej noszenie okularów to horror i wstyd. Poza opiniami koleżanek (głównie niepochlebnymi), miałam wieczne problemy na zajęciach z WF-u i na basenie” – pisze jedna z respondentek.

Z wiekiem jednak nasz stosunek do szkieł się zmienia. Dla 61 proc. respondentów okulary są częścią ich wizerunku, a ponad połowa jest do nich tak przyzwyczajona, że często zapomina, że je nosi. Większość z okularników, bo prawie 70 proc., korzysta z nich przez cały dzień. Jeśli jednak zakładamy je tylko do wybranych czynności, najczęściej są to: obsługa komputera, jazda samochodem i czytanie.

I choć okulary wydają nam się obecnie czymś zupełnie normalnym, to w naszym społeczeństwie wciąż żywe są związane z nimi stereotypy. Jak postrzegani są okularnicy? Najczęściej zupełnie neutralnie lub nawet pozytywnie. Główne skojarzenia Polaków to przede wszystkim inteligencja, oczytanie, ale i… moda. Okulary coraz częściej zyskują jako stylowy dodatek do naszych codziennych stylizacji i stają się wyznacznikiem bycia “trendy”.

“Psychologicznie lepiej oceniamy ludzi w okularach. Wydaje nam się, że są to osoby inteligentniejsze, bardziej doświadczone i godne zaufania. Z tym wiąże się też noszenie okularów-zerówek, które mają nam dodać inteligentnego i dojrzalszego wyglądu np. w pracy. To oczywiście nie bierze się znikąd – stereotypy i uprzedzenia często kreują w nas media i kultura, które narzucają kształt czy obraz pewnych zjawisk. Okulary już od dzieciństwa kojarzą nam się z mądrością. To efekt m.in. przedstawiania w bajkach postaci tzw. „mądrej sowy”, której nieodłącznym elementem były właśnie okulary” – mówi Monika Kotlarek, psycholog.

Badanie wykazało jednak, że proces zakupu okularów jest dla nas dość problematyczny. 58 proc. badanych określiło go jako trudny, a aż 67 proc. przyznało też, że zabiera im zdecydowanie za dużo czasu.

“Chociaż kupowanie okularów przez internet może wydawać się skomplikowane, a czasami wręcz niemożliwe, to dostępna obecnie technologia pomogła przełamać również tę barierę” – mówi Wojciech Kyciak, prezes wOkularach.pl. – “Chcąc maksymalnie ułatwić Polakom dobór okularów przez internet, udostępniamy szereg funkcjonalności. Jedną z nich jest Wirtualna Przymierzalnia, dzięki której przy pomocy kamerki internetowej jesteśmy w stanie zobaczyć, w jakich okularach będzie nam do twarzy, a w jakich niekoniecznie”.

Kłopotliwe jest także znalezienie okularów w dogodnej cenie. Tylko 15 proc. Polaków przyznało, że nowe okulary to dla nich drobny wydatek. Na oprawki zwykle wydajemy bowiem sporo: najczęściej jest to kwota rzędu 500 zł lub więcej. W granicach 300-500 zł zmieściło się 34 proc. osób. Jedynie 2 proc. okularników za swoja ostatnią parę okularów zapłaciło 100 zł lub mniej.

Wciąż powszechne nie jest także dofinansowanie zakupu okularów przez pracodawcę. Z tej możliwości skorzystała tylko jedna trzecia badanych. Co dziesiąty nie wiedział, że taka możliwość w ogóle istnieje. Przypomnijmy, że zgodnie z kodeksem pracy pracodawca zobowiązany jest dofinansować zakup okularów pracownika, który otrzyma zaświadczenie lekarskie mówiące o potrzebie ich stosowania podczas pracy przy ekranie monitora.

Autorzy raportu zadali również szereg pytań dotyczących okularów przeciwsłonecznych. Tu, podobnie jak przy okularach korekcyjnych, najwięcej czasu zabiera dobór oprawek pod kątem wyglądu – ten aspekt wskazało 9 na 10 ankietowanych. Okazało się również, że to kobiety częściej kierują się ceną swojej nowej pary, podczas gdy dla panów ważniejsza jest ich jakość.

Pełny artykuł “Raport o okularach Polaków. Jak je nosimy, kupujemy i co dla nas znaczą?” dostępny jest pod adresem:
www.wokularach.pl/raport-o-okularach-polakow

Marta Łaczkowska
Redaktorka bloga wOkularach.pl


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Wtorek [28.07.2020, 09:43:43] • [IP: 176.221.123.***]

To skandal, że w powyższej sytuacji NFZ traktuje noszenie okularów jako fanaberię.

Oglądasz 1-1 z 1
■ PROGNOZA POGODY DLA POLSKI Ważna od 10-08-2020, godz. 7:00 do 10-08-2020, godz. 19:00 UWAGA !!! W CZASIE WAŻNOŚCI PROGNOZY PRZEWIDUJE SIĘ WYSTĄPIENIE GROŹNYCH ZJAWISK METEOROLOGICZNYCH. W drugiej części dnia, lokalnie na obszarze kraju, zwłaszcza na zachodzie i południu, możliwe są pojedyncze burze z opadami przelotnymi deszczu o wydajności do 20 mm/m2. Na zachodzie prognozowane są upały, a temperatura maksymalna osiągnie 30°C ■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Nadal obowiązuje zakaz wjazdu turystów jednodniowych z innych niemieckich landów związkowych oraz z innych krajów w ogóle. Zakaz ten będzie obowiązywał na pewno do końca sierpnia ■ Bez dodatkowej dyskusji radni zaakceptowali plan ustalenia sieci projekty publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto jak i sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych ■ ZGM po zmianach ma przejąć siedzibę Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Wyspiańskiego 35 c. Na zmiany związane z przekształceniem oraz ulokowaniem w nowej siedzibie władze miasta przewidują czas do końca września ■ Rada Miasta jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie rekompensaty dla spółki ZGM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu realizacji zadań własnych Gminy Miasto Świnoujście ■